Yaptığınız ilk kazayı anlatın ve insanları uyarın

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Sayın FO üyeleri,

Malesef otomobil kullanıcılarının başına gelebilecek en kötü hadise kazalardır. Bu başlık altında yaptığınız kazaları anlatmanızı ve nelere dikkat edilmesi konusunda uyarılarınızı yazmanızı rica ediyoruz. Böylece insanları hangi durumlarda kaza oluşabileceği konusunda bilgilendirmiş olacağız.

Örneğin ; Kontrolsüz bir kavşakta sinyal (işaret) vermeden dönüş yaptım ve arkadan gelen araç benim aracıma çarptı. Sinyal (işaret) vermeden dönüş yapmayınız.

Gibi açıklayıcı biçimde başınızdan geçen olayları paylaşırsanız herkese faydası olacağı görüşündeyiz.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Yaptığım ilk kaza, şirkete ait 2004 model Mitsubishi L200 ile başıma geldi.
Araç ile akşam mesaisi için kumanya almaya gitmiştim. Aracı yemekhanenin az ilerisinde bir kısmı kayalık, bir kısmı çakıldan oluşan denize doğru bir rampaya parkettim. Kumanyaları alıp arabaya koyduktan sonra bir müddet denizi izledim. Motor çalışır durumda ve farlar denize doğru olunca, suyun köpürmesinin mükemmel bir görüntüsü vardı. Daha sonra araca bindim, geri vitese alıp çıktım. Ama zemin çakıl olunca araç patinaja geçti. Bende gaza yüklendim ve orta dikiz aynasından geriyi kontrol ediyordum fakat... Bir gürültü ile sokak aydınlatma direğine sol arka köşeden çarptığımı, çenemi direksiyona vurunca anladım ;) Araçtan indim, baktım ki beton direğe çarpmışım. Aracın sol arkasında hasar oluşmuştu. Stoplar kırılmış, nikelajlı tampon bükülmüş ve arka kapaktada hafif ezik vardı. Neyseki beton direk kırılıp araç üzerine yıkılmamıştı. Çünkü çarpmanın şiddeti ile ışık sönmüştü.

Tavsiyem, daha önce hiç parketmediğiniz yada duraksamadığınız yerlerde, aracınıza binerken çevrenizi kontrol etmenizi öneririm. Arkanızda sağınızda solunuzda neler var, kontrol ederek aracınıza binmenizi ve kendinize fazla güvenmemenizi öneririm. Geri manevralarda bazen aynalar yetersiz oluyor. Mümkünse arkadaki objeleri kontrol için başınızı çevirip arka tarafı kontrol ederek hareket etmenizi öneririm.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Adem ve Melih, ikinize de +1 puan gönderiyorum. Uyarılarınız gerçekten çok olumlu. Okuyan arkadaşlarımızın dikkate almasını rica ediyorum.

Çevrimdışı alis_09

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +134/-2
  • Ad Soyad: Alican Gürcan
  • Marka: Admire 1.3 MPI
  • Model: Accent
  • Model Yılı: 2005
İlk kazam daha ehliyetim yokken yaptım. Bir akşamdı geri geri aracımı park ederken arka duran şahine çarpmıştım. Bizde birşey yoktu ama şahinin tampon aşağı indi. Masrafı ben karşıladım. Adamda polis falan çağırmadı allahtan öyle atlattık.

Geri giderken özellikle de akşamsa inip akrayı kontrol etmek en iyisi arkadaşlar araba değil canlı bir kişide olabilirdi.
>>>>> Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! <<<<<

Çevrimdışı adnan20

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +124/-1
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: ADNAN EĞDİR
  • Marka: HYUNDAİ
  • Model: i30
  • Model Yılı: 2012
2000 YILBAŞI GÜNÜ.
Özel sektörde çalışırken, Antalya ve Burdur da bayi ziyareti yaptıktan sonra Burdur üzerinden Ispartaya dönüşe geçtim.O yolu bilenler var mı bilmiyorum.Gönen kavşağı vardır baya da keski bir virajdır.Normal hızda yani 60-70 arası seyrederken viraja girdim ve tam yolun ortasında bir çekicinin kaza yapan araçları kaldırmaya çalıştığını gördüm.Gayri ihtiyarı vites küçültmeye başladım, arabanın kızaklamaya başladığını hayal meyal hatırlıyorum.Ardı sıra taklalar atmaya başladım.5-6 taklanın ardından arabamın ters gelerek tavan üstüne  düştüğünü farkettim.Resmen ayaklarımın burnumun ucuna değdiğini gördüm.Panikle emniyet kemerimi çözerek , tuz-buz olmuş ön camdan sürünerek(bu arada yerde 15-20 cm kar olduğunu da belirtmeliyim.) kendimi dışarı attığımı hatırlıyorum.Çok şükür ufak tefek çiziklerle atlatmıştım kazayı.Ama 1999 model Reno broadway RNA pert olmuştu..KONUNUN  ANA FİKRİ EMNİYET KEMERSİZ ASLA YOLA ÇIKMAYALIM.
şecaat arz ederken merd i kıpti sirkatin söyler

