Uygun vites kullanımı nasıl olmalı?

Zürafa · 26 · 12503

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÖmerÜ.

• FO-Muhteşem Üye
  • *
    • Puan +83/-0
  • Arabada Alman'dan, hatunda Rus'tan şaşmayacaksın..
    • Facebook
  • Ad Soyad: Ömer Üzümcü
  • Marka: Skoda
  • Model: Octavia
  • Model Yılı: 2007
  • Yakıt Tipi: Benzin
Abimin dediği gibi 3000-3500 arası en makulü ama zamanla sesle alışıyorsun en iyisi bu diye düşünüyorum :)

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Vites değiştirme devir aralığı dizel motorlara ve benzinli motorlara göre değişir. Benzinli motorlarda ideal vites yükseltme genellikle 3000-3500 devir civarında yapılması uygundur. Vites küçültme ise araç motoru zorlanmaya başladığında küçültülmelidir. Tabi 5. vitesten 2. vitese düşürmek olmaz. Sıralı küçültmek şanzıman için en makul olan şekildir. Düz yollarda dediğin gibi 4. viteste ama 65-70 km ile, hafif gaz vererek sessiz bir motorla yolculuk yapabilirsin. Ama rampalarda aynı şey sözkonusu değil. Araç zorlandıkça vites küçültürsün, ideal çekiş gücünü yakaladığında (yol durumuna göre) bununla devam eder veya değiştirirsin. Birazda arabaya alışmak ve kulak ile ilgili. İlk zamanlar devir saatine gözün takılır, ama sonraları alışkanlıkla vites değişimi yaparsın. Zamana bağlı birazda tecrübeye.

 iPhone 5'ten Tapatalk aracılığı ile gönderildi.
"Arabada Alman'dan, hatunda Rus'tan şaşmayacaksın.."
By Ömer :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG

:) o zaman sizden kaliteli bir şoför olacak demektir. Bu arada motorun markası nedir?

Öyle kaliteli bir araç değil scooter zaten :) Bianchi Falcon 125, paranın gözü kör olsun :D gerçi hiç sorun çıkarmadı bayağı bir yolda yaptım işimi görüyor fazlasıyla.
Teşekkürler.
Allah kaza bela vermesin. Kışın kullanıyor musun?

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Zürafa

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Yakıt Tipi: Motorin

Allah kaza bela vermesin. Kışın kullanıyor musun?

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler. Allah cümlemize kaza bela vermesin, sağ olun.  Kışın mümkünse kullanmamaya çalışıyorum,  fakat bazen sürüş yapıyorum; sıcak havalarda daha faal tabi :)

Çevrimdışı Emrahpmk

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +40/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: emrah pamuk
  • Marka: kia
  • Model: sorento prestige
  • Model Yılı: 2009
vites konusunda daha öncede belirttiğim gibi arabanın motor ve beygir gücüne göre değişir. ama araçtan çıkan sese baktığınızda 3000 devir bir çok araç için idael gibi geliyor bana ben uygulamada da böyle yapıyorum. Uğur abinin dediği gibi yeni nesil araçlarda vites atmayı uyaran sistemler var fakat onlarında küçük bir sıkıntısı var. örneğin rampaya gelmeden araba 4. viteste gazladın rampaya vurdum devir müsait değil ama uyarı sistemi at diyor. attığınız anda ağır araçlarda araba bayılmaya başlıyor. ben ilk defa bu sistemi ford 2015 transitte denedim vallah bayılıyor. ama genel anlamda kullanışlı bir uygulama... en güzeli motor sesi motor ver diyorsa vereceksin....:))))
yetmedi biraz daha büyüsün kia sorento
oyuncaklar büyüdü 1.4 tsi passat
peugeot bipper tepeeee yeni oyuncağım...
206 roland garros yeşil kurbağa ilk göz ağrım

