Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Avakadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avakado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avakado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avakado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir.
Avakadoyu hemen tüketmek üzere satın alacaksanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir.

Yüksek besin değeriyle bilinen avokado yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına dek olan bölgelerde yetişir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.
A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.
Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.
Avokadonun yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.
Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.
Avokado %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.
Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.

Avokado nasıl yenir?

Taze şekilde yenilmesinin yanısıra salata ve yemeklerde de kullanılmaktadır. Kabuğu tamamen buruşmuş ve siyahlaşmış olanları değil kabuğu koyulaşmaya başlamış, yumuşak olanları tercih edin. Eğer daha sonra tüketilecekse sert olanlar alınabilir.

Bonus : Avakado yaprağı:

Avaokado yaprağının böbrek taşlarını düşürmekde faydası vardır. Böbrek sancısı çeken kişilerin imdadına Avakado yaprağı yetişiyor. 1 yemek kaşığı kurutulmuş avakado yaprağını, kaynamakta olan 1 bardak suyun içine atın ve 8 dakika kaynatın. 15 gün boyunca bu kürü uygulayın.

Avokado maskesi

Avokadodan hazırlanan maskeler cildi güzelleştirici, canlılık verici ve kuru ciltler için nemlendiricidir.
Avokado yağı kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Güzellik kremleri, güneş koruyucu kremler, şampuan yapımında avokado yağından yararlanılmaktadır.

Avokado yağı

Avokado yağı dışardan cilde masaj yapmak için kullanılır. Avokado çekirdeklerinin sıvı distilasyon metodu kullanılarak ekstrakte edilmesiyle üretilen avokado yağı daha hızlı bir şekilde cilde nüfuz eder. Soğuk presleme metoduyla elde edilen ve de yapay koku ve renklendirici içermeyen avokado yağı tercih edilmelidir.

Tüketmeden önce bazı tavsiyeler

1. Avokadoları soyduktan sonra kararmamaları için limonlu suda bekletin.
2. Saltalar için, avokadoları dilimlemek yerine bir kaşıkla oval parçalar çıkardıktan sonra üzerlerine limon sıkarak servis yapabilirsiniz.
3. Çabuk sos hazırlamak için, soyulmuş avokadoyu püre haline getirin. İçine 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 1 limonun suyu, tuz ve karabiber ekledikten sonra karıştırın. Havuç, salatalık ve kerevizle servis yapılır.
4. Avokado tavuğa çok yakışır. Taze bir pidenin veya sandviçin içine haşlanmış tavuk, ince dilimlenmiş avokado, marul yaprakları, domates dilimleri , taze soğan koyulur, arasına mayonez gezdirilir afiyetle yenir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Kişisel yorumumdur

Avokado meyvesini ve avokado yaprağının faydalarından yararlanan biri olarak, kimyası ve biyolojik özellikleri itibarı ile, bu meyveyi tüketmeye başladıktan sonra sonuçlarına gözlerimle ve bedenen şahit olmuş biri olarak sizlere kişisel yorumumu yazarak ne kadar faydalı bir meyve olduğunu anlatmak istiyorum.

Avokado meyvesinin tadına ilk baktığımda çok bet geldi yalan yok :) Hatta kokusunu gazete kağıdı kokusunu andırıyor. Tadı da öyle. Açıkça söylüyorum göründüğü gibi şık bir meyve ama tadı öyle değil. Fakat bu sizi meyveden uzak bırakmasın. Kesinlikle tavsiye ediyorum mutlaka ama mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve. Bugün 24 Şubat 2016 ve marketlerdeki meyve-sebze reyonlarında satış fiyatı 3TL/Adet - 3,5TL/Adet şeklinde satılmaktadır.

Marketlerden alırken hemen yemek istiyorsanız mutlaka yumuşaklarından alın. Mümkünse dış kabuğu hafiften kararmaya başlamış olanları makbuldür. Yani olgun avokado yumuşak olur.

Kabuğunu soyduktan sonra sakın ha atmayın! Bunu deneyin bana hak vereceksiniz, kabuğunu cildinizde (yüzünüzde) akne, yada soğuktan çatlamış elmacık ve kulaklarınızın üzerine koyun. minimum 45 dakika kalmalı. Farkı anında hissedeceksiniz.

