Nubira

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismailbay

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: ismail
  • Marka: Daewoo
  • Model: Nubira
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
merhaba, aracım 98 model daewoo nubira 2.0 cdx modelidir. Aracımın motoru yaklaşık 3 ay önce komple rektefiye yapıldı Piston, sekman ve bir çok parçası değiştirildi. Bugün aracı çalıştırdığımda eksozdan çok fazla duman attığını farkettim motorun yağına baktım yağ seviyesi minimuma düşmüş motora yağ ekledim sanayiye motoru yapan ustaya gittim moturun üst kapağını açtılar ve pistonun eridiğini söylediler. Sizce piston neden bu hale gelmiş olabilir ?
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Çevrimdışı ismailbay

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
hoşbulduk teşekkürler araç şu an resimdeki gibi bekliyor ustam hatalı piston diyor fabrikasyon hatası varmış.

Çevrimdışı ismailbay

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
aracı tekrardan yapıcaklar ama kafama takılan neden böyle olmuş

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Benim motor çok iyi adam yaptığı işe yıllarca garanti verdi.. hatta satma abi diye yalvardı babama..

Sahibinden daha akıllı Zenfone5 ile gönderdi.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
Babamın içine sinmedi biraz. Arıza sonucu motor yapıldı.. hemde model yükselteceği için işeme geliyo

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Çok geçmiş olsun. Gerçekten sıkıntılı bir durum. Hele ki yeni rektefe edilmiş motorda böyle bir sıkıntı çıkması insanı yay gibi gerdirir. Bildiğiniz üzere pistonlar ısı transferini hızlı gerçekleştirmesi için alüminyum alaşımlı malzemeden yapılır. Çoook eski motorlarda döküm pistonlar kullanılırdı, onlarda devrine göre uygundu ama bu tip malzemeler ısıyla bire bir ilişkide olduğu için erimesin diye alüminyum alaşımlı.

Pistonun alaşımında alüminyum, silisyum, demir, bakır, çinko, vs. vs... bir takım maden kullanılır. Anladığım kadarıyla ustanın piston hatası demesi şunu ifade ediyor olablir; bu alaşımda kullanılan madenlerin oranlarındaki tutarsızlık pistonun erimesine neden olmuş. En kaba tabiri bu olabilir. Yalnız yoğurtçu yoğurdum ekşi demez.

1- İyi ayarlanmamış veya düzgün toplanmamış motor ki burada mikronluk yüzeylerden bahsediyorum, en ufak bir hatada motor içinde sürtünme oranı fazlalaşırsa, doğal olarak parça yüksek ısı üreterek kendini ve çevre elemanları eritmeye başlayacaktır.

2- Ateşleme hatasıda pistonu eritir. Özellikle erken ateşlemeden bahsediyorum.

3- Bunun böyle olmasında yağlama bozukluğu yada bakım gecikmesi de neden olabilir. Neden dersen, piston ve gömlek arasında yağ filmi oluşmazsa, metaller direkt olarak birbirine sürtmeye başlar ve zayıf olan erir...

Neden yoğurdum ekşi demez meselesini az çok anlatmaya çalıştım, yani bu işi piston malzemesinin bozuk olduğunu söyleyerek pas geçmek en akıllıca manevradır. Tahmin ediyorum işçilik hatası da var.

Umarım 2. rektefe işleminde ücret alınmadan düzgün biçimde yaparlar.

Geçmiş olsun.

merhaba, aracım 98 model daewoo nubira 2.0 cdx modelidir. Aracımın motoru yaklaşık 3 ay önce komple rektefiye yapıldı Piston, sekman ve bir çok parçası değiştirildi. Bugün aracı çalıştırdığımda eksozdan çok fazla duman attığını farkettim motorun yağına baktım yağ seviyesi minimuma düşmüş motora yağ ekledim sanayiye motoru yapan ustaya gittim moturun üst kapağını açtılar ve pistonun eridiğini söylediler. Sizce piston neden bu hale gelmiş olabilir ?

