GönderenKonu: Araçların yüzde 22’sinin lastik hava basıncı tehlike durumunda  (Okunma sayısı 448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÇevrimdışıHüseyin Kuzucu

 • Master Moderator
 • *
 • İleti: 14,283

 • Üye'ye 324 defa
  Teşekkür Edildi

 • Puan +312/-5
 • Cinsiyet: Bay
 • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
 • Doğum Yılınız: 1995
 • Marka: Opel
 • Model: Astra H
 • Model Yılı: 2008
 • Yakıt Tipi: Motorin


Michelin’in 2004 yılından bu yana sürdürdüğü “Lastikte Doğru Hava Basıncı” etkinlikleri, 2015 yılında günlük araç katılım ortalamasını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artırarak 217 araca ulaştı. Aktiviteler sonunda toplamda 3 bin 33 araçta kontrol gerçekleştirilirken, lastiklerin yüzde 22’sinin tehlikeli boyuttaki hava basıncı ile yola çıktığı tespit edildi. 2014 yılında gerçekleşen etkinliklerde elde edilen sonuçlara göre tehlikeli araç oranının yüzde 7 düşerken sürücülerin bilinç oranının yükseldiği gözlemlendi. 2014 yılında tehlikeli oranda düşük hava basıncına sahip araçların oranı yüzde 29 olarak belirlenmişti.

6 ilde 7 farklı noktada kontroller yapıldı

7 farklı noktada gerçekleştirilen aktiviteler, 1 ay boyunca sürdü. İstanbul 5M Beylikdüzü Migros AVM’de başlatılan etkinlikler ardından Meydan AVM Ümraniye, Bolu Highway Outlet, Samsun Yeşilyurt AVM, Trabzon AVM, Ankara AnkaMall AVM, Eskişehir Neoplus AVM’de gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında hava basıncı ölçülen lastiklerin yüzde 22’sinin tehlike boyutunda olduğu ortaya çıktı. 6 ilde toplam 7 farklı noktada gerçekleştirilen aktivitelerde en yüksek katılım Samsun Yeşilyurt AVM’de sağlandı.

11 yılda toplam 34 bin 656 araca ulaşıldı

2004 yılından beri sürdürülen etkinliklerin toplamında ise 34 bin 656 araca ulaşılarak hava basıncı kontrolleri yapıldı. Aktivite alanına davet edilen sürücüler, araçlarından inmeden ölçüm alanına alınarak, 2 dakika gibi kısa bir sürede araçlarının her 4 lastiği de eş zamanlı olarak ölçülerek hava basınçları ayarlandı. Katılımcılara ayrıca araç kokusu ve anahtarlık gibi küçük promosyon hediyeleri dağıtıldı.

llara göre karşılaştırma

Yıl      İncelenen araç sayısı   Düşük hava basıncı
2015          3033                            22 %
2014          3556                            29 %
2013          3255                            37%
2012          4206                            32%
2011          4556                            30%
2010          3880                            43%

Doğru hava basıncı neden önemli?

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastikler:

Yol tutuş kabiliyetini azaltır.
Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur.
Islak zeminde fren mesafesini uzatır
Aşırı ısınacağından patlama riski artar
Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Düşük basınçlı lastikler, ıslak zeminde ise lastiğin yolla temasını yitirmesi sebebiyle daha ciddi sorunlara yol açıyor. Araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açan düşük hava basınçlı lastikler yollar için büyük tehlike yaratıyor.





 



HideMyAss.com

Kiev Kiralık Ev
Otomobil Teknik Terimler Sözlüğügarantiliarabam.com.tr