Çakmak sigortası değişimi - Ford Focus 2017

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
2017 Model Ford Focus Çakmak sigortası değişimi

Bu yıl (2017) Ramazan bayramında oldukça uzun bir rotayla yola çıktım. Yol uzun olduğu için otomatik şanzıman arabanın daha iyi olacağını düşünerek Megane II'yi değil, kiralık bir araçla yola çıktım. Araç 2016 üretimi 2017 trafik çıkışlı Ford Focus Trend X modeli. Dizel otomatik versiyonu. Hem uzun yolda otomatik konforu hemde bayram münasebetiyle debriyaj kaslarımızı gelişimini engellemek için çıktık yola.

Rota dediğim gibi uzundu. Ve Akdeniz böygesine seyahat ettim. 3 günde toplam : 2.000 km detayları geçeyim... Bildiğiniz gibi çakmaklıktan kullandığımız şarj cihazları var. Bu şarj cihazları bir sebepten çakmak sigortasını patlatıyor. Uzun yolda olduğumdan, müzik ve navigasyon ihtiyacı için mecburen kullanmak zorunda kaldım. Neticede 500km sonra çakmak sigortası patladı.

Buraya kadar rutin, olabilecek bir hadise. Sigorta mı? Evet sigorta patlar ve sigortanın yenisini takar devam edersiniz. Ama gel gelelim, araçta yedek sigorta koymamışlar.

Araç kiralama firmasını aradığımda, neden yedek sigorta yok? sorusuna yanıt, biz Ford'tan nasıl alıyorsak o şekilde müşterimize teslim ediyoruz deyip topu Ford'a attılar. :) Velhasılı bayram günü açık oto elektrikçisi bulmak bana düştü.

İç elektrik aksamı sigorta kutusu, yan yolcu torpido altında. 2 Adet yuvarlak klipsin tuttuğu plastik halı trim parçası sökülerek ulaşılabiliyor. Yalnız oraya ulaşmak biraz sıkıntılı. Neyse yolcu koltuğunu geriye çekip, yeterli alanı açtıktan sonra biraz sürünerek sigorta panelini açtım. Lakin arabaya hangi sigortanın nereye ait olduğunu gösterek yerleşim şemasını koymamışlar. Bu Ford'un bir eksiği. Çünkü bunların hangi sigorta olduğunu öğrenmek için kitapçığa bakmak gerekiyor ki... Arabada kitapçıkta yok! Anlayacağınız tam bir rezillik. Velhasılı, internetten  Ford Focus kullanım kılavuzunu indirip, sigorta paneline baktım. Kılavuzda sigortaların yerleşimi var.

20 Amperlik sigortayı yerinden çıkarmak ise 2. dert. Sigorta pensesi yok. Onuda motor panelinden. Yani motor kaputundan alıyorsunuz. Şoför mahalindeki motorun sol teker tarafında sigorta panosu var. Onu açıp içinden sigorta pensesini alıp aracın sağına geçip, yolcu tarafından torpido altından sigortayı çıkarıyorsunuz. Yenisini takıp işlemi tersine işletiyorsunuz. İşlem tamam.

1 Sigorta değişimi için bu kadar çırpınmak işin doğrusunu isterseniz bana abes geldi. Neyse, bayram günü Mersin Erdemli'de oto elektrikçilerini, minibüs şoförlerine sorarak gezdim sonunda bir tane buldum. Sigortayı alıp değiştirdim.

Sigorta panellerinin lokasyonlarını gösteren fotoğraflar aşağıdadır. Siz siz olun, sigortanın patlayacağını mutlaka hesaplayın. Sonra uğraşırsınız. Zamanın kısıtlı olduğu ara dönemde hiç yoktan 2 saatim 1 tane 20 amper sigorta için heba oldu. Ayrıca 400 km yi çakmak şarjı olmadığı için müziksiz ve navigasyonsun geçtim. Bir musibet bin nasihatten iyidir derler.

Fotoğraflar

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Aynen, sevmiyoruz birbirimizi ama bir üst çıtaya zorlayınca vw grubuna başlıyor listeden :) oda biraz tuzlu.

4 gün için 600TL, 100TL 'de ek sigorta yapıldı, toplam 700TL. Yaklaşık 2000 km de 27-28 kuruş yaktı. Bu şekilde oldu.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Başkanım sen ford sevmiyidin.araba da seni sevmemis anlaşılan.bu arada kaça mal oldu kiralama.

SM-T560 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Tek kelimeyle rezalet. Hadi sen işi biliyorsun bir başkası olsa 100 200 TL parasını alırlar çakal esnafa denk gelirse .. Bende en çok zaten kısıtlı olan altın değerinde birkaç saatini bu püsürük işe harcamana üzüldüm. Araç kiralama işi sakat iş sıfır araçta bile gönül rahatlığıyla binilmez öğrenmiş olduk.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Sıfır araç bile olsa tedbirli olmakta yarar var. Çünkü kiraladığın ve huyunu birkaç saatte öğrenmek zorunda olduğun bir araca biniyorsun. Benim asıl takıldığım konu, araç kiralama şirketi belki de Türkiye'nin en çok tercih edilen firması ve en çok tanınan reklamı olan şirket... Biz sözleşmeyi imzalarken, resmi prosedürü tamamlarken, görevli bize, siz çayınızı içerken servis görevlilerimiz aracın yol kontrollerini yapsınlar dediğinde güven duyuyorsunuz. Kendi kendinize, demekki araçta bir sorun olmasın diye servise bile alınıyor. Nedir? Yağı, suyu, filtreleri vs. Peki kardeşim, bu araç yola çıkacak, insan kullanıcı kılavuzunu koymaz mı? Yada ilk yardım çantasındaki yangın tüpünün olmadığına bakılmaz mı? İşin garip tarafı kendi güvenlikleri bile tehlikede. Belki araç sigortalı orası ayrı ama, sigortayı değiştirmek için kutuyu açtığımda mobil gps takip cihazı kabak gibi orada duruyor. O kadar kötü yerleştirilmişki, söküp atsan, aracı alıp gitsen kimse bulamaz. Ayrıca gps cihazını o kadar kötü tesisatla takmışlar ki anlatamam. Kabloların ucunda 2 parmak boşluk, birbirine yakın. Yangın riskiyle 2.000 km yol yapmışız.

Mecbur kalmadıkça böyle araç kiralamalara gerek yok. Canınız tehlikede olur benden söylemesi. Uzak durun.

Tek kelimeyle rezalet. Hadi sen işi biliyorsun bir başkası olsa 100 200 TL parasını alırlar çakal esnafa denk gelirse .. Bende en çok zaten kısıtlı olan altın değerinde birkaç saatini bu püsürük işe harcamana üzüldüm. Araç kiralama işi sakat iş sıfır araçta bile gönül rahatlığıyla binilmez öğrenmiş olduk.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
şaşkınlıkla okudum. Türkiyenin önde gelen kiralama şirketi böyle yapıyorsa diğerlerini düşünmek bile istemiyorum.  :-6

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Maalesef...

şaşkınlıkla okudum. Türkiyenin önde gelen kiralama şirketi böyle yapıyorsa diğerlerini düşünmek bile istemiyorum.  :-6

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33