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
Çok geçmiş olsun. Gerçekten sıkıntılı bir durum. Hele ki yeni rektefe edilmiş motorda böyle bir sıkıntı çıkması insanı yay gibi gerdirir. Bildiğiniz üzere pistonlar ısı transferini hızlı gerçekleştirmesi için alüminyum alaşımlı malzemeden yapılır. Çoook eski motorlarda döküm pistonlar kullanılırdı, onlarda devrine göre uygundu ama bu tip malzemeler ısıyla bire bir ilişkide olduğu için erimesin diye alüminyum alaşımlı.

Pistonun alaşımında alüminyum, silisyum, demir, bakır, çinko, vs. vs... bir takım maden kullanılır. Anladığım kadarıyla ustanın piston hatası demesi şunu ifade ediyor olablir; bu alaşımda kullanılan madenlerin oranlarındaki tutarsızlık pistonun erimesine neden olmuş. En kaba tabiri bu olabilir. Yalnız yoğurtçu yoğurdum ekşi demez.

1- İyi ayarlanmamış veya düzgün toplanmamış motor ki burada mikronluk yüzeylerden bahsediyorum, en ufak bir hatada motor içinde sürtünme oranı fazlalaşırsa, doğal olarak parça yüksek ısı üreterek kendini ve çevre elemanları eritmeye başlayacaktır.

2- Ateşleme hatasıda pistonu eritir. Özellikle erken ateşlemeden bahsediyorum.

3- Bunun böyle olmasında yağlama bozukluğu yada bakım gecikmesi de neden olabilir. Neden dersen, piston ve gömlek arasında yağ filmi oluşmazsa, metaller direkt olarak birbirine sürtmeye başlar ve zayıf olan erir...

Neden yoğurdum ekşi demez meselesini az çok anlatmaya çalıştım, yani bu işi piston malzemesinin bozuk olduğunu söyleyerek pas geçmek en akıllıca manevradır. Tahmin ediyorum işçilik hatası da var.

Umarım 2. rektefe işleminde ücret alınmadan düzgün biçimde yaparlar.

Geçmiş olsun.

Bizde sıkıntı yok.

Çevrimdışı ismailbay

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
arkadaşlar sonuç geldi yakıt hatası dediler parasını ver yapalım diyorlar. Ne yapmalıyım sizce bir önerisi olan  :anlamadim:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
2- Ateşleme hatası da pistonu eritir. Özellikle erken ateşlemeden bahsediyorum.

bu usta kaç yıllık usta merak ettim :) yakıt ayarını kim yapıyor? başkasına mı yaptırmış?

arkadaşlar sonuç geldi yakıt hatası dediler parasını ver yapalım diyorlar. Ne yapmalıyım sizce bir önerisi olan  :anlamadim:

Çevrimdışı ismailbay

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
ustanın ustalığından şüphem var da pistonu satan fabrikadan gelmişler gelen kişinin cevabı yakıt hatası usta bana telefon açtı durum böyle böyle dedi ne olacak peki dediğimde parası verecen yapacaz dedi, bende bi bakıyım ararım seni dedim

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
ustanın ustalığından şüphem var da pistonu satan fabrikadan gelmişler gelen kişinin cevabı yakıt hatası usta bana telefon açtı durum böyle böyle dedi ne olacak peki dediğimde parası verecen yapacaz dedi, bende bi bakıyım ararım seni dedim

Araba nerede şimdi?

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Abi nasıl usta o öyle yav para isterse git sağlam biyerde yaptir.O ustaya güvenme.

+1

Lafı oraya getireceğim de... Olan olmuş işte... Bu gibi durumlarda gelde yetkili servislerin garantili işlerini arama....

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Kardeş işin doğrusu memlekette usta var ama bu kötü imaj yüzünden meslek değiştirenleri bile gördüm. Samimiyetimle söylüyorum. Allah düzgün insanlara denk getirsin. Al işte ne oldu? Adamın arabasını 3 kuruşluk ayarı yapmadıkları için mahfetmişler... Bu adam ne dese haklı şimdi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Kardeş işin doğrusu memlekette usta var ama bu kötü imaj yüzünden meslek değiştirenleri bile gördüm. Samimiyetimle söylüyorum. Allah düzgün insanlara denk getirsin. Al işte ne oldu? Adamın arabasını 3 kuruşluk ayarı yapmadıkları için mahfetmişler... Bu adam ne dese haklı şimdi
Adamlar avans, afr, subap ayarlamaktan aciz abi haklısın.

