Bize bu kadar teknoloji fazla!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Bize bu kadar teknoloji fazla!

Yazan : Forumotomobil.com Yönetim
Tarih : 13 Mayıs 2015 Çarşamba

Birkaç gün önce, ünlü bir avm'nin bankamatik ve atm'lerin dizi dizi bulunduğu ana giriş kapısından girip, ilgili bankanın atm'sinin önünde durduğumda kart girişinde Türk Telekom'un ankesörlü telefonlarında kullanılan kartın yuvaya hunharca sokulduğunu gördüm. Nitekim kartı yerinden çıkaramadığım için işlem yapamadım. Yıllık yer kirası bile 77.000 TL olan, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırmak için sunduğu bu hizmet nasılda hoyratça kullanılmaz hale getiriliyor hiç düşündünüz mü?

Zaman zaman ulaşım için kullandığımız ticari taksiler artık eskisi gibi ilkel teknoloji ile değil, oldukça iyi güvenlik donanımlarına sahip. Bindiğim bir ticari takside emniyet kemerimi takmak için uğraşırken, kemer tokasının yuvasında bir aparat! Onu çıkarıp öyle taktım kemeri. İşin ilginç yanı ticari taksö şoförünün emniyet kemerini takma çabalarıma verdiği tepki, "demek kemeri takanlarda varmış" ve arkasından klimasız ortamda buz gibi olan kokpit...

İçler acısı başka bir örnek ise, ofiste ortak olarak kullandığımız fotokopi cihazı. A4 haznesine, A3 kağıtları 2'ye katlayıp sokanları mı ararsınız? A4'ü dikey değilde yatay yerleştireni mi? Sadece siyah fotokopi çeken makinenin karşına dikilip koridorda "yahu bu makine niye renkli fotokopi çekmiyor" diye avazı çıktığınca bağıranları mı ararsınız? Hele 3-4 ay önce 4,500 TL'ye yeni aldığımız full dokunmatik ekranlı yazıcının dokunmatik panelini bir hamlede basarak kırıp, sonrada ne dandikmiş yaaa diye sırıtanları mı ararsınız? Fotokopi cihazının seri çekim haznesine zımbalanmış 25 sayfayı veripte orijinal evrakları yırtılınca cihaza tekme tokat dalanları söylemek bile istemiyorum.

Yine toplu taşıma araçlarında, akbil yada kartlı sistem geçiş metodu ile eskiden kullandığımız biletli sistemlerin kaldırılması otobüse binişleri hızlandırmış olsa da bizim milletin tembelliği yüzünden maalesef otobüse binerken yine bekliyoruz. Manyetik okuma sistemi bulunan şehir içi belediye otobüsü taşımacılığında zahmet edip kartı cebinden çıkarmadan "kıçını" makineye dayayanları sizlerde görmüşsünüzdür. Yada fil derisinden yapılmış cüzdanı ısrarla makinenin gözüne gözüne sokanları kimse ben görmedim diyemez. Yahu insaf, otobüse bineceğin belli, kartını hazırla, otobüse binerken makineye okut ve cebine koy. Bunu başarmak zor olmasa gerek...

İnternette bilindik sanal sitelerden alışveriş yapan bazı teknoloji özürlüler, ürün tedarik edilememektedir uyarısı gelmesine rağmen, ısrarla o ürünü alacağım temin edeceksiniz diye call center görevlilerini germesi ise başka bir muamma.

Otobüs duraklarında, otobüs kartımızda kalan bakiyeyi görmemiz için bir manyetik okuyucu bulunmakta, bu manyetik okuyucunun üzerine spreyle "ya benimsin ya toprağın" yazan zihniyet sizce, normal insanlardan farklı olarak ne tüketiyor olabilir? Ardından kullanılamayan atıl durumda kalmış bir teknoloji ile bakışmalarımız kifayetsiz kalıyor.

Daha da ilginç olanına elbette şahitlik edenler vardır ama, yakınımdaki bir insan, emekli olduktan sonra 2008 model elektronik olarak oldukça dolu bir araç satın aldı, Allah kaza bela vermesin. Lakin aracın ön camına "miras değil alın teri" yazdırmış. Geçenlerde bununda yağmur sensörü var ama çalışmıyor dedi. Bende çalışmaması normal dedim, çünkü helal mal... Duraksayıp yüzüme boş boş bakarken, devam ettim, o yazıyı sensörün üzerine yazdırmamış olsaydın, şu anda çalışıyor olurdu dedim. Cevaben ne dese beğenirsiniz, "benim arabada o sensör lastiklerde" dedi...

Uzun uzadıya anlatmak, örnekleri çoğaltmak mümkün. Önemli olan teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediği ve insanlara sunduğu kolaylıklar değildir. Bunu uzun zamandır birçoğumuz anladık zaten. Önemli olan bu teknolojiyi kullanacak insanların eğitilmesi veya insanların kendini eğitmesi. Ne kadar mümkünse işte " Bize bu kadar teknoloji  fazla "

Sevgilerle.
Yönetim

Çevrimdışı Emrahpmk

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +40/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: emrah pamuk
  • Marka: kia
  • Model: sorento prestige
  • Model Yılı: 2009
  • Yakıt Tipi: Motorin
daha önceki yazımın altına yazdığın yorumunu tekrarlamak isterim "okumak cehaleti alır eşşeklik baki". bizim insanımızda kafa yapısı değişmedikten sonra siz istediğiniz kadar dolu cihaz alın..... para etmez....
yetmedi biraz daha büyüsün kia sorento
oyuncaklar büyüdü 1.4 tsi passat
peugeot bipper tepeeee yeni oyuncağım...
206 roland garros yeşil kurbağa ilk göz ağrım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
daha önceki yazımın altına yazdığın yorumunu tekrarlamak isterim "okumak cehaleti alır eşşeklik baki". bizim insanımızda kafa yapısı değişmedikten sonra siz istediğiniz kadar dolu cihaz alın..... para etmez....

