BMW Ses Sistemi İçin Yardım ve Fikirlere İhtiyacım Var

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı di_vao

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: ali fuat
  • Marka: Bmw
  • Model: E90
  • Model Yılı: 2007
  • Yakıt Tipi: Motorin
Herkeze Selam Öncelikle..
Bmw E90 Model Bir aracım var ve araca yeni bir ses sistemi kurmak istiyorum.bmw kullanan biçok kişinin ortak sorunudur bmw nin iğrenç ses sistemi..Bikaç denemem oldu fakat aç gözlü ve beceriksiz bikaç ustaya denk geldikten sonra hem kazıklanmamak hemde aracın sağını solunu dişini tırnağını kırmasınlar diye kendim yapmaya karar verdim fakat konu hakkında el becerim olsada bilgi eksiğim çok..Öncelikle aracın teybini değiştirdim üstünde bulunan bmw professionel teybi çıkartıp dynavin n6 e9/x alman malı multimedya navigasyon cihazı taktım,cihazda yazdığına göre dts ses işlemcisi var ve 4x50 watt rms çıkışa sahip.ilk izlenim olarak aynı kolonlarla daha net ve yüksek ses vermeye başladı ama bu yetersiz..Bunla beraber aracın orjinal ses sisteminde
-ön kapıda 2 midrange sanırım ses ve tiz veren 10 cm kolon,
-Koltuk altlarında 2 tane 16 cm sanırım subwoofer kendiler,
-arka pandizotta 2 tane yine sadece ses ve tiz veren midrange mevcut
-Kapıdaki midler ve sobwoofer lar birlikte ön çıkıştan besleniyo arkadakiler arka çıkıştan aracın orjinalindede böyleydi..
-Şuanki teypte ön,arka ve subwoofer olmak üzere 3 tane line out çıkış mevcut.(şeması resimlerde mevcut)
-Aracın kolonları ve yuvaları brz farklı,kolonlar 3 vidalı subwoofer kabinleride şekil itibariyle değişik ve derinliği 11 cm ancak bmw için üretilmiş 20 cm lik kolon yada slim kolonlar oraya uyuyor..(Resimlerini ekledim).
Aklımdaki sistem şu şekilde..
-önlere 10 cm komponent midrange,
-koltuk altlarına 20 cm subwoofer,eğer oraya sığıcak bişey bulamazsam yurt dışından direk yuvaya oturanlardan getirtcem.(subwoofer mı woofer mı takmalı onu pek bilemedim)
-arkalara 13 cm takılabilir orayada 13 cm midrange yada koaksiyel (yine hangisi daha uygunsa)
-Bunlardan sanırım yeterli bass alamam bu yüzden bagajada sony slim subwoofer düşünüyorum sanırım 1300w gibi bir değeri var..
Şimdi bagaj harici kolonları araçtan beslesem yeterli gelir mi yoksa hepsini anfi ile mi beslemek lazım (mesela 6 kanal bir anfi) yada kabinli subwoofer ve koltuk altlı subları anfi ile çalıştırıp diğer midleri teypten mi beslemek lazım ? Yada düşündüğüm bu sistem için kaçlık kaç kanal hangi marka anfi gerekiyo ve kolonlar kaç watt lık olmalı ? Kısacası tüm kolonları değiştirip bagaja bass koyucam fakat anfi olmalı mı olmamalı mı kaçlık ne marka hangi kolon bunların içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim..

