GönderenKonu: Kenwood MW475 800W 20 litre Mikrodalga fırın fan problemi  (Okunma sayısı 374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÇevrimiçiYönetim

• Admin
  • *

• Üye'ye 1021 defa
  • Puan +584/-17
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Administrator
  • Doğum Yılınız: 1977
  • Marka: Renault
  • Model: Megane II
  • Model Yılı: 2008
  • Yakıt Tipi: Benzin
Kenwood MW475 800W 20 litre Mikrodalga fırın fan problemi

Belki birinin işine yarar diye paylaşıyorum. Bu mikrodalga fırını yaklaşık 10 ay önce aldım. Genellikle 60 saniyelik dilimlerde kullanıyoruz. 10 aydır en uzun kullandığımız süre 360 saniyedir. 360 saniyelik kullanımlarda cihaz 300 saniye sonra enerji kesiyor ve 10 dakika sonra devreye giriyor ve aşırı ısınmış halde oluyordu. Abartmıyorum 80-90 derece gibi bir ısıya ulaştığını tahmin ediyorum.

Gelelim Kenwood mikrodalga fırınımızın sorununa. Kurban Bayramı nedeniyle sık kullanmak icap edince fırın beni çileden çıkardı. Buz çözme fonksiyonu 50 dakikalık programa sahip. Fakat 8 dakika sonra ısınan fırın 10 dakika Off konumuna geçiyor ve programı resetleyip, saati sıfırlanıyordu.

Cihazın aşırı ısınmasına bir çözüm üretmek için evde yedekte tuttuğum tower kasa pc fanlarından birini takmak için kolları sıvadım ve cihazı açtım. Birde ne göreyim? İç kısmında pc fanından daha büyük, yazlık vantilatör kıyımında fan var. Ben fana fan bana bakıyor. Pırıl pırıl beyaz renkte. Yahu fan var. Cihaz neden ısınıyor diye fan tesisatının kablolarını takip ettim, tamamı bağlı. Bir sorun yok gibi görünüyor.

Peki fan var ama neden çalışmıyor diye ararken, fan yapraklarının arasına sıkışmış plastik L şeklinde bir parça buldum. Bu parça fanın sıkışmasına ve çalışmasına mani oluyormuş. Cihaz kasası açıkken çalıştırmak riskli ama açıkken denedim ve çalıştırdım. O fan bildiğiniz vantilatör gibi daracık fırının içinde tufan koparıyor. Nitekim fan çalışıyor şimdi. Basit bir arıza 10 ay sonra çözülmüş oldu.

Yalnız bir şeyi itiraf etmeliyim, ürünü almadan önce yorumlarını okumuştum. Bu mikrodslga fırının normal mini fırın gibi güçlü olduğu ve çok fazla fan gürültüsü olduğu yazılıydı. Bende 10 ay önce kullanıp denedikten sonra kuzu gibi sessiz, bence diğerleri abartıyor yorumunu yapmıştım :) meğerse bizimkinin fanı sıkışmış, çalışmıyormuş. Şimdi buradan yorumlayayım evet Kenwood Mikrodalga fırın güzel ama fan sesi fazla :) sanırım olması gerekende bu ;)

Nitekim sorun çözüldü ve cihaz buz çözmesine rağmen buz gibi soğuk. Bugün 4 kere kilitlemeseydi böyle kullanmaya devam edecektik :)

Tapatalk
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2016, 21:01:45 Gönderen: Yönetim »

Zaman en kıymetli hazinedir

Çevrimdışıibrahim kozan

• FO-Kıdemli Üye
  • *

• Üye'ye 3 defa
  • Puan +37/-3
    • Ad Soyad: ibrahim kozan
    • Doğum Yılınız: 1988
    • Marka: citroen
    • Model: c5 2.0hdi sxpk
    • Model Yılı: 2005
    • Yakıt Tipi: Motorin
    Ynt: Kenwood MW475 800W 20 litre Mikrodalga fırın fan problemi
    « Yanıtla #1 : 18 Eylül 2016, 01:01:10 »
    Mikrodalga çok ilginç bir teknoloji. Zamanında çok araştırdım. 90 liralık manuel bir versiyonu ısıtmak için evde mevcut :)

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ÇevrimiçiYönetim

• Admin
    • *

• Üye'ye 1021 defa
    • Puan +584/-17
      • ForumOtomobil
    • Ad Soyad: Administrator
    • Doğum Yılınız: 1977
    • Marka: Renault
    • Model: Megane II
    • Model Yılı: 2008