"Zorunlu trafik sigortasında hesaplama sorunu var"

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efedesign

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +49/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Mehmet Niyazi ALADAĞ
  • Marka: Peugeot
  • Model: 301 Active 1.6 Hdi
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, kamuoyunda yoğun şikayete konu olan zorunlu trafik sigortası priminde yüksek artışın, sigorta şirketlerinin hasar maliyeti hesabı yapmasını imkansızlaştıran yasal boşluklardan kaynaklandığı söyledi.

İTO'dan yapılan açıklamaya göre, Sigorta teminatı tanımlarının net olmaması nedeniyle farklı yargı kararları çıktığını belirten Çağlar, bu uygulamalardan ne araç sahiplerinin ne de sigortacıların memnun olduğunu vurguladı.

Basında çıkan 4 bin liralık bir otomobile bin 250 lira zorunlu trafik sigortası primi istendiği haberlerini kaygıyla izlediklerini belirten İbrahim Çağlar, "Araç sahipleri son derece haklı bu kadar yüksek prim olmaz. Öte yandan prim ve poliçe sayısı artarken, sigorta şirketlerinin zarar etmediği tek bir yıla bile rastlamak mümkün değil. Primler yükselirken acentelerin komisyonu aşağı iniyor. En önemlisi de prim yüksek diye trafikte zorunlu sigortasız dolaşan araç sayısı 4 milyonu buldu. Bu durum önce can güvenliği açısından risk oluşturuyor. Türkiye ekonomisi açısından ise ciddi bir kayıp. Sigorta bedellerini ödenebilir seviyeye geri çekmek için gerekli düzenleme bir an önce yapılmalı" diye konuştu.

Çağlar, zorunlu sigortadaki prim artışının sigorta sektörü ve yargının 'tazminat hesaplama yöntemi' arasındaki farklılıktan kaynaklandığı gerçeğine dikkati çekti.

- "Hasar alıcıları türedi"

Yasal boşluklar nedeniyle hasar aracıları olarak tabir edilen bir kesimin ortaya çıktığını belirten İTO Başkanı Çağlar, "Can kayıpları kapsamında açılan dosyaların ticari bir iş olarak görülmesi son derece yanlış. Üstelik bir dava ortalama 3.5 yıl sürdüğü için, sigortalıya bu rakam zamanında ödenmiyor. Tazminatın yüzde 25’ini alan ise yeni türeyen hasar aracıları oluyor" ifadelerini kullandı.

Diğer tazminat hesap tartışmasının da sürekli sakatlık, destekten yoksun kalma ve araçtaki değer kaybı konusunda yaşandığını söyleyen Çağlar, şunları kaydetti:

"Benzer kazalarda aynı özelliklere sahip iki kişiden biri 100 bin lira tazminat alıyor, diğeri ise 200 bin lira. Yani hesapta standart yok. Üstelik geriye dönük açılan 10 yıllık davalar bile var. Geçmiş 10 yıllık tazminatı sigortacılara ödetmenin bedeli ise sektöre zarar, araç sahiplerine de prim artışı olarak dönüyor. Hesaplama yönteminin yasalarda açıkça belirtilmesi çok yerinde olur."
Dünyanın En Büyük Haber Alma Teşkilatının Adı DEDİKODU'dur...

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Sigortacılar da kabahati üzerine almıyorlar. Haber Türk TV de bir açık oturumda biz sigorta işleminde 40-65 TL arası kazanıyoruz diyorlar. Bu işten zarar eden vatandaş.. Orası kesin

Çevrimdışı ekselanss

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Cihan Akgül
  • Marka: palio
  • Model: 2000
  • Model Yılı: 2000
Merhaba ben sigorta acentesi yım.  Sigorta şirketleri zarar ediyorum diyerek bizim de komisyonumuz u düşürmüş durumda  .

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Merhaba ben sigorta acentesi yım.  Sigorta şirketleri zarar ediyorum diyerek bizim de komisyonumuz u düşürmüş durumda  .

Ben izmir de oturuyorum arabamı alırken 48 palakaydi. Noterden alırken plakayı degistirttim hazır plakadan bi tane seçtim. Arabamın ne sasesinde nede 48 plakasinda hasar yoktu. Bu yeni plakamdan şüpheliyim. Ne yapmam lazım.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ekselanss

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Cihan Akgül
  • Marka: palio
  • Model: 2000
  • Model Yılı: 2000
Birşey yapmanıza gerek yok aracı satarken şase üzerinden sorgulama yaptırın yeterli . Plaka üzerinden hiçbir sorgulama sağlıklı değildir.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Birşey yapmanıza gerek yok aracı satarken şase üzerinden sorgulama yaptırın yeterli . Plaka üzerinden hiçbir sorgulama sağlıklı değildir.

Peki teşekkürler

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33