aracım sogukken zor ve sarsıntılı çalışıyor

oguzata · 25 · 27562

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: recep
  • Marka: Opel
  • Model: Astra F 1.6 16V
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
arkadaşlar 2000 model otomatik vites 1.6 ies civic aracım ne yazık ki 1,5 yıldır soğukken zor(havanın durumuna göre uzun marş veya çok soğuk havalarda 2-3 marşta) sarsıntılı çalışıyor. motor kopacak gibi sallanıyor, gaz pedalına azıcık dokunduğumda toparlanıyor ama belli bir süre(genelde LPG'ye geçene kadar)pır pır lı gaz yiyor. sanki araç kesik kesik,boğularak gaz yiyor. 1-1,5 dakika sonra hiç bir sıkıntı kalmıyor.stop edip çalıştırdığınızda da artık araç soğuyana kadar(3-4 saat)sıkıntısız çalışıp gaz yiyor. ben bu şikayetlerle 1 yıl önce Samsun'da honda için özel bir servise gittim. kendine çok güvenen sayın(!) usta aracıma sibop ayarı yaptı. yakıt ve tüm filitreleri değiştirdi. bujiler değişti.boğazı söküp komple temizlik yaptı ve son olarak enjektörlerin ve motorun da temizlenmesi için benzin deposuna katkı atmak istediğini söyledi(olayda burada koptu).ben de katkı maddesine pek sıcak bakmadığım için enjektörleri sök bana ver ben pompacıda tertemiz yaptırıp getireyim dedim ve bunu yaptırdım.400 tl harcadığım aracımda aynı sıkıntı ne yazık ki olduğu gibi devam etti. bunun üzerine ustaya geri gittim ama katkı maddesi atmadığın için aracın düzelmedi yoksa düzelecekti vs vs dedi. uzun bir tartışmanın sonucunda başka bir honda ustasına gittim. bu arkadaş daha farklı bir konuya geçti. aracının 3. bujisinde nem var araç 3. göze sızdırma yapıyor, antifiriz olduğu için yakamıyor ve onu atana kadar zorlanıyor.4. göze ateşleme geçmediği için araç tekliyor dedi. motorda su olsa bu sıkıntıyı hissetmezsin dedi. eyvallah ama benim aracım su eksiltmiyor ki dedim. çok az,milimetrik sızdırıyor dedi. taktım kafaya ve geçen yıl aralık ayından beri (10 aydır) aracımın antfirizini kontrol ediyorum.12bin km. yaptım yarım litre bile eksiltmedi yani bu da kafama yatmadı. bir fikriniz var mı?lütfen yardımcı olun

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
oğuz bey şimdi yola çıkıyorum, bolu ya geziye ;) döndüğümde yanıt vermeye çalışacağım.o zamana kadar arkadaşlarımdan size yardımcı olmasını rica ediyorum. bugün cumartesi, yanıtlar gecikebilir. ilginize teşekkürler.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
iyi yolculuklar Uğur bey.ben sizin ilginize çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Bolu merkeze mi gidiyorsunuz? ben de gerede deyim. kar havası almaya geldiniz galiba  :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Öylemi? Ne tesadüf. Kar havası ve bizzak kar yağışı ile Uzman tepesi denilen bir yere gittik. Geceyarısı 02.00 de geri döndük. Çok güzel kar yağıyordu.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Bolu merkeze mi gidiyorsunuz? ben de gerede deyim. kar havası almaya geldiniz galiba  :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Sorununuzu okudum. Bu kadar şeyi kontrol eden bir usta herhalde rolanti ayarını, yakıt hortumlarını, buji kablolarını, aküyüde kontrol etmiştir sanı

