2011 Citroen Picasso bakımı için tavsiye

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Sevgili forumotomobil dostları Sizlerin değerli tavsiyelerine ihtiyacım var. Durum şöyle;

Malumunuz üzere geçtiğimiz ay yeni aracımıza kavuştuk. Araç 70.000 km de ve ilk günden beri servis bakımlı. Sakaryada Bül oto yetkili servisinde bakımları yapılmış ve elimde bütün faturaları mevcut. Bu aracın bakımları 15.000 km yada senede bir yapılıyor. Araca bugüne kadar "5/30 Total Quartz ıneo ecs" yağ konulmuş.Psa grubu ve dizel partiküllü araçlarda bu yağ tavsiye ediliyor. alışveriş sitelerinde 4 LT kutulu yağ 80 TL civarı satılıyor. Az önce otosay yetkili servisi aradım.aracımın bakımı için fiyat almak istiyorum dedim. hava filtresi polen filtresi yağ filtresi yağ 580 TL dedi. world kartın varsa 6 taksit dedi. dedim world yok. o halde tek çekim dedi.  :-1 teşekkürler deyip kapattım. Şimdi sevgili dostlarım bu aracın yağ bakım masrafı özelde max 250-300 TL ye malolacakken sizce sırf araç servis bakımlı olsun diye 2 katına yaptırmak mantıklımı? birde ön fren balatalarıda değişecek 200 TL de balata parası isterler bunlar. Sizce iyi bir citroen ustası bulup onamı götüreyim yoksa servise fahiş fiyatlarmı bayılayım. Bu arada bu picassolar nazik araçlar. herşey elektronik olduğu için en ufak bir yanlış harekette başım ağrıyabilir diye korkuyorum. Örneğin elektronik park freni bırakmayabilir gibi. Onun için işi bilen Citroende uzmanlaşmış bir usta sizcede iyi olmazmı. bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var .Hepinize teşekkürler

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Öncelikle Allah kaza bela vermesin. Güle güle kullan.

Periyodik yağ bakımı hakkında şöyle bir kendimize soralım. Neler yapılıyor?
1. Araç lifte kaldırılıyor
2. Karter tapası açılıyor
3. Kirli yağ boşaltılıyor
4. Yağ filtresi değişiyor
5. Yeni yağ dolduruluyor, soğutma suyu kontrol ediliyor.
6. Kızdırma bujileri kontrol ediliyor, şanzıman kontrol ediliyor.
7. Hava ve Polen filtresi değişiyor
8. Fren balata, disk ve hidrolik yağı kontrol ediliyor
9. Genel olarak araç motoru dinleniyor
10. Amortisör ve ön takım gözle kontrol ediliyor.

Bu 10 Maddede özel servise yaptırdığında sence risk ne olabilir? Önce bunu irdeleyelim. Şayet özel servis bunlardan birini yaparken arabayı riske sokacak bir hareket yaparsa ne olur? Ona göre özel mi? Yoksa yetkili servis mi? Bunun kararını verelim.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Sevgili forumotomobil dostları Sizlerin değerli tavsiyelerine ihtiyacım var. Durum şöyle;

Malumunuz üzere geçtiğimiz ay yeni aracımıza kavuştuk. Araç 70.000 km de ve ilk günden beri servis bakımlı. Sakaryada Bül oto yetkili servisinde bakımları yapılmış ve elimde bütün faturaları mevcut. Bu aracın bakımları 15.000 km yada senede bir yapılıyor. Araca bugüne kadar "5/30 Total Quartz ıneo ecs" yağ konulmuş.Psa grubu ve dizel partiküllü araçlarda bu yağ tavsiye ediliyor. alışveriş sitelerinde 4 LT kutulu yağ 80 TL civarı satılıyor. Az önce otosay yetkili servisi aradım.aracımın bakımı için fiyat almak istiyorum dedim. hava filtresi polen filtresi yağ filtresi yağ 580 TL dedi. world kartın varsa 6 taksit dedi. dedim world yok. o halde tek çekim dedi.  :-1 teşekkürler deyip kapattım. Şimdi sevgili dostlarım bu aracın yağ bakım masrafı özelde max 250-300 TL ye malolacakken sizce sırf araç servis bakımlı olsun diye 2 katına yaptırmak mantıklımı? birde ön fren balatalarıda değişecek 200 TL de balata parası isterler bunlar. Sizce iyi bir citroen ustası bulup onamı götüreyim yoksa servise fahiş fiyatlarmı bayılayım. Bu arada bu picassolar nazik araçlar. herşey elektronik olduğu için en ufak bir yanlış harekette başım ağrıyabilir diye korkuyorum. Örneğin elektronik park freni bırakmayabilir gibi. Onun için işi bilen Citroende uzmanlaşmış bir usta sizcede iyi olmazmı. bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var .Hepinize teşekkürler