+5 puan  :-3

Çevrimdışı Arda Çeliktenli

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +29/-0
  • Forum Otomobil
    • FORUMOTOMOBİL
  • Ad Soyad: Arda Çeliktenli
  • Marka: Opel
  • Model: Corsa Swing
  • Model Yılı: 2000
  • Yakıt Tipi: Benzin
 :siritan:  abi gülüyorum ama çok haklısın. bende markette kredi kartımın okut geç özelliğini kullanamıyorum :) ödeme makinesinin öyle bi özelliği yok :D :D :D :D
OPEL ''Wir Leben Autos''

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
sonuç =eğitim her alanda gerekli(öğretim olmasada olur)

Bu sabahta ilginç bir olay yaşadık, kavşakta durduk, sağımıdaki arabanın içinde bir adam camı açtı bize seslendi, sağ elinde iPhone var, grand tuvalet giyinmiş ve arabasıda oldukça pahalı. Pardon, burada iş bankasını nerede bulurum? dedi. Tarif ettik, teşekkürler dedi. Işık yeşil yandı ve gittik. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır...

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
İphone çakmadır belki Çin'dir o Çin iyi Düşünelim dimiii[emoji48][emoji49][emoji49]

Sent from my iPad using Tapatalk
Valla hiç öyle düşünmemiştim :D

Zenfone5 ile Tapatalk kullanarak gönderildi.

Çevrimdışı sinan__

• FO-Muhteşem Üye
  • *
    • Puan +44/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Sinan
  • Marka: Renault
  • Model: Megane
  • Model Yılı: 2007
Çok güzel bir yazı olmuş. Endüstride her tezgahı makineyi "teoride" eğitimini almış insan kullanıyor. Teknolojinin de nasıl kullanılacağı eğitimi verilmeli. O adamın elindeki iphone adamdan akıllı olursa olacağı bu.
Bir günde ben bankamatikte bekliyorum. Önümde de iki kişi para çekmeye çalışıyor. Bankamatik kartı yuttu parayı da vermedi. Bunlar başladı tekme tokat dövmeye. Bankamatik bilgisayarı zarar görene kadar buna devam ettiler. Yahu kardeşim ara bankayı kartımı yuttu de iptal ettir yenisini çıkar. Bankamatiğe zarar vermenin sana ne faydası var.
Ömrünün baharında bir Makine Mühendisi.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Hahahahaha :D bankamatik o dayağın etkisiyle kartı vermeyi bırak, fıkradaki fil misali ben ceylanım bile demiştir. Fıkrayı merak edenler, google amcaya sorabilir :)

Çevrimdışı sinan__

• FO-Muhteşem Üye
  • *
    • Puan +44/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Sinan
  • Model: Megane
  • Model Yılı: 2007
Aynen öyle :D
Hahahahaha :D bankamatik o dayağın etkisiyle kartı vermeyi bırak, fıkradaki fil misali ben ceylanım bile demiştir. Fıkrayı merak edenler, google amcaya sorabilir :)

Ömrünün baharında bir Makine Mühendisi.

Çevrimdışı reyemrahan

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +8/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Emrah YILDIZ
  • Model: Megane II
  • Model Yılı: 2004
Egitim ailede baslar... Eger cocugunu birey olarak kabullenir , karsina alir konusur duzeltirsen o cocuk yanlisini gorur. Sonra okul hayati baslar ama muhim degil... Cunku nasil baslarsa oyle gider...  Aile toplumun temelidir. Buradan baslamak lazim... Sayin yonetim paylasim icin tskkurler...

Olur Olur Oda olur.... ;)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bazı ailelerin çocuk eğitimi konusunda fazlasıyla gevşek olduğunu görüyorum. Çocuğunun hareketli olmasına sözümüz yok ama çocuğunun altta komşuyu rahatsız etmeye hakkı yok örneğin. Bu tarz insanları anlayamıyorum, bir misafirlikte bizim çocuklar yanımda oturur gözümün içine bakar. Ama misafir gittiğimiz evin çocuğu evi adeta alt üst eder. Ana-Babasını uyarınca "ya aşağıda insan oturuyor yazık değişmi bu kadar gürültüye müsaade ediyorsun" el-cevap, çocuğumun hakkı, oynayacak. ulan sanki biz oynamasın dedik. evin içinde top oynayıp, skootera bindirme bari. Kafa değişmiyor.20 yıl öncede aynıydı hala aynı. Biraz medeni olmayı, hakka ve hukuka saygılı olmayı yeni nesile öğretebilmiş olsak, 20-25 yıl sonra bambaşka bir Türkiye'de yaşıyor oluruz. Ama neredeee

Egitim ailede baslar... Eger cocugunu birey olarak kabullenir , karsina alir konusur duzeltirsen o cocuk yanlisini gorur. Sonra okul hayati baslar ama muhim degil... Cunku nasil baslarsa oyle gider...  Aile toplumun temelidir. Buradan baslamak lazim... Sayin yonetim paylasim icin tskkurler...

Olur Olur Oda olur.... ;)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33