Hangi meslek ne kadar kazandırıyor?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Randstad’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği ücret araştırması satış, finans, IT ve mühendislik alanında uzman ve üst düzey çalışanların yıllık maaşlarıyla ilgili bilgi veriyor. Rapora göre,  satış ve finans üst düzey yöneticileri yıllık 246 bin TL ile en yüksek geliri elde ediyor.

Randstad tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen Ücret, Ek Yardımlar & İşyeri Eğilimleri 2014-2015 Yıllık Araştırma Raporu yayınlandı. Randstad seçme ve yerleştirme danışmanlarının Aralık 2014’ten Şubat 2015’e kadar tüm Türkiye’de 193 İnsan Kaynakları yöneticileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda hazırlanan rapor, önemli makro-ekonomik gelişmeler, istihdam stratejileri, ödemeler ve ek yardımların yanı sıra işyeri eğilim ve yenilikleriyle ilgili konuları kapsıyor ve Türkiye’deki şirketlerin profilleri ve çalışanların gelirleriyle ilgili verileri de içeriyor.

Şirketlerin yüzde 59’unda 100’den az çalışan var

Raporda Türkiye’deki şirketlerin yüzde 50’sinin 0 – 50 milyon Euro, yüzde 17’sinin 50 – 500 milyon Euro satış gelirine sahip olduğu ve şirketlerin sadece yüzde 2’sinin 500 milyon Euro’dan fazla şirket ölçeğine ulaştığı görülüyor. Ayrıca,  Türkiye’deki şirketlerin yüzde 59’u 100’den az, yüzde 36’sı 101 ile 1000 arasında, yüzde 6’sı ise 1000’den fazla çalışana sahip.

Satış ve finans yöneticileri en yüksek maaşı alıyor

Satış ve finans üst düzey yöneticilerinin yüzde 90’ının yıllık 246 bin TL ile en yüksek geliri elde ettiğini gösteren araştırmaya göre; muhasebe alanında 204 bin, pazarlama müdürleri 169 bin, bölge satış müdürleri 168 bin, pazarlama/ürün/ticari pazarlama alanında çalışanlar 156 bin, bütçe ve planlama yöneticileri 152 bin, mühendislik müdürü 152 bin, satış analisti 146 bin, marka müdürü 146 bin, ürün müdürü 143 bin TL kazanıyor.

Rapora göre analist, IT destek, mühendis, finans uzmanı, finans memuru ve satış analisti görevinde çalışanların yüzde 10’u yıllık 30 bin TL kazanıyor. Onları yıllık 32 bin TL ile maliyet muhasebecisi ve 36 bin TL ile web master ve yöneticiler ile satın almacılar izliyor.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Çevrimdışı ouzz.rdm38

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
o kadar çalışmaya,  üniversite kazanmaya 12 hatta 16 yıllık okumaya karşın memura bu kadar küçük ücret verilmesi çok saçma geliyor. Not:kendi fikrim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
o kadar çalışmaya,  üniversite kazanmaya 12 hatta 16 yıllık okumaya karşın memura bu kadar küçük ücret verilmesi çok saçma geliyor. Not:kendi fikrim.

Bende şunu anlamıyorum, memur maaşlarının düşük olduğunu söyleyen memurlar neden memur oluyorlar? Yada yıllardır kpss kazanmak için dirsek çürüten insan sayısı hiçte az değilken ;) bende bunu anlamıyorum. "Memur" tırnak içinde sosyal imkanlarından tutunda, hafta tatilleri, yıllık izinleri garanti altında. Ayrıca kademe kademe yükselmekte mümkün. Sosyal tesislerde daha hesaplı hizmetler, bankalarda bile memurlarımıza ayrı kredi faiz indirimleri mevcut.

Peki ya özel sektör? Bir işçiyi ele alalım. Optimum lise mezunu bir çalışan hele ki özel sanayi işletmelerinde veya inşaat sektöründe çalışıyorsa ve kurumsal bir firmanın kanatları altında değilse, asgari ücrete talim, çoğunlukla cumartesi günleri çalışıp, pazar günleri ise mesai olma ihtimali yüksek, çalışma saatleri düzensiz, içtiği 1 bardak çayın lafı edilen, işe 10 dakika geç geldiği için maaşından kesinti yapılan, hele birde kiracıysa mecburen hanımınında çalışması icap eden adam ne yapsın?

Evvela kanaat etmek, bir işte sebat etmek, içinde bulunduğumuz makamdan hayıflanmamak gerekir. Biri çıkar memurların maaşı az bu kadar okullarda saç baş yolduk der, diğeride çıkar derki "kardeşim peki biz ne yapalım?"

Memurluğun avantajları ile özel sektörün avantajları kıyaslanamaz. Makine mühendisi arkadaşlarım var, üstelik 2'si ODTÜ mezunu. Biri Yunanistan'da master yaptı. Özel sektörde... Sonuç ne? Yıllarını harcadı fakat aldığı maaş 2,500 TL. Bugün çekirdekten yetişme yani alaylı dediğimiz meslek erbaplarının eşdeğer işlerde aldığı maaşlar 3000-4000 TL civarında.