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Özel servisin şu yönü biz pimpirikli sürücüler için avantajlı. şöyleki. aracı yetkili servise götürdüğünde teslim alıp servise çekiyorlar sizide bekleme salonuna alalım diyorlar. filmde burda kopuyor zaten. ben şahsen aracıma müdahele edilirken bizzat yapılanları görmek isterim. bekleme salonu benim için kabustan öteye gidemez. özel serviste usta araçla haşır neşir olurken kafama takılan soruları gönül rahatlığıyla sorabilirim. yanımda bizzat sıvıları kontrol edişinden tut. levyeyle ön takımı incelerken bende görmüş olurum. bu yüzden özel serviste karar kıldım

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Abi bir kaç yetkili servisi ara derim. Yada markaların onayladığı servisler varmış. Bak araştır derim.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Neziroğlu kapanmadan önce bizim Ersin'in babası ordaydı. Normalde kimseyi servise bırakmıyorlar, onun ricasıyla girdim servis bölümüne. Adamlar egzoz gazı servise sızmasın diye egzoza hortum takıyorlar güya. Hortumu taktı öylece bıraktı. Hortum vibrasyondan düştü. :D adama diyorumki hortum düştü bak. Adama sanki bedavaya 30 çuval un var, bunları 9. kata beleşe çıkart demişim gibi baktı. Yani ben arabanın başındayken böyleyse, ben yokken neler olur diye düşünmedim desem yalan olur. Adam benzin deposunun hortumlarını söktü, sonra geri taktı. Kelepçelerden biri kırıldı :D penseyle yapması gereken işi yan keski ile yaptı eleman. Tabiki yan keski kaydı ve kelepçe kırılınca hortuma battı. Adam hortumu kesti, takmaya çalışıyor. Dedim o hortumu değiştir. Bişey olmaz dedi. Değiştir dedim. Baktı iş kavgaya gidiyor, gitti servisten form getirdi. Sarf malzemesi diye yazdı lavuk. Parasını benden almadılar ama düşün yani, bunu görmesem, koltuğun altına nasıl bakacam?  İşte bu yüzden haklısın. Başında durmak lazım.

Özel servisin şu yönü biz pimpirikli sürücüler için avantajlı. şöyleki. aracı yetkili servise götürdüğünde teslim alıp servise çekiyorlar sizide bekleme salonuna alalım diyorlar. filmde burda kopuyor zaten. ben şahsen aracıma müdahele edilirken bizzat yapılanları görmek isterim. bekleme salonu benim için kabustan öteye gidemez. özel serviste usta araçla haşır neşir olurken kafama takılan soruları gönül rahatlığıyla sorabilirim. yanımda bizzat sıvıları kontrol edişinden tut. levyeyle ön takımı incelerken bende görmüş olurum. bu yüzden özel serviste karar kıldım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Duy duy bunları YEP :D
Bence servisten devam et yılda araban için verdiğin 200 250 lira çok değil... Biz dolmuşun bakımlarını bile serviste yaptırıyoruz. Esnaf servisten kaçmıyorsa sizde kaçmayın derim. Balataları gidip dışarıda değiştir istersen ama bakım için kesinlikle servisi öneririm.

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
200 TL özel serviste halledilecekken 600 TL yani 3 katı fiyata servise git diyorsun Beratım. tamam bu seferlik gideyim ama illaki servis bakımı bozulacak bir gğn. fahiş fiyat resmen

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Satışta pek farketmez. Ama ilk söylediğine katılıyorum. 10.000 bakım ile orantılarsak 100 lira gibi bir fark çıkıyor ki değer.
200 TL özel serviste halledilecekken 600 TL yani 3 katı fiyata servise git diyorsun Beratım. tamam bu seferlik gideyim ama illaki servis bakımı bozulacak bir gğn. fahiş fiyat resmen

Şimdi abi şöyle düşünelim. 15 bin km de bir bakıma gidiyorsun 600 lira veriyorsun. Eski aracın için tahmini konuşuyorum 10 bin km de 300 lira civarı bir fiyata bakım yaptırıyorsun. Yani km ye vurduğun zaman aradaki fark çokta olmuyor. Birde  şu var Allah korusun işçilik hatası oldu özel servis senin kapına gelip aracına bakmıyor çekici çağırmıyor nebileyim garantiden o parçayı bir daha değişmiyor sana hiç bir şekilde garanti vermiyor. Birde diğer bir picassonun yanına çekince senin bir ayrıcalığın olsun abi satarkende ayrıcalıklı satarsın... Şahsi adıma konuşuyorum servis bakımlı temiz bir arabaya bir iki bin lira daha fazla işler....

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Cemal ustayı biliyorum. Çok kalabalık oluyor dükkan. Müşterisi çok fazla maşallah.
Otosaydan ayrılma cemal usta var diye biliyorum.bayağı yoğun bi yer fiyatları hakkında bilgim yok ancak citröen ustalığını çok duydum.şahsi kanaatim hava ve polen el altında değiştirirsin geriye bi yağ bide yağ filtresi kalıyo oda biri alyan bide 23 lokma geriye pek bişiy kalmıyor.mazot filtresine de bakmak lazım önceden değiştiyse sıkıntı olmaz.servis çözümden ziyade sıkıntı birde citröen iki serviside yetkilide aşırı pahalı. Ama tercih meselesi. Satarken Y.servis bakımlı değil diye araba almayacak adam almasın zaten.Arabasına bakan adamın arabası ben burdayım diyor zaten

E5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33