Poloooş, Büyüksün. (Polo 1.6 TDİ 130 PS DSG Comfortline)

Sevra · 25 · 6374

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Maşallah sevra hanım.bir bayanın bu kadar aracıyla ilgili olduğunu ilk görüyorum ve sanırım siz türünüzün tek örneğisiniz. Helal olsun size.

Şimdi size bi 10 puanlık uzma sorusu soracam. Dün bi arkadaşıma 2011 model 110.000 de polo 1.6 dizel araç bulduk. fiyatta anlaştık ve aracı ustama götürdük. ustam aracı inceledi ve birde motora bakalım dedi. araç çalışır vaziyette iken yağ çubuğunu kaldırdı ve dumanlar çıkmaya başladı ama nasıl çıkıyor sanırsın motorda yagın var.. direk kafayı sağa sola sallayarak bana baktı. kenara çekti beni ve aman kardeşim uzak dur motor bitik dedi. Sonra ordan ayreıldık adam yolda itiraz etmeye başladı birde benim ustama gösterelim diye. yolda bi wolksvagen özel servisine girdik. Adam kapıda bekliyodu zaten.tezgaha bak..açtı kaputu yağ çubuğunu kaldırdı.. motor sıcak bu buhar normal dedi. sonra bi tane passat arac vardı içerde onu çalıştırdı.yağ çubuğunu bi kaldırdı ondanda duman geliyor. birde bunun motor soğuk dedi. Arızalı bir başka aracı gösteriyor. bende salağım ya..aaa öylemi deyip doğru notere gidecem..velhasıl almaktan vazgeçtik.

peki sizin araçta böyle bişey varmı. benim için deneyebilirmisiniz yağ çubuğunu çekip duman çok gelecekmi. ustam az gelse sorun yok ama çok fazla duman var demişti.

Çevrimdışı Sevra

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Sevra
  • Marka: Volkswagen
  • Model: Polo
  • Model Yılı: 2013
Evet, ustanız doğru söylemiş. Az geliyor, aşırı üfleme değil de az az beyaz duman geliyor ise sorun yok. TDİ araçlarda motor kapağından da, yağ çubuğundan da duman görülebilir. Miktarı fazla değilse, gaza basınca kesiliyor ise ve sıçrama yok ise içiniz rahat olsun.

Daha önce de markanın forumunda yine bu sebeplerden " Motor bitmiş, yarım motor yapılacak" diyen ustaları da gördük.

TDİ motor gayet uzun ömürlüdür, bakımları düzenli yapılıyor ise o kilometreler de duman atmaz.

Aklıma gelenler şunlar;
1- Motor yağının markası.
Motor yağının markası önemli.
Yağdan dolayı yağ buharının fazla olduğu araçlara Motul yağı öneririm. Ben Yetkili Servise giderken bagaja Motul X-Clean 5w30 yağ koyup giderim.
Gerçekten bence piyasadaki en iyi yağ.
Castrol Chip Tuning uygulaması sonrası küçük bir miktar eksiltmesi yaparken, Motul her zaman yağ seviyesinin en üst çizgisinde. [emoji3]

2.olarak PCV valfi tahliye edemiyor olabilir;
Örn: benim Bora aracımda PCV valf, Polo aracımda ise hem yakıt buhar selenoid valf, hem de PCV valfi kirlenmesi mevcut idi.
Polo'da 2 uygulamayı gerçekleştirdim. İlerleyen zamanlarda başlık açarım.

Geldik Bora'ya; Bora'nın PCV valfi mekanik. Tüm sıkıntılar da mekanik olmasından kaynaklı. Hava filtresinden manifolda geçen hava, valfe vakum sağlayarak yağ buharının tahliyesini gerçekleştiriyor. Bu da, kimi zaman yeterli vakum sağlasa da, kimi zaman sağlayamıyor ve bir süre sonra PCV valfi tıkanıyor.

Temizliğini yaptım;

Valf;

İçinden çıkanlar, dipte tortu mevcut;

Yağın buhar olarak birikip filtre borusuna aktığını görebiliriz;

Ve bu uygulamadan sonra motor kapağındaki buhar azaldı.

Bilmiyorum niye bu kadar uzun yazdım ama VW'de by durumda olabilecek ihtimaller bunlar.
Bir motor testi de yaptırmanızı öneririm.

Şuan iş yerindeyim, eve geçeyim kontrol edip cevabını yazarım.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Sevra

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Maşallah sevra hanım.bir bayanın bu kadar aracıyla ilgili olduğunu ilk görüyorum ve sanırım siz türünüzün tek örneğisiniz. Helal olsun size.