Örnek vereyim, benim yakından tanıdığım bir arkadaşım, çocuklarına dükkan açtı :) oto tamirhanesi. Biri sözde lpg ustası, diğeride motor bölümünden sene  kaybıyla zar zor mezun olmuş. neyse dükkanı açtılar, arabayı periyodik bakıma götüreyim hem basit bir işlem, hemde parasal olarak destek olmuş oluruz hemde işçiliğini öğrenirim dedim.

Olay bundan 6-7 yıl önce oluyor. Periyodik bakıma götürdüm arabayı. Neyse bakım yapıldı, akşam üzeri arabayı almaya gittim. Mesai bitiş saati. Parayı ödedim kontağı çevirdim arabada bir gariplik var. Motor sanki titriyor. Herhalde dedim mevsim kış hava -8 -9 derece araba dışarda yattı normal :) yola bir çıktı 150-200 metre gidene kadar araba çiftetelli oynamaya başladı. Hemen geri döndüm, arkadaş dedim bu araba zangır zangır tirtiyor ne yaptınız?

-Bi dakka abi bakalım dedi

kaputu açtı, sağdan 2. silindirin buji kablosu yok :D

-Haaaa abi biz kabloyu unutmuşuz. Neyse kabloyu taktı araba normale döndü.

Dedimki normaldir. Yeni açtılar dükkanı heyecan vs...

Sonra başka marka bir arabayla gittim. Araba 4000-4500 devirde otobanda bayılıyor. Resmen duracak gibi oluyor. Dedimki baskı balata değişecek. Götürdüm dedim, baskıyı değiştirelim. Kendi ağzımla söyledim.

Dedi ki bi tecrübe sürüşü yapalım. Neyse çıktık arabaya yüklendi :D ve dedi ki Katalizör tıkalı. Seramik filtreyi boşaltacağız. Eeee dedim nasıl olacak, dediki katalizör zırhını oksijenle keseceğiz. Çekiçle filtreyi kırıp hava tutup içini boşaltacağız sonra tekrar kaynak yapacağız. :D :D :D

Peki kardeşim muayenede demezler mi katalizör nerde diye?

El cevap : SIKINTI OLMAZ ABİ :D :D

Sen çek bakayım sağa dedim. Direksiyona geçtim, el frenini çektim 1. viteste gaza bastım araba 4500-5000 devirde bas bas bağırıyor ve gitmiyor. Bu hadise baskı balatanın değişmesi gerektiğini gösterir dedim.

Hani derler ya hem hırsız hem arsız diye :D Yok abi bu katalizör tıkalı diye tutturdu. Neyse geri dükkanına bıraktım, başka bir tamirhaneye gittim ratgele. Adama dedim ki, usta bu babamın arabası :D :D :D bugün birşey oldu araba bağırıyor gitmiyor :D babam beni gebertir :D şuna bir bakın. Adam baktı ve baskı balata değişecek dedi, bitmiş :)

Şimdi lafı çok uzattım, usta var ustacık var. Hatıra binaen bile olsa çiğ tavuk yemem bundan böyle dedim. Gittiğiniz ustayı bulunduğu sokaktaki diğer esnaflara bakkala, markete, yedek parçacıya soracaksınız onu bunu bilmem. Biri söylemez gizlerse biri mutlaka ne olduğunu söyler. Adam gibi ustayıda bulduğunuz zamanda 3'ün 5'in hesabını yapmayın. Bakın işte motorun hali perişan...

Umarım anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
[emoji1] [emoji1] [emoji1]
Katalizör dediler he [emoji1] [emoji1] [emoji1]

Sorma :D :D Bunlarda usta işte ama "CIK"  (Düzgün işinin ehli ustaları tenzih ederim)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33