hararet ışığı ve motor ışığı aynı anda yanıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zisifos

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: FATİH AYDIN
  • Marka: DACİA
  • Model: 2004
  • Model Yılı: 2003
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
 :-\ :-\ arkadaslar 2004 model dacia solenzo scala arabam var.ama son zamanlarda seyir halindeyken motor ışığı ve hareret ışığı aynı anda yanıyor.sönüyor.sonra gaz tekrar devreye giriyor.bunu yol boyunca 20 kere yapmıstır.hani araba gaz yemeyince şöyle bir kasar ya,aynen öle kasıyor sonra dediğim ışıklar yanıyor ve sönüyor.ne yapacam bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.hararet müşüründen olur dediler değiştirdik.azaldı ama yine yaptı dün akşam.lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar...şimdiden teşekkür ederim.. :hasta: :hasta:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Fatih kesin olmamakla birlikte, motor yağlama pompasından kaynaklanıyor olabilir. Yağ pompasına baktırmalısın. Mantıken şöyle düşünüyorum, hararet müşürü sağlamdır, motorun kasıntıya gelmesi hararetin yükselmesinden kaynaklanabilir. Buda motor soğutmasıyla ilgili bileşenlerde sorunları akla getiriyor.

Şöyle ki, motor yağlama pompası, su devirdaim pompası ve termostat.

Motor yağlama pompası çalışmamazık ediyorsa, yağlamayı kesiyordur ve hararet birden yükselir.
Motor soğutma suyu devirdaim pompasında da arıza varsa, suyu çeviremiyorsa buda hararetin aniden yükselmesine neden olabilir.
Termostat arızalıysa ve açılmıyorsa, bu seferde araban fan açmadığı için ısınmış suyu soğutamaz. Dolayısıyla hararet artar ve lambaları yakar.

Bana sorarsan en kolayından git, öncelikle termostatı kontrol ettir. Daha sonra sırasıyla su devirdaim ve yağ pompasını kontrol ettir. Bu şekilde arabanı fazla zorlama. Mümkünse ustaya götürene kadar kullan. Yoksa motor rektefesine kadar yolu olabilir. Tamir edilene kadar kullanmak zorundaysan yüksek devirlerde kullanma.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
:-\ :-\ arkadaslar 2004 model dacia solenzo scala arabam var.ama son zamanlarda seyir halindeyken motor ışığı ve hareret ışığı aynı anda yanıyor.sönüyor.sonra gaz tekrar devreye giriyor.bunu yol boyunca 20 kere yapmıstır.hani araba gaz yemeyince şöyle bir kasar ya,aynen öle kasıyor sonra dediğim ışıklar yanıyor ve sönüyor.ne yapacam bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.hararet müşüründen olur dediler değiştirdik.azaldı ama yine yaptı dün akşam.lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar...şimdiden teşekkür ederim.. :hasta: :hasta:

Çevrimdışı zisifos

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: FATİH AYDIN
  • Marka: DACİA
  • Model: 2004
  • Model Yılı: 2003
hocam teşekkür ederi.bende termostattan oldugunu düşünüyordum.bu arada yaklaşık 3-4 ay önce motor jonta yakmıştım.onunla alakalı olabilirmi diye düşünüyorum.sizce?

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Motoru toplayan ustaya göstermeni tavsiye ederim. Şimdi şöyle bir durum var, motor soğutma suyunda yağ unutulduysa, yani iyi temizlik yapılmadıysa sıcak suyla karışan yağ, termostatın kauçuk contasını çürütür. Yeni bile olsa bu değişmez yani çürütür. Termostat contası çürüyünce ya sürekli açık kalır yada yay baskısıyla yuvaya sıkı sıkı oturup ya zorlamayla açılır yada hiç açılmaz.

Siz ustaya gitmeden yedek su kabı, genleşme tankını kontrol edin. İçerisinde yağlanma var mı? Şayet varsa motoru toplayan ustaya götürün. Bu şekilde arabayı kullanmanız 2. rektefeye götürür. Dikkatli olmakta yarar var.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
hocam teşekkür ederi.bende termostattan oldugunu düşünüyordum.bu arada yaklaşık 3-4 ay önce motor jonta yakmıştım.onunla alakalı olabilirmi diye düşünüyorum.sizce?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33