dizel ve benzinli farkı nedir

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı volki32r

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Volkan Avcı
  • Marka: Citroen
  • Model: Nemo 1.4
  • Model Yılı: 2008
  • Yakıt Tipi: Motorin
aslında çok benzinli araç kullanmadım ama dizel bana göre daha rahat ve ekonomik, tabii benzinli sürmeden bilemeyiz. Ama dizelin gidişi beni memnun ediyor.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Dizel ve benzinli farkı derken? Başlık farklı, içerik farklı, konuyu açtığın yer farklı olmuş.

Dizel ve benzinli farkı, biri motorin (mazot) , diğeri benzin ile çalışır.
Motorin; sıkıştırma ile yanar, kalorisi yaklaşık olarak 10.000 kalori ila 11.000 kalori civarındadır. Benzin ise 7.000 ila 8.000 kalori civarındadır. Bu nedenle motorin daha güçlü bir yakıttır. Güç gerektiren yerlerde (kamyon, otobüs, iş makineleri vb) dizel motor kullanılması tercih edilir.

Sorunu tavsiye bölümüne yazdığın için galiba şunu demek istedin " Otomobil alacağım, fakat dizel mi? Benzinli motor mu tercih edeyim?" diyorsun.

Eğer soru buysa;

Düşük km'li dizel araç (35.000-40.000km'ye kadar) alınır kullanılır. Yüksek km'lerde alınacak dizel araçlar ise kumardır. Eğer evveliyatını iyi bilmediğin bir dizel araç alırsan orası şansına kalmıştır.

Benzinli araç olarak lpg'li olanları tercih edersen (lpg kalorisi 11.000-12.000) ekonomiyi dizel gibi yakalarsın. Hatta bazı motorlar lpg için üretilmiş gibi, yakıtı koklayarak tüketiyor.

Tercih senin yani. Performans ile derdin yoksa, küçük hacimli, düşük km'li dizeller işini görür. Yok illede performans istiyorum, gaza basınca alsın gitsin diyorsan lpg'siz benzinli en az 2.0L motorlara bak. Zaten ortası sana kalmış.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Dizelin kullanım keyfinin iyi olması Torkundan ileri gelir. gaza basınca araç istediğiniz tepkiyi verdiği için bu his geliyor. ekonomik yönden bakarsak Maalesef ülkemizde akaryakıt pahalı olduğu için ve benzinle dizel arasındaki fark çok az olduğu için çok büyük bir yakıt farkı çıkmıyor. Sıfır araç alırken dikkat ederseniz Dizel araç en az 15.000 TL daha pahalıya satılıyor . bu farkı kapatmak içinde tabiri caizse wc ye bile arabayla giden yani senede 40.000 km yapan biri olmanız lazım. Şirket aracı olmadığı sürece ben bu kadar yol yapan bir aile görmedim. yapamazda zaten çünkü aile bütçesi yakıt masrafını karşılamaya yetmez. Acı gerçekler...

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
+1

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Dizelin kullanım keyfinin iyi olması Torkundan ileri gelir. gaza basınca araç istediğiniz tepkiyi verdiği için bu his geliyor. ekonomik yönden bakarsak Maalesef ülkemizde akaryakıt pahalı olduğu için ve benzinle dizel arasındaki fark çok az olduğu için çok büyük bir yakıt farkı çıkmıyor. Sıfır araç alırken dikkat ederseniz Dizel araç en az 15.000 TL daha pahalıya satılıyor . bu farkı kapatmak içinde tabiri caizse wc ye bile arabayla giden yani senede 40.000 km yapan biri olmanız lazım. Şirket aracı olmadığı sürece ben bu kadar yol yapan bir aile görmedim. yapamazda zaten çünkü aile bütçesi yakıt masrafını karşılamaya yetmez. Acı gerçekler...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33