Amerikan panel kapı nasıl boyanır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Amerikan panel kapı nasıl boyanır?

Bu yaz evde komple tadilat ve boyama işlerini halletmek için kolları sıvadım. Başlıkları ayrı ayrı açıp, bilgi ve tecrübemi paylaşmak istedim. Sizlerinde işine yarayacağını düşünüyorum. Çünkü işçilik hem masraflı hemde usta ile uğraşmak baş ağrısına neden olduğu için, kendi göbeğimizi kendimiz keselim. Haksız mıyım? İşinin ehli akıllı ustalara sözüm yok! Onlar üzerine alınmasın.

Devamını yazacağım... Tüm başlıkları tamamlayıp tadilat işleri bittiğinde, yaşadığım sorunlar, çözümleri ve püf noktaları ile A'dan Z'ye bir yardım metni çıkmış olacak.

Takipte kalın...

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Amerikan panel kapılarda eğer kapının rengini değiştirmeyecekseniz işiniz kolay. Fakat renk değişimi yapacaksanız işler biraz zorlaşıyor. Örneğin ben meşe rengi kapıları, beyaz renge çevirdim. Haliyle tek başına beyaz boya kapatmayacağı için astar boya kullanmak gerekti. Eğer renk değiştirmeyecekseniz astar kısmını atlayabilirsiniz.

Astar olarak Filli Boya'nın (Caparol) TriMaXX Sentetik Astar'ını kullanmanızı önerebilirim. Farklı markalarda tercih edebilirsiniz fakat, boya ve astarda kullanacağınız malzemeniz aynı marka olması, boyanın ahengini bozmaması yönünden iyi olur. Ama imkansız değil, astar farklı, boya farklı renkte olabilir.

İşte kullanacağımız astar
Filli Boya'nın (Caparol) TriMaXX Sentetik Astar

Öncelikle, astar içerisine Sentetik tiner karıştırın. Tiner oranı, rulonun zor-kolay arası dönüşü ile orantılayabirsiniz. Eğer Kutu üzerinde belirtilen oranda karışım yaparsanız o da olur. Fakat benim tavsiyem, rulonun kolay-zor arası dönüşüne göre orantılamanız daha mantıklı. Tineri karıştırdıktan sonra en az 15 dakika karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra, boyanacak kapıları önce silin, sildikten sonra astarı kapıların her noktasına sürerek uygulayın. Uygulamada Dekor rulo'nun parmak rulolarını kullanırsanız daha kolay boyama yapabilirsiniz. Desenli kapılarda ince uçlu kıl fırçalardan kullanabilirsiniz.

Kapıları astar ile tamamen kapatmaya çalışmayın. Buradaki mantık, astar daha kalın bir boya olduğu için, sizin asıl son kat boyada işinizi kolaylaştırması ve daha pahalı olan son kat boyasının, daha az tüketimi için kullanılmaktadır. Yani eğer derseniz ki, yok kardeşim ben son kat boya ile kapatana kadar, katman katman boyarım, orası da sizin keyfinize ve kol gücünüze kalmış.

Bütün kapılar Filli Boya'nın (Caparol) TriMaXX Sentetik Astar ile alaca biçimce (kapılara bulaştırılmış) boyandıktan sonra eğer yaz mevsiminde boyama yapıyorsanız, 3-5 saatte kurur. Ama kış mevsiminde boya yapıyorsanız kontrol ederek kuruduğunda, asıl boyama işine geçebilirsiniz.

Artık boyamaya geçebilirsiniz. Yine Filli Boya'nın Caparol İpeksi Mat (TriMaXX) Sentetik boyasını kullanacağız. Bu artık asıl boyadır. Yani kapının üzerindeki astarın üzerine süreceğimiz boya.

Yine bu boyaya da Sentetik tiner karıştırıyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, şayet siz, kapı rengini değiştirmiyorsanız, aynı renk yapacaksanız astara gerek yok.

İpeksi Mat sentetik boyanın içine, sentetik tiner karıştırıyoruz ve boya kutusunu en az 15 dakika güzelce karıştırdıktan sonra, yine parmak rulo ile boyamaya başlıyoruz.

Burada önemli olan konu şu, alttaki boyanın tamamen kapanması için çalışacağız. Diyelim ki 1. gün kapıların boyasını bitirdik. Hepsi bittikten sonra 1 gece bekleyip sabah kontrol ediyoruz. Eğer kapılar istediğimiz gibi boyası kapatmamışsa 1 kat daha boya sürüyoruz. Burada fazla sıkıntıya girmeyin, benim tavsiyem 1 kat astar, ardından 2 kat ipeksi mat boya ile kapıların rengi değişmiş olacaktır.

Tavsiyeler :

1. Kapı kollarını ve kapı göbeğini sökün ve bir yerde muhafaza edin.
2. Kapı kasası duvar birleşimlerini ve zemini iyi maskeleyin. Bu boya kolay kolay temizlenmiyor.
3. Ruloya fazla boya sıvamayın, kapı üzerinde boya akma yaparsa telafisi oldukça zor.
4. Kapılarda deformasyon, kırık çatlak varsa, Marshall marka ahşap macunu ile, kapılara astar çektikten sonra macunla onarımını yapıp, kuruduktan sonra zımpara yapıp, ondan sonra ipeksi mat boyayı kullanın.
5. Kapı menteşelerini maskelemenizi önermiyorum. Ben maskeledim, maskelemeyi açınca çirkin göründü. Kapı menteşelerinide kapıyla birlikte boyayın.
6. Mutlaka eldiven kullanın.
7. Evde çocuklarınız veya bebeğiniz varsa bu işlem yapılırken uzaklaştırın. Sentetik tiner insanı sersemleten bir malzeme. Dikkatli olun.
8. Evin havalandırmasını çok iyi yapın. Havalandırma iyi olursa boyanın kuruması hızlanır.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Boya miktarını evde kaç kapıya uygulama yapacaksınız ona göre alın. Astar da aynı şekilde. Bazı evler 1+1 bazıları 2+1, bazıları 3+1 ve 5+1 şeklinde. Bunu alırken boya satan yere söylediğinizde size ne kadar boya, ne kadar astar, ne kadar tiner kullanılacağını söylüyorlar. Örneğin 3+1 ev için 7 adet iç kapı vardır. Bunun için 2galon (boyacılar böyle tabir ediyor gerçek galonla karıştırmayın) ipeksi mat, 1 galonda astar, ve 1 litre sentetik tiner yeterli. Ama kapıdan kapıya da fark ediyor. Tamam 7 kapı ama, bazı evlerde salon ve mutfak kapıları çift kanat oluyor. Durum öyle olunca bunu boya alırken kararlaştırmanız daha doğru olur.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Eline sağlık abi. Bilgisayar geçince + geliyor.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Soldaki bitmiş hali, sağdaki astarlı hali.

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33