Meyvesine gelince, ortalama 1 armut büyüklüğündeki avokado dan ben günde 1/4 ölçeğinde tüketiyorum. Aşırı yağlı bir meyve ve muazzam faydalı. Tekrar yazmıyorum yukarıda açıklamada var, mide yanması, mide gazı, şişkinlik, ağız içindeki aftlar gibi gözle görünür ve hissedilir rahatsızlıkları gideriyor. Canlı şahidiyim.

Ayrıca cilt çatlaklarına çok ama çok faydalı. Bunu deneyin, farkı hissedeceksiniz. Eczanelerde yada kozmetik marketlerde satılan, pahalı kırışık kremlerine dünyanın parasını ödüyor insanlar. Denemesi bugün 3,5TL/Adet! Alın deneyin. Farkı kendi gözünüzle görün.

Buradada avokado maskesinin tarifi var;

Avokado Maskesi Yapımı

Malzemeler

Avokado ( Yarım ve olgun )
Bal ( 1 tatlı kaşığı )
Badem yağı ( 1 çay kaşığı )
Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yarım avokadoyu bir çatal yardımıyla ezin. Üzerine balı ilave edin ve karıştırın. Daha sonrasında badem yağı ile harmanlayıp, temizlediğiniz cildinize uygulayın. Cildinizde 20 dakika kadar bekletin ve sonrasında ılık su ile temizleyin. Haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Cildinizin kısa süre içerisinde canlanıp , beslendiğini gözlerinizle görebileceksiniz. Avokado yanında kullanılan malzemeler avokadoya daha da güç katacaktır.

Çevrimdışı cihan14

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim hocam

tapatalk yaz kızım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
İnşallah herkese faydası olur. Kainatta hiçbirşey yoktur ki sebepsiz yaratılmış olsun.

Örneğin Kuran-ı Kerim'de bulunan ayetler ile desteklersek

"Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır." (Nahl, 16/69)

"Hastalandığım zaman bana şifayı veren O'dur."(Şuarâ, 26/80)

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim hocam

tapatalk yaz kızım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Amin. Tamamlama için teşekkürler. Allah razı olsun.  :iyi:

ŞUARA(75-83) İbrâhim şöyle demişti: “Eski atalarınızın ve sizin nelere taptıklarınızı görüyor musunuz? Doğrusu onlar benim düşmanımdır. Dostum, ancak âlemlerin Rabbidir. Beni yaratan da, doğru yola eriştiren de O'dur. Beni yediren de, içiren de O'dur. Hasta olduğumda bana O şifa verir. Beni öldürecek, sonra da diriltecek O'dur. Âhiret gününde, yanılmalarımı bana bağışlamasını umduğum O'dur. Rabbim! Bana ilim ve egemenlik ver ve beni iyiler arasına kat!”

Yani ayeti kerimede rizki ve şifayı verenin Allah olduğunu söylüyor.
Bazen bir ilacı, bazen bir meyveyi bazen bir otu vesile eder bizim şifa bulmamıza.
Allah cümle hastalarımıza ve bizlere şifa versin.

Asus Zenfone 2'den gönderildi.

Çevrimdışı Yasin K

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +15/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Yasin
  • Marka: Fiat
  • Model: Marea 1.9 JTD ELX -
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Tipi: Motorin
Dün tadına bakalım dedik ama keşke aklımıza gelmeseydi dedik

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Niye beğenmedin mi? :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Bak tavsiye ederim 1/4 avokado üzerine 1 kaşık çam balı döküp, 4-5 damla limon sıkıp çatalla püre haline getirip, 1 dilim ekmeğin üzerine sürüp öyle ye. Hem tadını fazla almıyorsun hemde farklı bir lezzet oluyor. Ben bu karışımın üzerine 1 tutam tarçın atıyorum güzel oluyor ;) tarçın kokusu avokado kokusunu örtüyor yemesi kolay oluyor.

Çevrimdışı Yasin K

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +15/-0
  • Forum Otomobil
Deneriz birgün

Discovery Elite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Deneriz birgün

Deneriz bir gün. Yalnız tedarikli olmamız lazım :) 80gr lık bal paketleri çok pahalı :D

Çevrimdışı Yasin K

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +15/-0
  • Forum Otomobil
Hallederiz sorun yok :D

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33