1. Yaz aylarına göre yapılmış rolanti ayarı kış aylarında yeniden düzenlenmelidir. (Bazı araçlarda gerekmez, rolanti otomatikman yapılır)
2. Yakıt hortumlarında büzülme, kırılma vs... gibi durumlardan dolayı debi düşüşü olabilir. Debi az olunca yeterli yakıt motora ulaşmaz.
3. Buji kablolarından biri yada bir kaçı vazifesini (iletkenliği) tam yapmazsa vuruntulu çalışan bir motorla karşılaşırız.
4. Benzin soğuk havalarda daha az buharlaşır. Soğuk havada kolayca buharlaşamayınca, buji ateşlendiğinde tutuşması da zor olur.
Ayrıca motor yağı soğuk havada kalınlaşır. Böylece anahtarı çevirdiğinizde motorunuz, döner kısımlarının olduğu yataklarda kalınlaşmış yağın direnci ile karşılaşır.
5.Soğuk havalarda akü de sorun çıkartır. zayıf akü ve marş motorunuza gerekenden daha az güçte elektrik gelir. Bu da motorun ilk hareketi için gerekenden enerjiyi üretemez yada yavaş dönmesine neden olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ustanızı değiştirmenizde de yarar var. Geçmiş olsun. Birde sizden ricam tanışma bölümünde kısaca kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
kontrol etmemiştir Uğur bey. o ustaya ilk ve son gidişimdi. verdiğim paraya acımıyorum ama parayı verdikten sonra araba düzelmiyor ya(400 lira para verdim) arabayı da dükkanı da yakasım geliyor ama Allah'ından bulasın deyip gidiyoruz işte.
Uğur bey,gerede de ufak tefek işlerimi yaptırdığım iyi-beyefendi-dürüst bir ustam var ama detaylı işlerde pek ettirmiyorum,herşeyden önce honda parçası yok burada. şimdi ha deyince gelemem ama Ankara'ya geldiğim ilk fırsatta yanınıza uğrasam herhalde bu işi çözeriz.
tanışma bölümüne birazdan gerekli bilgileri veririm. teşekkürler.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Oğuzata Ankara'ya gelmeden önce haber ver. Daha doğrusu şöyle yapalım. Senin için ustamızdan randevu alalım. Sende randevuya göre kendini ayarlayıp gel. Ustamız baksın. Sıkıntıyıda çözer, işinide halleder. Bayram öncesi çok zor. Biz bile Ankara'da olmamıza rağmen, ustanın işleri arasında yer bulamadık bugün malesef. Ama yinede deneriz.  :-2

kontrol etmemiştir Uğur bey. o ustaya ilk ve son gidişimdi. verdiğim paraya acımıyorum ama parayı verdikten sonra araba düzelmiyor ya(400 lira para verdim) arabayı da dükkanı da yakasım geliyor ama Allah'ından bulasın deyip gidiyoruz işte.
Uğur bey,gerede de ufak tefek işlerimi yaptırdığım iyi-beyefendi-dürüst bir ustam var ama detaylı işlerde pek ettirmiyorum,herşeyden önce honda parçası yok burada. şimdi ha deyince gelemem ama Ankara'ya geldiğim ilk fırsatta yanınıza uğrasam herhalde bu işi çözeriz.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Oğuzata Ankara'ya gelmeden önce haber ver. Daha doğrusu şöyle yapalım. Senin için ustamızdan randevu alalım. Sende randevuya göre kendini ayarlayıp gel. Ustamız baksın. Sıkıntıyıda çözer, işinide halleder. Bayram öncesi çok zor. Biz bile Ankara'da olmamıza rağmen, ustanın işleri arasında yer bulamadık bugün malesef. Ama yinede deneriz.  :-2

zaten bayramdan önce gelmem mümkün değil. bayramda da Samsun'a gidiyorum. bayram tatilinden dününce ve ya ayarlayabilirsem dönerken Ankara'dan dönerim. ben kendimi ayarladığımda 2-3 gün önceden size haber veririm.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bayramdan sonra iyi olur. Usta'da başındaki kalabalıktan kurtulur. İnşallah düşük maliyetli bir masrafla veya tamamen masrafsız kurtulursunuz sıkıntıdan Recep kardeşim  :-2

zaten bayramdan önce gelmem mümkün değil. bayramda da Samsun'a gidiyorum. bayram tatilinden dününce ve ya ayarlayabilirsem dönerken Ankara'dan dönerim. ben kendimi ayarladığımda 2-3 gün önceden size haber veririm.

