Motordan gelen şıkırtı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ersinerdem

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +18/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: ERSİN ERDEM
  • Marka: HYUNDAI
  • Model: SONATA
  • Model Yılı: 2003
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
evet bu sorun sonu van la biten binek araçlarda ortaya çıkıyor.. mesela corsa van palio van gibi..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Abi, emniyet kemeri, yangin tüpü, sağlık çantası, stepne ve cam kriko kolu duydum ama... koltuk en extreme :D

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
evet bu sorun sonu van la biten binek araçlarda ortaya çıkıyor.. mesela corsa van palio van gibi..

Çevrimdışı ilhan T.

• FO-Muhteşem Üye
  • *
    • Puan +26/-8
  • Ad Soyad: İLHAN TAŞKO
  • Marka: Hyundai
  • Model: Accent
  • Model Yılı: 2001
Arda kardeş bununla geçmiş olsun senin başına gelen bu olay karşısında kendimde mağdur olmamak için bende ustaya götürdüm benim aracı iticilerin değişmesi gerektiğini söyledi 15 tl çarpı 12 itici 180 tl artı işcilik ne alırsa ama maddi olarak bende sıkıntıda olduğum için bir müddet daha böylee binecem mecburen

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
foruma kumbara mı yapsak bu gibi acil ihtiyaçlar için  :düşünüyor:

Arda kardeş bununla geçmiş olsun senin başına gelen bu olay karşısında kendimde mağdur olmamak için bende ustaya götürdüm benim aracı iticilerin değişmesi gerektiğini söyledi 15 tl çarpı 12 itici 180 tl artı işcilik ne alırsa ama maddi olarak bende sıkıntıda olduğum için bir müddet daha böylee binecem mecburen

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Herkes sıkışık kardeşim, Son durak filmi gibi, sırayla hepimizin arabasına bişeyler oluyor, ben de 5-30 yağdan beri her gün korkarak biniyorum  :ciglik:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Kardeş hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde izliyor... Bence yağı değiştirelim. Yağı al, Osman ustadan hallettirelim  :-4

Herkes sıkışık kardeşim, Son durak filmi gibi, sırayla hepimizin arabasına bişeyler oluyor, ben de 5-30 yağdan beri her gün korkarak biniyorum  :ciglik:

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
bi 70 lira koltuk çıkarsan neden olmasın  :D

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Ayıp ettin kardeş... Çıkarım tabi neden olmasın!  :kucakla:

bi 70 lira koltuk çıkarsan neden olmasın  :D

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Uğur'ım vermiş kadar oldun... Allah razı olsun kardeşim benim  :kucakla:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Öğlen geliyorum. Değiştirelim...

Bende bugün düldülün yağını değiştireceğim

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Ne demek kardeş, lafı bile olmaz  :iyi:

Uğur'ım vermiş kadar oldun... Allah razı olsun kardeşim benim  :kucakla:

Çevrimdışı voltech1

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: ferhat ikiz
  • Marka: renault
  • Model: megane II
  • Model Yılı: 2004
Arkadaşlar sizlere bir sorum var. Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Motoru çalıştırdığımda bir şıkırtı başlıyor. Ama ritmik bir şıkırtı değil. Gaza bastıkça artan bir şıkırtı. Sanki bir teneke çakıl taşı var motorda ve şakır şakır ses yapıyor. Arabamın hararetide çabuk yükseliyor. Havalar ısındı diye yükseliyor sanıyordum. Radyatörde su doluydu. Antifiriz yoktu. Pazar günü suyu boşalttım ful antifiriz doldurdum. Ama sonuç pek farketmedi. Bazen hararet üst seviyeye 1 tırnak kalıncaya kadar yükseliyor. Antifirizi doldurunca biraz daha aşağı indi ama milimetrik.

