Sedan mı? Hatchback mi? Hangisi daha iyi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Bende sedan diyorum... aile kullanımı için sedan şart...

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
  • Marka: Ford
  • Model: Focus
  • Model Yılı: 2008
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Hb araçta kapak daha dik duruyor.liftback de ise daha yatay dolayısıyla yüksek bölüm hb araca göre daha az.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Sanırım burada farketmediğin birşey var HB araçtada yüksek hacimli eşya taşırken bagaj kapağını zaten kapatamayız öyle değilmi? Tabi burada bahsettiğim kısa süreli taşıma işlemleri için, yoksa şehirler arası eşya taşımaktan bahsetmiyorum. Bagaj kapağı açık kalacağı için liftback'tede aynı hb'tede aynı durum sözkonusu olacaktır.

Buda hd örneği. Bana sorarsan sedan liftback daha avantajlı (bagaj yönünden)

sadece resime baktım içimden öyle geldi  :D başkanım sizde bakın o kapak kapanınca sedan araca koyabileceğinizden başka ne sığarki  :düşünüyor: :düşünüyor:
Liftback mi faydasız?  Hiç sanmıyorum ama bunu söylemende bir sebep olmalı. Neden acaba merak ettim?

Hamit sana katılıyorum. Çünkü her ne kadar sedan hacmi büyük gibi görünse de, hatchback bagaj kapağı menteşesi tavana bağlı olduğu için mükemmel hacim sunuyor. Sedanlarda Liftback olayınada hayranım.

Örnek Skoda SuperB Liftback

Hatchback otomobillerin tamamında bagaj kapasitesi o kadarda iyi değil. Diyeceğim ama bazen dev gibi sedan otomobillerin bile bagajını açınca insan hayal kırıklığına uğruyor.

Esasen HB otomobili sırf park yeri bulma bakımından kısa boyundan dolayı bir avantaj olarak görüyorum.
bagajı küçük parça eşya için kullanıyorsanız sedan iyidir fakat birçok sedan hb aracın taşıdığı büyük parça eşyayı taşıyama.tecrübeyle sabittir....
başkanım benimde çok hoşuma gidiyor fakat pek faydası var gibi görünmüyor.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
sedana +1 de benden sebep olarakda aıle buyudukce yer ve bagaj hacmi isteğinin arması ıkı kısıyken hatcback daha rahattı fakat kalabalıklasdıkca buyumek gerekıyor allah Suvlara mhtac edecek mutlu ve kalabalık bır aıle nasıp etsın herkeze :) :)

Melih HB ile Sedan arasındaki farkı en iyi sen söyleyebilirsin. Çünkü ikisinide kısa süre önce kullandın. Senin fikrini alayım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Ben şunu anlıyorum, kesinlikle Sedan bagajı, HB'den daha avantajlı derecede geniş. Bu zaten aşikar da :) Hamit anlasın diye irdeliyorum :)

sedana +1 de benden sebep olarakda aıle buyudukce yer ve bagaj hacmi isteğinin arması ıkı kısıyken hatcback daha rahattı fakat kalabalıklasdıkca buyumek gerekıyor allah Suvlara mhtac edecek mutlu ve kalabalık bır aıle nasıp etsın herkeze :) :)

Melih HB ile Sedan arasındaki farkı en iyi sen söyleyebilirsin. Çünkü ikisinide kısa süre önce kullandın. Senin fikrini alayım

Abi valla dedim ya bundan önce corsa vardı çokda seviyordum aracımı fakat bebek olunca bebek arabası yuzunden bagaj sıkıntısı cekıyorduk mecbur sedan bı arac aldım hb olarak artıları kolay park dar yerlerden gecme kolay manevra dışında pek bi artısı yok yakıt da astraya gore daha ıyıydı fakat oda corsanın 1.4 olmasından kaynaklı eğer 1.2 olsaydı yakıtı + değil - olacakdı. Sedanın artılarına gelirsek daha oturaklı viraşlarda yuksek hızlarda daha güven veriyor bagaj ve iç hacmi geniş yolda daha konforlu derli toplu gidiyor.. kaba saba bunlar var farkları...

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
hamıt bey hb geniş olduğunu mu savunuyor bakmadım önceki msjlara ? saygı duymak lazım fabrıka verılerı acık astra j bagaj hacmı 490 Lt. corsa d bagaj hacmi 275 Lt. yok corsanın koltuğu eğermişsin yok ne bılım dıkıne koyarmıssın fılan falan ona ne yaparsan astrayada yaparsın kı koltuk fılan eğip eşya taşıdıkdan sonra madem okadar buyuk bagaja ıhtıyac duyuluyor dırek bı hafıf tıcarı bakmakda fayda var  ama mevcut bagaj ve mevcut koşullarda orjınallıgı bozulmadan ( koltuklar yatırılmadan hb de bagaj örtusu kaldırılmadan) bir kullanım yapılacaksa fabrika verileri ortada...