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Ucuz atlattığım bir hadise ve ABS'nin önemi adına bunu da paylaşmak istiyorum;

Meşhur Yozgat bulvarı'na Ayvalı istikametinden giriş yaptım. Tatlı bir rampadır orası, bilenler hatırlar. Rampadan aşağı inerken aracı 5. vitese aldım ve kendi kendine ivmelenerek iniyorum. Araçta çocuklarda var. Bu arada yaz mevsimi. Aşağı doğru inerken süratim yaklaşık 85-90km/h, ne olduysa o anda oldu, tali yoldan bir tane siyah tofaş şahin yola fırladı. Önce sağ şeritten gider sandım ama önüme kırdı, o anda ibrenin 110 km/h 'de olduğunu gördüm. Sol tarafımda unutmuyorum, mavi bir anadol vardı, sola kaçacaktım kornaya bastı, frene var gücümle basıp direksiyonu mecburen sağa kırdım. Abs'nin tıkırtısını resmen beynimde hissettim! Araç 2005 Hyundai Elantra, arka taraftan lastik dumanını aynadan gördüm, ama abs sayesinde araca manevra yaptırabildiğimi söylemek isterim. Sağa şeride kaçınca yavaşlayıp durdum. Ve Allah'a şükrettim...

Bu olaydan çıkarılacak ders, araç içerisinde kesinlikle rahat rahat oturmayın. Kontrollü hızlanın. Hız limitlerine uyun. Her zaman bir tehlike oluşabileceği ihtimalini göz önüne alın. Özellikle tali yollardan fırlayacak bir araç yada kaldırımda yürüyen bir yayanın önünüze atlayacağını hesap ederek ilerleyin. Allah korusun telafisi çok zor olabilir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Hocam çok geçmiş olsun. Çok ucuz atlatılmış bir kaza yaşamışsınız. Emniyet kemeri konusunda çok can alıcı bir örnek vermişsiniz. Beni tanıyan arkadaşlarım çok iyi bilirler ki, en kısa mesafede bile kemer takarım. Bazıları çok şaşırır ama işte Adnan abimizin örneği arkadaşlar. Kemer hayata bağlar. O kazada kemer olmasaydı, olacakları düşünmek bile istemiyorum.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
2000 YILBAŞI GÜNÜ.
Özel sektörde çalışırken, Antalya ve Burdur da bayi ziyareti yaptıktan sonra Burdur üzerinden Ispartaya dönüşe geçtim.O yolu bilenler var mı bilmiyorum.Gönen kavşağı vardır baya da keski bir virajdır.Normal hızda yani 60-70 arası seyrederken viraja girdim ve tam yolun ortasında bir çekicinin kaza yapan araçları kaldırmaya çalıştığını gördüm.Gayri ihtiyarı vites küçültmeye başladım, arabanın kızaklamaya başladığını hayal meyal hatırlıyorum.Ardı sıra taklalar atmaya başladım.5-6 taklanın ardından arabamın ters gelerek tavan üstüne  düştüğünü farkettim.Resmen ayaklarımın burnumun ucuna değdiğini gördüm.Panikle emniyet kemerimi çözerek , tuz-buz olmuş ön camdan sürünerek(bu arada yerde 15-20 cm kar olduğunu da belirtmeliyim.) kendimi dışarı attığımı hatırlıyorum.Çok şükür ufak tefek çiziklerle atlatmıştım kazayı.Ama 1999 model Reno broadway RNA pert olmuştu..KONUNUN  ANA FİKRİ EMNİYET KEMERSİZ ASLA YOLA ÇIKMAYALIM.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Çok geçmiş olsun. Gerçekten ucuz atlatmışsın Mustafa :(

İlk kazamı 2002 senesinde eniştemin kangoo'su ile yapmıştım.
Asker uğurlama töreni adı altında Kartal sahilyolunda normalin biraz üzerinde hızla seyir halinde hareket ederken, sağa keskin bir viraja hem gereğinden fazla hızlı girerek hemde altımdaki arabanın virajlarda uçağa dönüştüğünü bilmeyerek girdim...  aynı şekilde bir audi A3 ün de benimle birlikte viraja girdiğini görmemle orta refüşlerden karşı istikamete geçişim bir oldu.. önce sol ön tekeri refüşlere vurunca arabanın arkasının havalandığını gördüm.  O saatten sonra tutmaya çalıştığım direksiyonun da boşta olduğunu hissettiğimde duâ etmeye başlamıştım.
2 takla ile yolun karşı tarafındaki kayalıklara kadar ilerlemişim. Allah'tan karşı istikametten gelen olmadı o an.
Bi an gözümü açtığımda hala yaşıyor olduğumu farkettiğimde sol kolumla dışarı çıkmak için bi uğraş içine girdim ama nafile çünkü kapının üzerinde oturduğumu arabanın etrafına toplanan kalabalığın arabayı sallamasından farkettim.
Sonrası ambulans hastane vs... sol kol çıkık ve yine sol tek kaburga kırığı ile oldukça ucuza atlattım çok şükür.  Bu arada arabanında kaskosunun olmadığını kaza sonrası öğrendiğimde uzun bir süre eniştemin karşısına çıkamadım.
Kısacası altınızda ki aracı iyi tanıyın.  Bilinmedik emanet araç kullanımında çok dikkatli olun ve kesinlikle hız sınırlarına uyun . . .