Sübaplardan gelen bir şıkırtı sandım ilk başlarda ama, sübap şıkırtısı değil. Motor yağımızın vizkozitesi çok iyi. Yağda kararma bile yok. Ama bu şıkırtıyı çözemedim. Nedir anlamadım. İşin garip tarafı, motor kaputunu açınca felaket bir koku geliyor. İlk çalışmada değil ama 15-20 km gittikten sonra denedim, bu koku geliyor. Şöyle söyleyeyim çok afedersiniz leş kokusu gibi bir koku. Bu koku içeride geliyor. Kaputu açınca birde aşırı sıcak geliyor

Konu hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilir mi? Nedir bu?

Saygılarımla

Arda
Eğer volan bağlantilarinda boşluk varsa motordan vuruntu sesi yahut şikirti gelir. Ses volan gevşekliğinden mi anlamak istiyorsan vites boşta, motor yüksek rölantide çalişirken kontak anahtarinı kapat. Bu anda motordan bir vuruntu sesi gelirse muhtemelen volan bağlantilarinda boşluk vardir.Sorun volandaysa yardımcı olabilirim.Şıkırtı sesini genelde volan yapar.Araç otomatik değilse araç rolantiydeyken debriaja bas ses kesiyorsa %100 volantdadır.
Bu şekilde deneme yaptığında bir sıkıntı yok ise segman sesi de olabilir.Eğer araca gaza bastığında yüksek devirde şıkırtı sesi çoğalıyorsa segmandan kaynaklıdır.supap sesine benzer yüksek devirde azalıyorsa supaptan geliyordur.
Ya da kullandığın yağın kalitesi düzgün değildir.İnce bir yağ kullanıyorsan yatak boşluğundan gelebileceği gibi yatak vuruntusunu da yağ kalitesinden dolayı duyuyor olabilirsin pistonla alakalı bir sorunsa ses vuruntu şeklinde gelir.yatakta da aynı şekilde.
Volant,yağ,segman,supap bunlardan biri dediklerimi yaparsanız sorunun hangisinde olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bu sorun çözülmüştü. Yanıtlara dikkat.
Sayın abilerim ve kardeşlerim. 2000 Model Opel Corsa Swing'in katalizörünün dağılmış halini ancak bu kadar net fotoğraflayabildim :( asıl kötü tarafı maddi olarak dar zamanıma denk gelmiş olması. Ekzozcu muhafazayı kesti içindeki kırıntıları boşalttı. Ekzoz borusunun içine kadar gitmiş parçalar. Son susturucunun içinden bile parçalar çıktı. Fiyat sordum, çıkmaları 250 Liradan başlar dedi usta, ama hurdacılar sitesinden belki daha uygun denk getirirsin dediler. Sanayiye gitmişken motor ustasınada uğradım 2 çift sözüm var dedim sana, bu arızayı neden bulamadın? Birde benden işçilik parası aldın dedim :( Adam ne dese beğenirsiniz arkadaşlar -İşine gelmiyorsa başka ustaya git dedi :( Pişkin pişkin birde böyle deyiverince benim moralim alt üst oldu :(

Sayın abilerim ve kardeşlerim, öncelikle Uğur abimize çok teşekkür ederim. Arabayı görmeden nokta atışı yaptı. Kendisine hızlı ve iyimser yaklaşımından dolayı çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarada sonsuz teşekkürler. O pis kokuda katalitikten geliyormuş. Ustaya gittiğimde motor çıkışı ekzoz manifoltu sıcaktan kızarmıştı. Ekzoz gazı çıkmayınca tıkanmış. Şimdi biraz gürültülü çalışıyor ama araba rahatladı. Hatta eskisinden daha seri oldu dersem yalan olmaz.

Herkeze çok ama çok çok teşekkür ederim ilgisinden. Katalitiği değişince yine yazarım sonucu :( :( :( Babam çok kızacak bu duruma ama napalım Allah'tan hayırlısı :( :( :( :( :( :( :( :(

Tapatalk

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33