Tabi bunlarda benim şahsi fikrim, amacım polemiğe girmek değil ama ince ince karşılaştırdığımızda memuriyetin avantajları emekli olunduğunda bile yüksek. Tsk'dan emekli akrabalarımızdan, basit denilebilecek sgk veya banka gibi yerlerden veznedarlık yapanların bile emekli maaşları takdire şayan :)

Uzuuuun lafın kısası, memur olan memurluğunun kıymetini bilsin. Bugünün şartlarında ele alacak olursak özel sektörde çalışmak tamamen kumar işidir. Dürüst ve namuslu işverenler artık soyu tükenen dinazorlara benziyor. (kötü anlamda değil) daha da uzun yazarım ama kafa açmaya lüzum yok ;)

Çevrimdışı Emrahpmk

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +40/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: emrah pamuk
  • Marka: kia
  • Model: sorento prestige
  • Model Yılı: 2009
  • Yakıt Tipi: Motorin
Uğur abiye katılmak la birlikte ekleme yapmak isterim. Memurun maaşı bellidir azdır ama süreklilik vardır. Ben eski işimdem 3 aydır maaş alamadığı m için ayrıldım ve halen alamadım. Devlette mühendis şu an 3 küsür alıyor bende 3 küsür alıyorum. Onun hafta sonu var 5 dedim mi eve gider. Bende bunlar yok. Ama ben devleti denedim olmadı. Özelde devam . Yani hepsinin kendine göre avantajı var. Astsubay arkadaşım var ağlıyor yok nöbet bilmem ne Doğu yok Şark. Dedim kardeş bu mesleği seçerken sana yok mu dediler . Yokkk o zaman kusura bakma yapacan .  Memurlukta bence aynı
yetmedi biraz daha büyüsün kia sorento
oyuncaklar büyüdü 1.4 tsi passat
peugeot bipper tepeeee yeni oyuncağım...
206 roland garros yeşil kurbağa ilk göz ağrım

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Uğur abi meslaktaş sayılırz. Bizim meskrği sorsam ayıp olurmu :)

Sahibinden daha akıllı Zenfone5 ile gönderdi.

Çevrimdışı Ahmet

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +62/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Ahmet Algök
  • Marka: Scenic
  • Model: Dinamiqe
  • Model Yılı: 2005
Dün akşam saat 23 50 de evdeydim işten çıktığımda saat 22.15 di aldığım para yıllık 20.000 Tl  amma sallamış bunlarda

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Emrah'ın anlattıklarını okuman kafi :) ekleyecek pekte birşey kalmamış :)

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Emrah'ın anlattıklarını okuman kafi :) ekleyecek pekte birşey kalmamış :)

Anladım abi..

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
  • Marka: Ford
  • Model: Focus
  • Model Yılı: 2008

Bende şunu anlamıyorum, memur maaşlarının düşük olduğunu söyleyen memurlar neden memur oluyorlar? Yada yıllardır kpss kazanmak için dirsek çürüten insan sayısı hiçte az değilken ;) bende bunu anlamıyorum. "Memur" tırnak içinde sosyal imkanlarından tutunda, hafta tatilleri, yıllık izinleri garanti altında. Ayrıca kademe kademe yükselmekte mümkün. Sosyal tesislerde daha hesaplı hizmetler, bankalarda bile memurlarımıza ayrı kredi faiz indirimleri mevcut.

Peki ya özel sektör? Bir işçiyi ele alalım. Optimum lise mezunu bir çalışan hele ki özel sanayi işletmelerinde veya inşaat sektöründe çalışıyorsa ve kurumsal bir firmanın kanatları altında değilse, asgari ücrete talim, çoğunlukla cumartesi günleri çalışıp, pazar günleri ise mesai olma ihtimali yüksek, çalışma saatleri düzensiz, içtiği 1 bardak çayın lafı edilen, işe 10 dakika geç geldiği için maaşından kesinti yapılan, hele birde kiracıysa mecburen hanımınında çalışması icap eden adam ne yapsın?

Evvela kanaat etmek, bir işte sebat etmek, içinde bulunduğumuz makamdan hayıflanmamak gerekir. Biri çıkar memurların maaşı az bu kadar okullarda saç baş yolduk der, diğeride çıkar derki "kardeşim peki biz ne yapalım?"

Memurluğun avantajları ile özel sektörün avantajları kıyaslanamaz. Makine mühendisi arkadaşlarım var, üstelik 2'si ODTÜ mezunu. Biri Yunanistan'da master yaptı. Özel sektörde... Sonuç ne? Yıllarını harcadı fakat aldığı maaş 2,500 TL. Bugün çekirdekten yetişme yani alaylı dediğimiz meslek erbaplarının eşdeğer işlerde aldığı maaşlar 3000-4000 TL civarında.

