Kalorifer Neden Bir Sıcak Bir Soğuk Üfler ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı harun43

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: harun deniz
  • Marka: opel
  • Model: astra cd
  • Model Yılı: 1999
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Aracımın kaloriferinden çok memnunum neredeyse sauna gibi yapıyor içeriyi. Geçen hafta yağına suyuna bakayım dedim su kapağını açtım eksiklik yok. Sonra çalıştırdım aracı ,havada sıcak diye kaloriferi soğuk konumuna getirdim akşamına tekrar sıcak konuma getirdim ama bir türlü sıcak üflemiyor. İki gün böyle bindim motor ısınıyor hararet göstergesi 85 i gösteriyor ama sıcak hava yok. Acaba su kapağını açınca hava mı yaptı yoksa soğuk konumdayken içerden tırnak mı kırıldı tekrar sıcağa gçmiyor diye düşünürken dün uzun yola çıktım biraz gittikten sonra birden sıcak hava gelmeye başladı. Ben bu olayı anlamadım , anlayan varsa lütfen yardım etsin :D

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Yazdıklarına göre 2 sıkıntı olabilir.

1. Kalorifer peteği tıkalı olabilir. Bu durumda sıcak su devirdaim yapamaz ve doğal olarak soğuk hava alırsın.

2. Hava kanalı yönlendiricisi (Soğuk-Sıcak) dediğin gibi açma kapama işlemini yapmadığı için soğukta kaldığından sıcak hava alamıyor olabilirsin.

Peki ne yapmak gerekir?

1. Sorun için kalorifer peteğini temizletmen gerek. 2. Sorun için hava kanalı yönlendirici (soğuk-sıcak) düğmesi veya volanını kontrol ettirmen gerek.

Her iki durumda da bu sorunu yaşayabilirsin. Birde daha farklı yönden konuya yaklaşalım. Daha önce bu sorunu yaşayan bir arkadaşımda vardı. Astra CD'de bu sıkıntıyı yaşadı. Uzun araştırmalar sonucunda sorun ne kaloriferde nede volandaydı. Sorun 3 yollu pilot kumandalı pinomatik (havalı) valften çıktı. Bu valf sen aracın içinde hava kanalı yönlendirici tuş-volan'ı kumanda ettiğinde isteğine göre, soğuk sıcak ayarı yapan elektronik kumandalı bir valf. O valfi çıkarmıştı gördüm. Onu çıkmacılara götürüp orijinal çıkmasını taktığında bu sorun çözüldü.

Bu 3 yollu pilot kumandalı pinömatik valfi sökmek içinde sileceklerin altında, motor ile torpido arasında kalan dar bir bölgeden çıkarmıştı. 3 yolundada hava hortumları olan, cam suyu püskürtme pompasına benzeyen 3 yollu bir valfti. Fotoğrafı olmadığı için tarif ediyorum.

Yani durum bundan ibarettir. Umarım faydası olur.

Çevrimdışı harun43

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: harun deniz
  • Marka: opel
  • Model: astra cd
  • Model Yılı: 1999
Tamam işte böyle bir çözüm arıyordum çünkü; su eksik değil, peteklerde tıkalı değil diye düşünüyorum şu an hamam gibi ısıtıyor. Tırnak kırık olsa sıcak hiç gelmez soğukta takılı kalır. Bence sorun sizin dediğiniz gibi o valften kaynaklanıyor olabilir. En kısa sürede değiştirip sonucunu buraya yazarım. Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Rica ederim. Çıkmacılara gitmeden önce, bana sorarsan Opel'den anlayan bir ustaya bu sıkıntıyı anlat. Çünkü o valfin sıfırı olmadığı için çıkmacılar uçuk rakamlar istiyorlar. Bilgin olsun diye yazıyorum. Önce sıkıntıyı tespit et, sonra al. Boşu boşuna masrafa girme. Zaten herşey ateş pahası. Umarım en ekonomik biçimde çözüme kavuşur.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Tamam işte böyle bir çözüm arıyordum çünkü; su eksik değil, peteklerde tıkalı değil diye düşünüyorum şu an hamam gibi ısıtıyor. Tırnak kırık olsa sıcak hiç gelmez soğukta takılı kalır. Bence sorun sizin dediğiniz gibi o valften kaynaklanıyor olabilir. En kısa sürede değiştirip sonucunu buraya yazarım. Teşekkür ederim :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33