Şimdi size bi 10 puanlık uzma sorusu soracam. Dün bi arkadaşıma 2011 model 110.000 de polo 1.6 dizel araç bulduk. fiyatta anlaştık ve aracı ustama götürdük. ustam aracı inceledi ve birde motora bakalım dedi. araç çalışır vaziyette iken yağ çubuğunu kaldırdı ve dumanlar çıkmaya başladı ama nasıl çıkıyor sanırsın motorda yagın var.. direk kafayı sağa sola sallayarak bana baktı. kenara çekti beni ve aman kardeşim uzak dur motor bitik dedi. Sonra ordan ayreıldık adam yolda itiraz etmeye başladı birde benim ustama gösterelim diye. yolda bi wolksvagen özel servisine girdik. Adam kapıda bekliyodu zaten.tezgaha bak..açtı kaputu yağ çubuğunu kaldırdı.. motor sıcak bu buhar normal dedi. sonra bi tane passat arac vardı içerde onu çalıştırdı.yağ çubuğunu bi kaldırdı ondanda duman geliyor. birde bunun motor soğuk dedi. Arızalı bir başka aracı gösteriyor. bende salağım ya..aaa öylemi deyip doğru notere gidecem..velhasıl almaktan vazgeçtik.

peki sizin araçta böyle bişey varmı. benim için deneyebilirmisiniz yağ çubuğunu çekip duman çok gelecekmi. ustam az gelse sorun yok ama çok fazla duman var demişti.
Az önce kontrol ettim.

Yağ çubuğunda yok, motor kapağında çok az beyaz duman mevcut.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Bu duman değil de yağ buharı olmasın? Motor ısındığında yoğunlaşıyor malum. Hatta yağın kokusu bile değişiyor.  Ama ciddi ciddi sigara dumanı gibi duman çıkıyorsa bence de bir sıkıntı var demektir.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
aynen sigara dumanı gibi hocam. dün komşunun dizel passatına baktım. yağ çubuğunu çektim. en ufak bir duman yok.

Çevrimdışı Sevra

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Bu duman değil de yağ buharı olmasın? Motor ısındığında yoğunlaşıyor malum. Hatta yağın kokusu bile değişiyor.  Ama ciddi ciddi sigara dumanı gibi duman çıkıyorsa bence de bir sıkıntı var demektir.
Evet, ilk mesajda yağ buharı, 2.mesajda duman yazmışım.
Karıştırdım biraz, insanlık hali [emoji23]

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Sıcak motorda bir miktar yağ buharı normal. @Y.E.P'in söylediği gibi. Kompresyon testi yaptırmak daha doğru olur sanırım. Fakat orada da 2 alternatif var. Sekmandan kaçak varsa üst kapakta duman görmek mümkün. Motor yağında veya motor soğutma suyunda karamel görüntüsü varsa uzak durmakta yarar var.

Çevrimdışı Sevra

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Not; 1 hafta önce kaynak onarımı yapılan jantlarımızı ve standartlara uygun cam filmi ni taktık. Fotoğraflar aşağıda.

Selamlar herkese, dün Tuning mağazası, Trafik Cemiyeti, bugün VW Yetkili Servisi Gümüş Otomotiv, sonrasında Tüvtürk'e giderek Poloş'un muayenesini yaptık.
Hafif kusurla geçtik.

Cuma günü;

Öncelikle plakalarımız kalın font idi, eskiden de app plaka vardı. Tuning mağazasına plakayı sökmeye gittim.
Orada plaka yapışmış diye çıkaramadılar. Ardından Cemiyet'e gittim, onlar da uğraşıp, zaten değişecek biraz yamulturuz, sonrasında çıkarırız dediler ama yamultamadılar bile.
Artık nasıl yapıştırmışlar ise.

Sonra cemiyet müdürünün yanına çıkıp, plaka çıkmıyor deyince üstünde boyasınlar arkadaşlar dedi ve eski yazıları sildiler. Sonrasında aracın üstünde boyadılar. Fotoğraftan da görebileceğiniz üzere biraz yamuk boyanmış.
Ama sağlık olsun, ellerine kollarına emeklerine sağlık.

Plakanın eski/yeni hali.

Sonrasında Cemiyet'ten çıkıp, düştük Gümüş Otomotiv'e yollarına. Muayene öncesi ücretsiz kontrolümüz yapıldı. Aydınlatma, süspansiyon, egzoz, fren, güç aktarımı kontrolleri tamamlandı.
Ve far ayarlarımız yapıldı.

