Millenium Kasa Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit Montajı

Ziyaretçi · 13 · 48473

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Eskiyen sustalı anahtarlarımı değiştirmek üzere işe giriştim... Anahtarı değiştireceğime komple modülü değiştirdim en başından beri eski modülün montajını beğenmemiştim... Tertemiz kendim yapayım dedim... Modülü ilk aldığımda takmayı denemiş becerememiştim... Mecbur götürüp taktırttım... Bu sefer olayın mantığını çözdüm meğersem herşey rölede bitiyormuş.. :D
Hemen şunu da ekleyeyim... 'Bunun kapısında motor yok motor takmadan olmaz' diyen ustalara inat yapılmış bir projedir bu!
Kablo renklerimizle başlayalım...

Pembe: Cam Kaldırma Modülü Tetiği
Siyah: Toprak (GND)
Kırmızı: Besleme +12V
Mor: Dörtlü Lamba Çıkışı

Açma
Sarı Siyah: Normalde Kapalı
Sarı: COM
Yeşil: Normalde Açık

Kapatma
Mavi: Normalde Kapalı
Kahverengi: COM
Gri: Normalde Açık

Modül üzerinden direk çıkan soketten bağımsız mor kablo ise bagaj açma ucu...

Ve işte mucize parça :D Merkezi kilit modülümüz... Normalde aracın orijinal uzaktan kumandasının modülü bu fakat orijinal kumanda bozulalı yıllaaaar oldu... O yüzden artık yalnızca merkezi kilit modülü olarak duruyor... Bu modül söküldüğünde merkezi kilit iptal oluyor... Kabloları birleştirerek elbet devreye alırım merkezi kilidi ama hiç uğraşmadım gerek duymadım daha doğrusu...

Şimdi gelelim bağlantılara... Resimde de görebileceğiniz 3 kablonun izolasyonunu sıyırıyoruz... Bunlardan Turuncu olanı +12 V besleme ucumuz...
Diğer iki sıyrılmış kablo ise Merkezi kilidin açma ve kapama uçları... Bu uçlara - verdiğiniz anda merkezi kilit açılır yada kapanır... Bu yeşil kabloları modülü şekildeki gibi tutarken öndeki kapatma arkadaki ise açma ucu olarak kullanılmaktadır... Bağlantıları yaptıktan sonra açmaya bastığınızda kilitliyor kapatmaya bastığınızda açıyor ise bu iki kabloya, yeni uzaktan kumanda modülünden gelen kabloların yerlerini değiştiriniz...

Kapatma kablomuzu bağlıyoruz.

Ve açma kablomuz ile kapatma kablomuzun bağlanmış hali...

Ben bağlantılardan emin olduğum için herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için hemen bantladım bağlantıları... Siz ufak bir sarım yapıp sistemin sağlamlığını test ettikten sonra sağlam bantlarsanız daha iyi olacaktır...
Aynı zamanda besleme ucumunda bağlantısını yaptım burada...

Şimdi sıra dörtlü bağlantımızda... Direksiyonun altındaki kablolardan düz yeşil, üzerinde hiçbir renk ve işaret bulunmayan bir sinyalin, mavi üzerinde dikdörtgen şeklinde beyaz benek bulunan kablo ise diğer sinyalin kablosu... Yine bu kabloları da sıyırarak mor ucumuzun bağlantısını yapıyoruz... Tüm merkezi kilit modüllerinde mor kablo tek çıkar, arada bir parça ile 2 ye bölünür... Siz sinyal kablolarının birine ikiye ayrılmış mor kablonun birini, ikinci sinyal kablosuna ise yine ikiye ayrılmış mor kablonun ikincisini bağlayacaksınız...

Buda yeni modülüm için bulduğum yer... Oto elektirkçiler elekrik bandıyla kabloların üzerine sabitler bırakırlar... Ve tabiki bunu yapan her elektrikçi can düşmanımdır... :@

Modülümü sabitlediğim bu demir parçası, orijinal merkezi kilit modülünün destek parçası... Ama ben o modülün bağlantı ayaklarını kırdığımdan(Acemilik döneminde yanlışlıkla) modül boşta duruyor şuan... Kablolar kısa olduğundan sorun olmuyor herhangi bir sarkma sağa sola çarpma durumu olmuyor...

Ve montajın ardından kablolarımı güzelce toparladım... Oto elektrikçiler sağolsun hak getire adamlar ya dağınık bırakıyor yada elektrik bandıyla sarıp yapış yapış ediyor...

Bu gördüğünüz rölenin üzerinden çıkan kablo demeti de eksi uçlarımız... Çok fazla kablo olmasına bakmayın bende o uçta sadece bu modülün değil Hem röle kontrol sistemimin hemde Follow Me Home modülümün - uçları var...

