İç cephe duvarlar nasıl boyanır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
İç cephe duvar boyası nasıl uygulanır? Bu soru evini boyama kararı alan hemen herkesin kafasında soru işareti olan durumdur. Eğer evinizi kendiniz boyayacaksanız, gerekli malzemeleri ve nasıl uygulanacağı konusunda tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle gerekli malzemelerden başlayalım :

1. Saten alçı (Duvarlarda meydana gelen deformasyonu düzeltmek için kullanılacak)
2. 220 Zımpara (Alçı çekildikten sonra, yüzeydeki pütürleri temizlemek için)
3. Filli Boya Alpina Silan Tam silinebilir silikonlu boya 15kg (Bu miktar salon+koridor+1 oda için yeterli ve bir miktar da artacaktır)

4. Üç oda bir salon standart bir ev için takriben 130m2 için 3. maddeden hariç olarak ben iki odayı farklı farklı renklerde boyadım. Her bir oda için yine silenebilir silikonlu boyadan 2,5kgx4 kutu aldım. 2x2,5 kg = 1 oda için kullandım.
5. Dekor marka rulo

6. 2,5" veya 3" kesme fırça (dekor)

7. Hışır poşet (Eşyaları izole etmek için)
8. Branda (Taban yüzeyini izole etmek için)
9. Kağıt bant
10. Bol bol sabır

Malzemelerimiz tamam. Şimdi uygulamaya geçelim :

Aldığınız boyanın üzerinde ağırlığına göre ne kadar su karıştırılacağı yazılı. Örneğin kutu üzerinde %5 veya %15 gibi ibareler yazar. Kutu üzerindeki orana göre su karıştırdıktan sonra boyayı kıvamı her noktasında aynı olana kadar güzelce karıştırıyoruz. Fakat burada bir püf noktasına değinmem gerek.

Kullanacağınız boyanın yarısını ayırın ağzını kapatın ve bir kenara alın. Nedenine gelince, 2 kat boyayacağımız için ilk kat biraz daha fazla sulu, 2. kat ise biraz daha kalın boya kullanacağız ve duvarları kapatma özelliği ile silinebilirlik özelliğini artıracağız.

Boyamızı karıştırdık. Sıra geldi uygulamaya. Eşyalarımızı odanın/salonun ortasına topladık. Üzerine hışır poşet çektik ve kapattık. Birkaç yerinden kağıt bant ile poşeti sabitledikten sonra, parke süpürgeliklerinin tamamını kağıt bant ile izole ediyoruz. Arkasından branda ile duvar diplerinde boşluk bırakmadan zeminide izole ediyoruz. Artık boyaya başlayabiliriz.

İlk olarak duvar köşeleri, süpürgeliklere yakın duvar kenarlarını, kiriş ve kolon birleşimlerindeki ulaşılması zor noktaları kesme fırça ile güzelce boyuyoruz. Çünkü rulo bu köşelere girmediği için boyanmayacaktır. Önce detayları boyadıktan sonra, rulo ile geniş yüzeyleri 1 kat, suyu fazla karıştırdığımız boya ile boyuyoruz.

Dikkat edilmesi gereken şey, bütün fırça ve rulo izlerinin dikey olması. Yani tavandan yere, yerden tavana doğru dikey hareketlerde boyayı uyguluyoruz. Birinci kat boyayı uyguladıktan sonra, ikinci kat için aynı şekilde dikey vuruşlarla boyanın 2. katını kalın boya ile gerçekleştiriyoruz.

Tamamen kuruduktan sonra parke süpürgeliklerindeki kağıt bantları çıkarmak için bir maket bıçağı yardımıyla, duvar birleşiminden kesik atarak çıkarıyoruz. Aslında duvara bant yapıştırmadık. Neden maket bıçağı ile kesiyoruz? diyebilirsiniz. Sebebi şu; duvara uyguladığımız boya, bant üzerine akacağı için bant ve duvar arasında boya bağlantısı yapacak. Eğer kesmeden bantı sökmeye kalkışırsanız, duvardaki boyanın gofret gibi sökülüp elinizde kaldığını göreceksiniz. Denemesi bedava ama tavsiye etmem. Mutlaka keserek çıkarın.

En son temizlik işi kalıyor. Duvar boyasına fazla su teması olmadan temizlik yapabilirsiniz.