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mcinar

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +52/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Mustafa ÇİNAR
  • Marka: Citroen
  • Model: C-Elysee
  • Model Yılı: 2014
  • Yakıt Tipi: Motorin
herkes çok şükür aramızda bende başımdan geçen bir kazayı anlatayım.
2008 de uşak tan izmire giderken kulaya varmadan uzun virajlar var dağların arasında duble yol çalışmaları olduğunu bildiğim için yavaş gidiyordum önümde bir kum kamyonu. tabiki takip mesafesinde arkadan acı bir fren hyundai milenyum güm sesiyle irkildim. adam kaçla geliyorduysa. bende broadway var o zamanlar. yavaş gitmesem yada kamyona biraz daha yakın olsam ben kamyonun altında olacaktım. çok şükür kimseye birşey olmadan atlattık. sakın takip mesafesini unutmayın ve bilmediğiniz yollarda hızlı gitmeyin..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
2008 de uşak tan izmire giderken kulaya varmadan uzun virajlar var dağların arasında duble yol çalışmaları olduğunu bildiğim için yavaş gidiyordum önümde bir kum kamyonu. tabiki takip mesafesinde arkadan acı bir fren hyundai milenyum güm sesiyle irkildim. adam kaçla geliyorduysa. bende broadway var o zamanlar. yavaş gitmesem yada kamyona biraz daha yakın olsam ben kamyonun altında olacaktım. çok şükür kimseye birşey olmadan atlattık. sakın takip mesafesini unutmayın ve bilmediğiniz yollarda hızlı gitmeyin..

O güm sesi nereden gelmiş peki? Lastiği falan mı patlamış adamın? Yoksa senin aracına arkadan mı çarptı? :(

Çevrimdışı mcinar

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +52/-0
  • Forum Otomobil
arkadan tam ortadan. benim tampon kırılmadı ama bagaj içeri göçtü.

O güm sesi nereden gelmiş peki? Lastiği falan mı patlamış adamın? Yoksa senin aracına arkadan mı çarptı? :(

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Büyük geçmiş olsun :(

Çevrimdışı mcinar

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +52/-0
  • Forum Otomobil
sağolasın

Büyük geçmiş olsun :(

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Daha kaza yapmadım ama bi kaç defa atlattım onları anlatayım...
1.si belediye otobüsünün kör noktasına girmişim ani fren yaptım. arkadaki dokundu ama bişey olmadı plakalığın kenarı çarladı farketmedim hatta adam korna çalınca anladım
2.si karşıdan karşıya geçmek isteyen bi genç önüme atladı fren yaptım hızlıydım ne yapıcağını şaşırdı kaldı yolun ortasında çarpmamak için frenden çektim ayağımı direksiyonu çevrdim bi teker kaldırıma çıktı diğer ön teker kaldırım taşına dayandı.. arabadan indiğimde genç ortalıkta yoktu.. tamirciye sordum bizim titreme ses çıkurda tümsekte fazla sektirme bi yere kayma varmı dedi yok dedim git otobana çık 100 130 dene direksiyonda titreme olmazsa bişey yoktur varsa balansa götürürz dedi sorun çıkmadı..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
dikkatli kullan hüseyin.  :-1

Daha kaza yapmadım ama bi kaç defa atlattım onları anlatayım...
1.si belediye otobüsünün kör noktasına girmişim ani fren yaptım. arkadaki dokundu ama bişey olmadı plakalığın kenarı çarladı farketmedim hatta adam korna çalınca anladım
2.si karşıdan karşıya geçmek isteyen bi genç önüme atladı fren yaptım hızlıydım ne yapıcağını şaşırdı kaldı yolun ortasında çarpmamak için frenden çektim ayağımı direksiyonu çevrdim bi teker kaldırıma çıktı diğer ön teker kaldırım taşına dayandı.. arabadan indiğimde genç ortalıkta yoktu.. tamirciye sordum bizim titreme ses çıkurda tümsekte fazla sektirme bi yere kayma varmı dedi yok dedim git otobana çık 100 130 dene direksiyonda titreme olmazsa bişey yoktur varsa balansa götürürz dedi sorun çıkmadı..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33