Shell'in yolunu tuttuk.
Poloş'un karnını doyurup yıkamaya koyuldum.
Küçük dostum Ahu. O da bana yardım etti, köpükledi, kuruladı.
Poloş'u iç-dış yıkadık.

Cumartesi günü;
Tüvtürk'e gittim.
İlk önce içeri girdik, ücreti ödedik. Sonrasında egzoz muayenemizi yaptık. Hormonlu Poloş duman atmış. Egzoz muayenemizden sonra; tekrar içeri girdik, bu sefer genel muayene fişimizi aldık.Hemen 5 dakika sonra isim anonsuyla birlikte muayene sırasına girdik.

Ve 15 dakika sonra muayene bitti.

Egzoz muayenemizin sonuçları;

Genel muayene araçta ruhsatını içinde, yarın yüklerim;

1-Sonradan cam filmi uygulanmış
2-Far yükseklik ayarı hatalı(ayar yapılmasına rağmen)
3-Far yönü ayarı hatalı.

Bu hafif kusurlar ile muayeneden geçtik.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Benim arabanın plaka fontlarıda kalındı. Ama orijinal ilk emniyetin verdiği. Şimdi bu plaka kusurmu görünecek?

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı YILKI

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Not; 1 hafta önce kaynak onarımı yapılan jantlarımızı ve standartlara uygun cam filmi ni taktık. Fotoğraflar aşağıda.

Selamlar herkese, dün Tuning mağazası, Trafik Cemiyeti, bugün VW Yetkili Servisi Gümüş Otomotiv, sonrasında Tüvtürk'e giderek Poloş'un muayenesini yaptık.
Hafif kusurla geçtik.

Cuma günü;

Öncelikle plakalarımız kalın font idi, eskiden de app plaka vardı. Tuning mağazasına plakayı sökmeye gittim.
Orada plaka yapışmış diye çıkaramadılar. Ardından Cemiyet'e gittim, onlar da uğraşıp, zaten değişecek biraz yamulturuz, sonrasında çıkarırız dediler ama yamultamadılar bile.
Artık nasıl yapıştırmışlar ise.

Sonra cemiyet müdürünün yanına çıkıp, plaka çıkmıyor deyince üstünde boyasınlar arkadaşlar dedi ve eski yazıları sildiler. Sonrasında aracın üstünde boyadılar. Fotoğraftan da görebileceğiniz üzere biraz yamuk boyanmış.
Ama sağlık olsun, ellerine kollarına emeklerine sağlık.

Plakanın eski/yeni hali.

Sonrasında Cemiyet'ten çıkıp, düştük Gümüş Otomotiv'e yollarına. Muayene öncesi ücretsiz kontrolümüz yapıldı. Aydınlatma, süspansiyon, egzoz, fren, güç aktarımı kontrolleri tamamlandı.
Ve far ayarlarımız yapıldı.

Shell'in yolunu tuttuk.
Poloş'un karnını doyurup yıkamaya koyuldum.
Küçük dostum Ahu. O da bana yardım etti, köpükledi, kuruladı.
Poloş'u iç-dış yıkadık.

Cumartesi günü;
Tüvtürk'e gittim.
İlk önce içeri girdik, ücreti ödedik. Sonrasında egzoz muayenemizi yaptık. Hormonlu Poloş duman atmış. Egzoz muayenemizden sonra; tekrar içeri girdik, bu sefer genel muayene fişimizi aldık.Hemen 5 dakika sonra isim anonsuyla birlikte muayene sırasına girdik.

Ve 15 dakika sonra muayene bitti.

Egzoz muayenemizin sonuçları;

Genel muayene araçta ruhsatını içinde, yarın yüklerim;

1-Sonradan cam filmi uygulanmış
2-Far yükseklik ayarı hatalı(ayar yapılmasına rağmen)
3-Far yönü ayarı hatalı.

Bu hafif kusurlar ile muayeneden geçtik.

1 ay önce bir polo görmüştüm ve camında bir sticker yazı vardı, anlamam bi 30 saniye sürdü ne diyor diye "POLO[emoji175]E YOU" yazıyordu.. ilkin PO yu petrol ofisi sandım bu ne şimdi ne alaka dedim.. sonradan heceleyince anlaşıldı "POLO LOVE YOU" diyormuş.. gördüğüm en güzel sticker dir o.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33