Tabi bunlarda benim şahsi fikrim, amacım polemiğe girmek değil ama ince ince karşılaştırdığımızda memuriyetin avantajları emekli olunduğunda bile yüksek. Tsk'dan emekli akrabalarımızdan, basit denilebilecek sgk veya banka gibi yerlerden veznedarlık yapanların bile emekli maaşları takdire şayan :)

Uzuuuun lafın kısası, memur olan memurluğunun kıymetini bilsin. Bugünün şartlarında ele alacak olursak özel sektörde çalışmak tamamen kumar işidir. Dürüst ve namuslu işverenler artık soyu tükenen dinazorlara benziyor. (kötü anlamda değil) daha da uzun yazarım ama kafa açmaya lüzum yok ;)
Bunun uzeri soyleyecek pek birsey kalmamis. Halinden sikayetci olan memuru atacan ozel sektore bakalim kac ay dayanabilecek [emoji1]

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Okuyorumda nereye kadar.. Üniversiteden sonra 1500 lira maaş ile başlayacağım gibime geliyor ve üniversite mezunu olupta ilk okul veya lise mezunu birinin işini yapamam ben... O yüzden kendime bi yer açacağım ticaret yapacağım.. Kendi işimin patronu olacağım...Heee bu arada okuduğum bölümle ilgili işide yapacağım tabi..

Ne demişler, Şirkette çalış karnın doysun, ticaret yap sülalen doysun. İmkanın varsa zorlayacaksın ;)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Yazın dondurma, kışın lokma ve künefe :) küçük bir dükkan ;) yavaş yavaş işi büyütüp kup mısır, çiğ köfte vs :) gıda sektörü ölmez.

Okuyorumda nereye kadar.. Üniversiteden sonra 1500 lira maaş ile başlayacağım gibime geliyor ve üniversite mezunu olupta ilk okul veya lise mezunu birinin işini yapamam ben... O yüzden kendime bi yer açacağım ticaret yapacağım.. Kendi işimin patronu olacağım...Heee bu arada okuduğum bölümle ilgili işide yapacağım tabi..

Ne demişler, Şirkette çalış karnın doysun, ticaret yap sülalen doysun. İmkanın varsa zorlayacaksın ;)

Var mı önerin ? :D

Çevrimdışı Arda Çeliktenli

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +29/-0
  • Forum Otomobil
    • FORUMOTOMOBİL
  • Ad Soyad: Arda Çeliktenli
  • Model: Corsa Swing
  • Model Yılı: 2000
  • Yakıt Tipi: Benzin
her işin kendine has dertleri oluyor arkadaşlar. mesela biz beypazarında unlu mamül işindeyiz. çok şükür gıda sektöründe işini temiz yapana her zaman iş var. bizi hemen hemen her ay denetlemeye geliyorlar. bazen 2-3 ayda bir geliyorlar. 2 elemanımız var hamurda çalışan onları sürekli muyene ettiriyoruz. gıda işine gireceklere tavsiyem müşteriyle bire bir muhatttap olacaksınız sinirler sağlam olacak :D :D ekmek niye yamuk diye kavgaya gelen var :D :D
OPEL ''Wir Leben Autos''

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
hahahhahah :D ciddimisin ya? ulen ekmek yamuk diye kavga edilir mi? ne manyak insanlar var :D  :siritan:

her işin kendine has dertleri oluyor arkadaşlar. mesela biz beypazarında unlu mamül işindeyiz. çok şükür gıda sektöründe işini temiz yapana her zaman iş var. bizi hemen hemen her ay denetlemeye geliyorlar. bazen 2-3 ayda bir geliyorlar. 2 elemanımız var hamurda çalışan onları sürekli muyene ettiriyoruz. gıda işine gireceklere tavsiyem müşteriyle bire bir muhatttap olacaksınız sinirler sağlam olacak :D :D ekmek niye yamuk diye kavgaya gelen var :D :D

Çevrimdışı Arda Çeliktenli

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +29/-0
  • Forum Otomobil
    • FORUMOTOMOBİL
  • Ad Soyad: Arda Çeliktenli
  • Model: Corsa Swing
  • Model Yılı: 2000
  • Yakıt Tipi: Benzin
abi zaten babam özellikle beni dükkanda tutmuyor :D genellikle tedarik işleri bende :D bi kere müşterinin biri geldi küflü bazlama satmaya utanmıyonuzmu diye babama bağırınca dellendim ver dedim şunu üstüne TETT kaşesi basıyoruz bazlamanın kurunun vs. adam TETT yi 9 gün geçirmiş haliyle bazlama küflenmiş. hayır kolay kolay küflenmez at dolaba 3 ayda durur ama şerefsiz arıza çıkarıyor direk daldım adama :D o gün bugündür dükkanda kasada durmam yasak :D aslında işimede gelmiyor değil :D :D

hahahhahah :D ciddimisin ya? ulen ekmek yamuk diye kavga edilir mi? ne manyak insanlar var :D  :siritan:

OPEL ''Wir Leben Autos''

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33