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

Çevrimdışı oguzata

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
arkadaşlar arabamın sorunu sonunda çözüldü  :oyuncu:  :oyuncu:  :)  :)
Bayram nedeniyle Samsun'a gittim ve şuan araç tamir işini bırakmış olan halamın oğluna bir vesileyle konuyu açınca "sen aracı getir sabah bir çalıştıralım" dedi ve sabah marşa basar basmaz kaputu kaldırdı, motorun üst kısmını söküp evin önünde bir güzel sibob ayarı yaptı. Siboblar çok çok aşırı sıkmış. bujiler aşırı gevşekti haliyle bunlarda sıkıntı yapar deyip onları sıktı. bir de aküm bitik çıktı. soğuk yerde olduğum için 45'lik olan akü yerine 60'lık akü aldık. Marş dinamosu da bakım istiyor dedi ama onu bayram nedeniyle yaptıramadım. kömürleri yıpranmış galiba. Samsunda bir hafta boyunca aracım tek marşta ve sarsıntısız çalıştı. Tabi bunların hepsinin sadece bir paket sigaraya yapılması olayın ayrı bir güzel tarafı  :)
sorunu dile getirdiğim günden itibaren konuya yakından ilgi gösteren tüm site yönetimine teşekkür ederim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Recep bey çok sevindim. Hadi hayırlı olsun :) Valla bu devirde 1 paket sigaraya berberler sakal tıraşı bile yapmıyor :D Helal olsun ustamıza :) Bizdende çok çok selamlar iletin görüştüğünüzde. Geçmiş olsun

arkadaşlar arabamın sorunu sonunda çözüldü  :oyuncu:  :oyuncu:  :)  :)
Bayram nedeniyle Samsun'a gittim ve şuan araç tamir işini bırakmış olan halamın oğluna bir vesileyle konuyu açınca "sen aracı getir sabah bir çalıştıralım" dedi ve sabah marşa basar basmaz kaputu kaldırdı, motorun üst kısmını söküp evin önünde bir güzel sibob ayarı yaptı. Siboblar çok çok aşırı sıkmış. bujiler aşırı gevşekti haliyle bunlarda sıkıntı yapar deyip onları sıktı. bir de aküm bitik çıktı. soğuk yerde olduğum için 45'lik olan akü yerine 60'lık akü aldık. Marş dinamosu da bakım istiyor dedi ama onu bayram nedeniyle yaptıramadım. kömürleri yıpranmış galiba. Samsunda bir hafta boyunca aracım tek marşta ve sarsıntısız çalıştı. Tabi bunların hepsinin sadece bir paket sigaraya yapılması olayın ayrı bir güzel tarafı  :)
sorunu dile getirdiğim günden itibaren konuya yakından ilgi gösteren tüm site yönetimine teşekkür ederim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Hangi parçayı temizledi ki acaba?  :anlamadim:

Recep bey konuyu şimdi gördüm aynı dert benim corsam da da vardı ve ustama götürdüğümde lpg kaynaklı demişti lpg ye bağlı bir parçayı çıkarıp mazotla diş fırçası ile güzelce temizledi ve sorunum ortadan kalmıştı ta ki lpg bakımında o parça değişenekadar değişti aynı arıza yine oldu :) tabi yine temizledik düzelmişti sizinde sorununuz düzelmiş neyseki :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Filtre değilmi o parça kardeş? Allah Allah, temizlenince oluyormu? Değiştirmek daha sağlıklı olur bence ama  :düşünüyor:

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33