Onu kıstas olarak alırsak, bugün sedanlarında koltukları yatınca bagaj hacmi devasal boyutlara ulaşıyor. Yatırılmamış koltuk biçiminde ölçüm yapmak lazım. Ha ben şunu iddia etmiyorum, Citroen C4'ün bagajı ile Renault Megane (Sedan) bagajını kıyaslamakta doğru değil.

Bkz. Örnek

C4 Bagajı

Megane 2 Sedan bagajı

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
+1 Melih. sana %100 katılıyorum.

aynen abi konuya orjınal değerler uzerınden bakmak lazım bı kac sayfa önce yazmıssın 4 cocuklu bı aıle ıle seyahat dusunulerek bakmak lazım uzun yollda hb aracın bagajına ıkı buyuk ıkı kucuk bavul sıgdıramassın kesınlıkle bır kucugu ıcerı alıcaksın bagaja koyup bagaj örtusu ıle arka camı kapıyabılırsın ne kadar saglıklı ve guvenlı olur onu sız dusunun ıcerıde aılen varken ???

ancak sedanda hepsını at bagaja ıcerıde yayla gibi git...

İkincisi C4 gibi bir hb çoğu sedandan geniş bagajasahiptir ama unutulmamalı ki bir E 250 525 Xdrive insignia Mondeo Accord S80 de sedan araçlardır mınımum 500 Lt bagaj hacimleri vardır hele hele bir 740 LD bir S600 Long için sedan demek bile sedanlara hakarettir :) :)

Çevrimdışı Gençadam

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +99/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Murat L.
  • Marka: Peugeot
  • Model: 208
  • Model Yılı: 2015
  • Yakıt Tipi: Benzin
Kapsamlı bi soru ama elbetteki bende cevabı var  :D :D :D

3 Kişilik bi aile iseniz Hatchback bagaj hacmi olarak yetecektir ama 5 6 kişilik bi aile iseniz hiiçç bagaj felan beklemeyin biz 5 kişilik bi aileyiz Peugeot 207 aracımızla bi tura çıktık bagaja attığımız bi büyük valiz bagajı kapattı ardından balık istifi tadında bagaja sıkıştırmaya başladık bi valiz sığmadı onuda amcamların arabaya attık :D Ben genç bi birey olarak Hatchback'den vazgeçmem fakat işin içine aile girdimi Sedana yönelmek gerek  :iyi:
2015 PEUGEOT 208

Çevrimdışı DavutBilgili

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
    • www.forumotomobil.com
  • Ad Soyad: Davut Bilgili
  • Marka: Volvo
  • Model: S60
  • Model Yılı: 2013
benim tercihim sedan arabadır. neden diye soran olursa 5 torun var ellerinizden öper. çocuklarında arabası var ama bir yere gezmeye giderken torunlar benim arabaya binerler. tatile her sene antalyaya gideriz benim arabamla gideriz bagajından eşya taşımasından çok memnunum. bavulları doldurur giderim. otomatik pilotu açarım, klimamı açarım, radyodada izzet altınmeşe çalarım 90nı geçmem yağ gibi giderim
VOLVO S60 DII POWERSHIFT

Çevrimdışı Sezer Baki

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +18/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Sezer Baki Yurdakul
  • Marka: Mitsubishi
  • Model: Lancer
  • Model Yılı: 2011
üstat bende sedancıyım. araba dediğin sedan olur. hb arabalar bana yarım ekmek gibi geliyor :) sedan olacak fıstık gibi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Yorumlar ve anket paralel gidiyor. Peki soru : yakıt tüketimi konusunda hangisi daha ekonomik?

Çevrimdışı Gençadam

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +99/-0
  • Forum Otomobil
Yorumlar ve anket paralel gidiyor. Peki soru : yakıt tüketimi konusunda hangisi daha ekonomik?
Abi bu tamamen motorun kasayı çekmesiyle eş değer peugeot bundan hep sınıfta kalmıştır ağır kasa küçük motor boru gibi yakıt değeri
2015 PEUGEOT 208

Çevrimdışı northwest

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +36/-22
  • Marka: Opel
Abi bu tamamen motorun kasayı çekmesiyle eş değer peugeot bundan hep sınıfta kalmıştır ağır kasa küçük motor boru gibi yakıt değeri
:D :D :D

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bu yazdıkların sedan içinde geçerli zaten. :) fakat burada dikkati çekmek istediğim mevzu, rüzgara karşı sürtünme ile ilgiliydi. Bu nedenle sanırım hb otomobiller biraz daha avantajlı olabilir.

Çevrimdışı Gençadam

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +99/-0
  • Forum Otomobil
Bu yazdıkların sedan içinde geçerli zaten. :) fakat burada dikkati çekmek istediğim mevzu, rüzgara karşı sürtünme ile ilgiliydi. Bu nedenle sanırım hb otomobiller biraz daha avantajlı olabilir.
Elbetteki abi yarım ekmekler ne sedanlar gördü  :islik:
2015 PEUGEOT 208

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33