Ben bitirdim, size kolay gelsin.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Teşekkürler abi bahara lazım olabilir.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Sanada kolay gelsin o zaman. Boya badana işlerinde en önemli husus maskeleme. Maskelemeyi güzel yaparsan, temizlik o kadar kolay oluyor. Duvarda dulo-fırça izi kalacak diye düşünme. Bir duvar bitince ne yapman gerektiğini kendi kendine öğreniyorsun. Atla deve iş değil. Lakin evde eşya olunca çok zor. Sürekli birşeyleri bir yerden bir yere taşımak insanı yoruyor. Ev bomboş olsa komple boya badana için 3 gün yeterli. Ama benim işim 2 hafta sürdü. Sebebide ben komple girdim işlere. Cam çerçeveleri ve kapı boyası hem yorucu hemde uğraştırıcı. Ne kadar çok kıvrım, girinti ve çıkıntı varsa iş o kadar uzuyor. Netekim işçilikten yaklaşık 2.000 Lira cebimde kalmış oldu. Malzemedende kaçmadım. Bol bol kullandım.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Sanada kolay gelsin o zaman. Boya badana işlerinde en önemli husus maskeleme. Maskelemeyi güzel yaparsan, temizlik o kadar kolay oluyor. Duvarda dulo-fırça izi kalacak diye düşünme. Bir duvar bitince ne yapman gerektiğini kendi kendine öğreniyorsun. Atla deve iş değil. Lakin evde eşya olunca çok zor. Sürekli birşeyleri bir yerden bir yere taşımak insanı yoruyor. Ev bomboş olsa komple boya badana için 3 gün yeterli. Ama benim işim 2 hafta sürdü. Sebebide ben komple girdim işlere. Cam çerçeveleri ve kapı boyası hem yorucu hemde uğraştırıcı. Ne kadar çok kıvrım, girinti ve çıkıntı varsa iş o kadar uzuyor. Netekim işçilikten yaklaşık 2.000 Lira cebimde kalmış oldu. Malzemedende kaçmadım. Bol bol kullandım.

Bizim 2v boş olacak..

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
Anlatım için teşekkürler.. Benim aklıma takılan bir husus var üstadım. Bu silikonlu boyalar insan sağlığına ne derece zararlı? Sağlık açısından zararsız boya varmı? boya seçimini neye göre yapmalıyız. yakın gelecekte bizim evinde boya işi olacak. kuzey cephede kalan salon ve koridor çok karanlık hiç güneş görmüyor buna göre önerebileceğin bir renk seçeneği varmı? beyaz dışında

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Boya seçimi yaparken kurşunsuz içeriğe sahip boyaları seçersen iyi olur. Zaten buda fiyattan belli oluyor. Örneğin 15kg'lık adı sanı bilinmeyen sözde silinebilir silikonlu boyalar 70-80 liraya da var ama adı örnek veriyorum TAYYAR BOYALARI . Ama diğer tarafta Marshall, Caparol Filli Boya, DYO, HASKAN gibi markalar var. Bunların fiyatları 230-350 aralığında. Niteliklerine göre de değişiyor. Mesela suyu itme kabiliyeti olan silikon boyalarda inceltmeden inceltmeye bile farkediyor.

Renk olarak, biz Lületaşı'nı seçtik. Işığın yansımasına göre beyazın krem rengine doğru giden tonlarını yansıtıyor. Aydınlık olması için açık tonları tercih etmeni öneririm. Mesela krem, açık gri, lületaşı, vs. vs. zaten boyayı seçerken renk kodlamasına bakarsın. Boyayı satan bayiler bu konuda yeteri kadar tecrübeli. Yol gösteriyorlar.

Anlatım için teşekkürler.. Benim aklıma takılan bir husus var üstadım. Bu silikonlu boyalar insan sağlığına ne derece zararlı? Sağlık açısından zararsız boya varmı? boya seçimini neye göre yapmalıyız. yakın gelecekte bizim evinde boya işi olacak. kuzey cephede kalan salon ve koridor çok karanlık hiç güneş görmüyor buna göre önerebileceğin bir renk seçeneği varmı? beyaz dışında

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
tavsiye için teşekkürler.. lületaşı iyimiş.  :iyi:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
2 Yıldır bu renk trendmiş. Öyle dediler. Biz bilmeden seçtik. Boyacı karışımı yaparken öyle demişti. Herkes bu rengi alıyor diye.

tavsiye için teşekkürler.. lületaşı iyimiş.  :iyi:

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33