Çevrimdışı di_vao

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Herkeze Selam Öncelikle..
Bmw E90 Model Bir aracım var ve araca yeni bir ses sistemi kurmak istiyorum.bmw kullanan biçok kişinin ortak sorunudur bmw nin iğrenç ses sistemi..Bikaç denemem oldu fakat aç gözlü ve beceriksiz bikaç ustaya denk geldikten sonra hem kazıklanmamak hemde aracın sağını solunu dişini tırnağını kırmasınlar diye kendim yapmaya karar verdim fakat konu hakkında el becerim olsada bilgi eksiğim çok..Öncelikle aracın teybini değiştirdim üstünde bulunan bmw professionel teybi çıkartıp dynavin n6 e9/x alman malı multimedya navigasyon cihazı taktım,cihazda yazdığına göre dts ses işlemcisi var ve 4x50 watt rms çıkışa sahip.ilk izlenim olarak aynı kolonlarla daha net ve yüksek ses vermeye başladı ama bu yetersiz..Bunla beraber aracın orjinal ses sisteminde
-ön kapıda 2 midrange sanırım ses ve tiz veren 10 cm kolon,
-Koltuk altlarında 2 tane 16 cm sanırım subwoofer kendiler,
-arka pandizotta 2 tane yine sadece ses ve tiz veren midrange mevcut
-Kapıdaki midler ve sobwoofer lar birlikte ön çıkıştan besleniyo arkadakiler arka çıkıştan aracın orjinalindede böyleydi..
-Şuanki teypte ön,arka ve subwoofer olmak üzere 3 tane line out çıkış mevcut.(şeması resimlerde mevcut)
-Aracın kolonları ve yuvaları brz farklı,kolonlar 3 vidalı subwoofer kabinleride şekil itibariyle değişik ve derinliği 11 cm ancak bmw için üretilmiş 20 cm lik kolon yada slim kolonlar oraya uyuyor..(Resimlerini ekledim).
Aklımdaki sistem şu şekilde..
-önlere 10 cm komponent midrange,
-koltuk altlarına 20 cm subwoofer,eğer oraya sığıcak bişey bulamazsam yurt dışından direk yuvaya oturanlardan getirtcem.(subwoofer mı woofer mı takmalı onu pek bilemedim)
-arkalara 13 cm takılabilir orayada 13 cm midrange yada koaksiyel (yine hangisi daha uygunsa)
-Bunlardan sanırım yeterli bass alamam bu yüzden bagajada sony slim subwoofer düşünüyorum sanırım 1300w gibi bir değeri var..
Şimdi bagaj harici kolonları araçtan beslesem yeterli gelir mi yoksa hepsini anfi ile mi beslemek lazım (mesela 6 kanal bir anfi) yada kabinli subwoofer ve koltuk altlı subları anfi ile çalıştırıp diğer midleri teypten mi beslemek lazım ? Yada düşündüğüm bu sistem için kaçlık kaç kanal hangi marka anfi gerekiyo ve kolonlar kaç watt lık olmalı ? Kısacası tüm kolonları değiştirip bagaja bass koyucam fakat anfi olmalı mı olmamalı mı kaçlık ne marka hangi kolon bunların içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Aliye hoşgeldin Ali. Ben olsam tüm hoparlörleri amfiye bağlamazdım. Neden dersen o kadar tesisatı amfiye taşımak büyük sıkıntı. Bence slim bass ve 1300 lük amfi yeter. Onunda bagajda konumlandırırsın. Anlaşılan doube din teypten memnunsun, senin ihtiyacın güçlü bir bass + amfi. Ayrıca kendin yapacaksan fazla da uğraşmamış olur, neticeye kısa yoldan ulaşmış olursun. Ses sistemleri hakkında fazla bilgim yok ama aklıma ilk gelen ve mantıklı olanın bu olduğunu düşündüm. Şimdiden kolay gelsin, bitince bizimle paylaşmayı unutma lütfen.

Çevrimdışı di_vao

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Aslında en büyük eksik bass dediğiniz gibi ama midlerde yüksek seste sesi bozmaya başlıyo onun için midleride değiştirme taraftaryım fakat mid takımlarını anfiden beslemek gerekiyormuş öğrendiğim kadarıyla.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Aslında en büyük eksik bass dediğiniz gibi ama midlerde yüksek seste sesi bozmaya başlıyo onun için midleride değiştirme taraftaryım fakat mid takımlarını anfiden beslemek gerekiyormuş öğrendiğim kadarıyla.

O zaman tesisatı fazla kurcalamadan sadece bas yerleştirip kaliteyi gözlemle. Akabinde memnun kalmazsan mid'ler için kolları sıvarsın. Ama baktın ki kalite iyi o zaman dokunmazsın. Çünkü mid montajınada girdiğinde iş uzuyor. Bahsettiğin araç elektronik yuvası :) her yerde sensörler kablolar... O yüzden aksi bir duruma mahal verme bence.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Bunu teypten ses ayarını değiştirerek düzeltmeye çalışsanız iyi olmaz mi ?

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Çevrimdışı di_vao

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Açıkçası bişey yapamadım daha.çünkü sadece bass ile istediğim sesi elde edebilceğimi sanmıyorum arraccın orj. hoporlörleri zayıf onları değiştirmem lazım.en basit şekilde kapı ve arkadadakileri gzl midlerle değiştirip arkaaya gzl bir bass alıp bunları anfi ile besleyip koltuk altı bassları teypten beslemeye devam ediyim diye düşünüyorum ki rca çıkış aldıktan sonra teypten bass lara ses gidermi bilmiyorum ama ?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33