Çevrimdışı Zürafa

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
vites konusunda daha öncede belirttiğim gibi arabanın motor ve beygir gücüne göre değişir. ama araçtan çıkan sese baktığınızda 3000 devir bir çok araç için idael gibi geliyor bana ben uygulamada da böyle yapıyorum. Uğur abinin dediği gibi yeni nesil araçlarda vites atmayı uyaran sistemler var fakat onlarında küçük bir sıkıntısı var. örneğin rampaya gelmeden araba 4. viteste gazladın rampaya vurdum devir müsait değil ama uyarı sistemi at diyor. attığınız anda ağır araçlarda araba bayılmaya başlıyor. ben ilk defa bu sistemi ford 2015 transitte denedim vallah bayılıyor. ama genel anlamda kullanışlı bir uygulama... en güzeli motor sesi motor ver diyorsa vereceksin....:))))

Teşekkür ederim,  benim asıl merak ettiğim vites düşürme aslında. En sağlıklı vites düşürme nasıl oluyor? Motorun sesine göre vites yükselttik, neye göre vites düşürmek gerek, motor için en sağlıklı yolu merak ediyorum :)

Çevrimdışı Emrahpmk

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +40/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: emrah pamuk
  • Marka: kia
  • Model: sorento prestige
  • Model Yılı: 2009
tabi ki ideal vites yükseltme nasılsa idealda vites düşürme mevcuttur. bu noktada aracında deneyebilirsin. 1500 devirin altında araç iyice bayılır gibi olur. bu değerin altına indiğinde vites düşürebilirsin. tabi sollamaya çıkarken bu değeri daha yüksek tutman senin acından daha çabuk hızlanmanı sağlar. avrupada araç firmaları aracın minumum yakıt sarfiyatını 5. vites 80-90 km arasında olarak vermişlerdir. bu değer tam 2000 devire denk gelmektedir. işte bu noktada yukarısında ve aşağısında vites büyütüp küçültebilirsin.

tabi bu noktada bir kıssas daha varki her debriyaja bastığında baskı balatan eskiyecektir. bu nedenle sık vites değiştirmekten kaçınmak gerekir. bu durumda 1500 devirin altıan düşsede araç bayılmadıysa vites düşürmemekte fayda vardır. tabi bu aynı şekilde ağır ilerleyen bi trafikte az hızlandım diye 2800 devirde vites değiştrimene gerek yok. iyice açılınca zaten hızlanır değiştirirsin...

en kısası bu iş zamanla sende oluşmaya başlayacaktır. tecrube etttikce diyeceksin ki benim arabamın ideali bu.

yukarıda yazdığım hersey genel bir tabirdir. örnek işyerinin arabasında dönerken 1200 devirde bile vites değiştrimiyorum. düzleyince veriyorum çoşkuyu araba 1900 motor araba istemiyor. anında kalkışa geçiyor. dersen bu doğrumu değil ama  pratik kullanmak için bu gerekebiliyor.
yetmedi biraz daha büyüsün kia sorento
oyuncaklar büyüdü 1.4 tsi passat
peugeot bipper tepeeee yeni oyuncağım...
206 roland garros yeşil kurbağa ilk göz ağrım

Çevrimdışı Zürafa

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

Çevrimdışı Zürafa

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
İyi akşamlar arkadaşlar bir konuyu daha merak ettim, hep aynı vitesle gitmek sorun yaratır mı? Örneğin hep 4. vitesle gitmek tabi 4. vitesin hızında gidiyorsak bir sorun olmaz değil mi?

Çevrimdışı MaCReM

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +66/-0
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Ben mesela genelde sakin kullanirim ama bazen arac sagirlasmasin diye 3 den 5 e attigim oluyor otobana cikiyorum arac 3.viteste oluyor devir 5000 5500 lerde vites degistiriyorum aracin hizi 100 km ye cikmis oluyor zaten atiyorum sonra 5.vitese 4 u kullanmamis oluyorum araca arada bir yuklenmenin iyi olabilecegini soyluyor motor ustam surekli olmasada arada bir bu sekide kullaniyorum yada arada bir agresif kullanidgim oluyor

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Çok yakıyor ben 2500de değiltrmeye başladım.

Sahibinden daha akıllı Zenfone5 ile gönderdi.

Çevrimdışı Zürafa

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33