2. El Araba İçin Akl-ı Selim Tavsiyeye İhtiyacım Var

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı qldan_li

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Hayatınıza hareket katıyorum...
  • Ad Soyad: Akın Süzer
  • Marka: Tofaş
  • Model: Doğan Slx
  • Model Yılı: 1994
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Herkese merhabalar;
Uzun zamandır araba araştırıyorum, çevremden fikir alıyorum ama kafam iyice karıştı. Neredeyse vazgeçtim araba almaktan.
Durumumu sizlere anlatıp, durumuma uygun olacak tavsiyelerinizi almak istedim.
Öncelikle babam tamirci -motor ustası, Scania servisinde- ve çevremizdeki herkes arabadan anlıyor !
Ben de işe başlayalı 8 ay oldu ve ailemle Bolu-Yeniçağa' da yaşıyorum. İş yerim Bolu Merkez' de. Haftada 6 gün, günlük 90 km civarı yol yapıyorum ve kilometrenin neredeyse tamamını otoyolda (D-100) yapıyorum. Şehir içi pek araba kullanmıyorum.
94 model Doğan SLX arabamız var şu an ve işe başladığımdan beri kullanıyorum. Yürürü sağlamdır da, malum araba eski, güvenlik zayıf, ister istemez boyasıydı kaportasıydı iş çıkaracak.
Bu sebepten arabayı satıp ya da takasla yeni bir araba almayı düşünüyordum, ancak galerinin bir tanesi ölü bir fiyat verdi takas için arabaya, vazgeçtim arabayı elden çıkarmaktan.

Mevcut durumda, nasıl bir araba almalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

- HB mi ?, Sedan mı ? (SLX durursa, büyük arabaya ihtiyacım olmadığını düşünüyorum ama elden çıkarırsam aile olarak da kullanacağımız için sedan mantıklı olur gibi geliyor bana.)

- Dizel mi ?, Benzinli mi ? (Dizel olursa, km ne civarında olmalıdır ? Alman arabaları 200 bine kadar sıkıntı çıkarmaz diyen de var çevremde, ne olursa olsun 100 bin altında al diyen de var, hatta 50 bin altında al kesinlikle diyen de var. Ve dizel arabanın bakım masrafı, olası arıza durumunda masrafı ağır olur diye duyuyorum çevremden. Benzinli olursa, araştırdığım kadarıyla bazı motorlar LPG uyumuyla ilgili sıkıntılı olabiliyormuş.)

- Model yılı ? (Modeli ne kadar belirleyicidir ve önemlidir ? Mesela 2013 Linea olacağına, 2000 Passat olsun daha iyidir gibi şeyler duyuyorum çevremden.)

- Avrupa arabanın yedek parçası, bakımı masraflı olur. Sen Fiat' dan şaşma diyenler ne kadar doğru söylüyor ?

- Otomatik vites arabanın karlı havalarda, yollarda kullanımı sıkıntılı olur, arızası masraflı olur diyenler doğru söylüyor mu ? (Bu sebeplerden Manuel vites araba bakıyorum, yoksa otomatik de olabilir.)

- Yakıt olarak ekonomik, ancak aile olarak kullandığımda, 5 kişiyle çekmeyecek yürümeyecek kadar da ekonomik değil :D

- Süper konforlu olmasa da konforsuz da olmayacak. (Malum Tofaş' tan geçiş yapacağım :D)

- Ve son olarak 30 bin lira civarı bütçem var, biraz yukarısı - aşağısı olabilir tabi.

- Bu şekilde, şartlarda araçlar nelerdir tavsiyelerinizi bekliyorum.

- Sizlere bir danışmak istedim, kafam gerçekten çok şişti, karıştı. Herkes bir şey söylüyor bu konularda, hatta hiç binmediği bir arabaya şöyle iyi, böyle kötü diye yorum yapıyor.

Teşekkür ederim şimdiden...
Hayatınıza hareket katıyorum...

Çevrimdışı alonefanky

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Kafan bu kadar karışık ise dene bak hoşuna hangisi giderse onu al kullan :)

Araç konusunda herkes aynı şeyi düşünseydi bu kadar çok çeşit olmazdı. Kimi az kullanılmış B segmenti olsun ister, kimi aynı fiyata daha düşük model C segmenti hatta D segmenti alır.

Kısacası alacağın araba konusunda değil ne istediğinle alakalı bir durum. Sen arabadan ne istersin? Ne beklersin?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Kafan bu kadar karışık ise dene bak hoşuna hangisi giderse onu al kullan :)

Araç konusunda herkes aynı şeyi düşünseydi bu kadar çok çeşit olmazdı. Kimi az kullanılmış B segmenti olsun ister, kimi aynı fiyata daha düşük model C segmenti hatta D segmenti alır.

Kısacası alacağın araba konusunda değil ne istediğinle alakalı bir durum. Sen arabadan ne istersin? Ne beklersin?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Farklı bir bakış açısı. Severim böyle değişik ve başka boyuttan bakanları :)

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
  • Marka: Ford
  • Model: Focus
  • Model Yılı: 2008
Gerek yol tutusu gerek konforu gerek saglamligi  focus sizin ihtiyaclarinizi fazlasiyla karsilar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Yasin K

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +15/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Yasin
  • Marka: Fiat
  • Model: Marea 1.9 JTD ELX -
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Tipi: Motorin
Senin için ideal araç  Cpt.Price yazdığı gibi 2003-2004 Honda Civic hem dayanıklı,seri,yakıtı ekonomik ver her zaman 2. el piyasası olan bir araçtır.

Bir tane örnek sana
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33