Şimdi toparlayalım... Sistemin çalışması için Kırmızı ucu Turuncu kablo ile birleştiriyoruz...
SarıSiyah, Mavi ve Siyah ucu birbiriyle birleştiriyoruz...
Siyah ucu aracın herhangi bir demir aksamına bir şekilde tutturuyoruz...(Vidaların herhangi birini gevşetip altına sıkıştırabilirsiniz yada benim yaptığım gibi sarı uç kullanabilirsiniz...,
Sarı ucu açma yani soketin arka sırasındaki yeşilbeyaz çizgili kabloya bağlıyorsunuz...
kahverengi ucu kapatma yani soketin ön kısmındaki yeşil kabloya bağlıyorsunuz...
SOKETTEN ÇIKAN mor uçları dörtü flaşörler için direksiyonun altındaki mavi beyaz benekli ve yeşil kablolara bağlıyorsunuz...
Eğer elektrikli bagajınız var ise MODÜLDEN DİREK ÇIKAN mor ucu elektrikli bagaj açma için kullanıyorsunuz...
Cam kaldırma modülünüz var ise pembe ucu cam kaldırma modülünüz için kullanıyorsunuz... Yada benim gibi Follow me Home için :D
Yeşil ve gri uçları ise boşta bırakıyorsunuz...

Çevrimdışı D@rk34

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +62/-2
  • Ad Soyad: Tansu
  • Marka: Hyundai
  • Model: Accent
  • Model Yılı: 2006
Ellerine sağlık döktürmüşsün yine :)
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
 :-* sağol abi... Duramıyorum ne yapayım... :D Eski modül takıldığı günden beri ne yapsam da değiştirsem diye uğraşıyordum :D Anahtarın biri dağılınca fırsat doğmuş oldu... :D

Çevrimdışı KaNKi

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +7/-0
  • www.ankaramodifiye.com
  • Marka: Opel Corsa GSİ
  • Model: Farklı marka kullanıyorum
  • Model Yılı: 97
  • Yakıt Tipi: Benzin
Elinize sağlık başarılı bir çalışma olmuş :D

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Teşekkürler... Sizde gelen Accentlere bunda motor yok diye motor takıyor musunuz?

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
:) Sağol abi... İŞten güçten fırsat bulabilirsem güzel birşeyler çıkacak ortaya da bakalım işte..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Turaç abi bu fikirlersana aksakallı dedeler mi gönderiyor  ( sarı kablo mavi kablo )?

:D Yok Mehmet... Biraz bilgi.. Biraz tecrübe ortaya bunlar çıkıyor... Mesela...
Rölenin çalışma prensibini biliyorum... Uzaktan kumanda modülünün içinde de 3 tane röle var... Her röleye 5 tane yol bağlı... bir + bir - 3 tane de kontak ucu... O sarı kablolar mavi kablolarda röle uçlarına bağlı...
E araba içinde herşey bir kontrol lambasına bakar... Bütün kabloları tespit edersin... Ki ben avometre yada düz tel kullanırım ama teli kesinlikle tavsiye etmiyorum :D

Çevrimdışı atlantis

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +10/-4
    • Truva Linux
  • Ad Soyad: Onur Özdemir
  • Marka: Honda
  • Model: Jazz
  • Model Yılı: 2003
Maşallah diyorum başka da bir şey diyemiyorum :D
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
:D Teşekkür ediyorum...
Maşallah diyorum başka da bir şey diyemiyorum :D

:) Teşekkürler...
Muhtesem paylasim olmus , tebrikler.

Çevrimdışı tasans

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: tarık taşan
  • Marka: toyota
  • Model: corolla
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Tipi: Benzin
turac engin resimde gosterdigin ile en altda yazdıkların birbirini tutmuyor lütfen düzeltin insanları yanlıs yone yonlendirmeyin  4 uncu resimde gri ve kahverengi kaployu birlestirip yesil kabloya  baglamıssın altda   sadece kahverengi ucu kapatma yani soketin ön kısmındaki yeşil kabloya bagla diyorsun  acmada   5 inci resimde sarı ve siyah kabloyu birlestirip yesil beyaz kabloya baglamıssın alta  sadece Sarı ucu açma yani soketin arka sırasındaki yeşilbeyaz çizgili kabloya  bagla diyorsun hangisine inanalım tesekkurler

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Tarık bey uyarı için teşekkürler. Turaç bey foruma giriş yaptığında yanıt verecektir. Bu arada foruma hoşgeldiniz. Tanışma bölümünde kısaca kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz. Ailemizin diğer üyeleride sizi tanımış olurlar.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33