Oktay Toker far stop konsol ve ev-ofis aydınlatma çalışmaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: oktay toker
  • Marka: Mazda
  • Model: 323 f hb otomatik
  • Model Yılı: 1991
Fiyat olarak hepsinde kullanılan parçaların farklı olması ve yapısal olarakta farklı olunca rakamlar değişik.

Servislerde fiyatı verilen Oem xenon mercekli farlardan kısmen daha ucuza yapılabiliyor.Bazı farların tek fiyatı oranıylada bu geçerli.
[email protected] Ankara
5330363764   oktaytoker.com

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Vizede sıkıntı yaratıyor mu ?

Sahibinden daha akıllı Zenfone5 ile gönderdi.

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Geçici olarak Xenon ampul sökülünce ve balast kablosuda ayrılıpı halojen ampul Merceğe takılıp gidilecek.sorun çıkmadan geçiyor.Çift mercekli,Led sinyalli,Angel halkalı park modüllü farlarda bu konuda halojen ampul takılıpı gidilince vizeden geçtiler.
[email protected] Ankara

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin

Geçici olarak Xenon ampul sökülünce ve balast kablosuda ayrılıpı halojen ampul Merceğe takılıp gidilecek.sorun çıkmadan geçiyor.Çift mercekli,Led sinyalli,Angel halkalı park modüllü farlarda bu konuda halojen ampul takılıpı gidilince vizeden geçtiler.
Teşekkürler

Çevrimdışı Çağdaş İNAY

• FO-Özverili Üye
  • *
    • Puan +77/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Çağdaş İNAY
  • Marka: Mercedes-Benz
  • Model: 280 SE
  • Model Yılı: 1983

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
  • Marka: Ford
  • Model: Focus
  • Model Yılı: 2008
Tamda focus 1 e yeni yedek far almisken bu resimler paylasilirmi Oktay abi. Ben angel halka led ve karartma yapip birakacaktim. Simdi mercekleri gordum nasil olacak simdi [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]

A.Z.H.A

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
Üzğünüm senden haberim yoktu desem. :D

Hiç bir şey için geç kalınmaz. :)
[email protected] Ankara

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
Merceklere usta eli degmesi lazim maalesef simdilik kucuk dokunuslarla idare edecegiz [emoji1] [emoji1] [emoji1]

A.Z.H.A

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
Üzğünüm senden haberim yoktu desem. :D

Hiç bir şey için geç kalınmaz. :)
abi mesaj kutunuz dolu :)

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
Antalya'dan arkadaşımızın yurtdışından getirttiği ve her parçasıyla cidden 1 e 1 kopya denilecek şekilde benzer olan ama kalite olarak son derece vasat denilecek çakma demek yanlış olmaz Cosmo far iyileştirme çalışmasını Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda bitirmek kısmet oldu.İlk önce parçaları üzerinden tadilata gittim.Her ne kadar tadilatlar sonuç versede lakin içime sinmeyecek sonuçlar oldu.Gündüz farı Ledleri 5630 tipinde ve her bölüme 2 şerli paralel ve seri bağlantı ile sabit sürücü kullanılarak yapılmıştı.Normal ledler ile değiştirdim.Sürücü 300ma olduğu için kullandığım 150 lümenlik ledler hali ile normal 1 watt ledler gibi yandı.Ayrıca sürücü ile park modu vermekte çok sorun oluşturacaktı.

Far yükseklik motoru ararkende motorun takılacak kısmı bu farda maalesef kullanılamıyordu.

Tesisat soketindeki boş pinlere kablo montajınıda çok saglıklı bulmadım.Soket izalasyon kısımları orijinal soketteki gibi değildi.pin geçecek kısımları Delipte pinli kablo takayım diye epey düşündüm ama içime sinmedi.

Bu olumsuzluklar sonrasında arkadaşlada müzakere ederek parçaları orijinal olarak bulup almaya karar verdik.

Far hurdasına yöneldim ve bulmakta epeyce zaman aldı ve sonunda bulduk.Far içi tamamen denilebilecek şekilde orijinal çıkma Cosmo far hurdası temin edilince aynen değişti.Epey aksiliklerde çıktı vegiderildi.

Hella bi-xenon mercek,Hella Gen5 balast,4300k Osram,sinyallerde her farda 8 power kullanılarak lendlendi,Çerçeve siyaha boyandı,mercek iç şapkasıda siyah yapıldı ve sonunda güzel sonuç ile çalışma bitirildi.

Benim için Afl far sistemli bir farı normal kullanılacak hale getirme açısından 2006 Vectra farından sonra daha geniş kapsamlı olarak çok yönlü bir deneyim oldu.Daha önceki İnsignia çalışması bundan farklı idi ve bu fardaki deneyimlerimi artık daha başka farlarda kullanabilir tecrübeye sahip oldum ve elimdeki farlara daha iyi şekilde aktarıyorum.

Far bu.

Hurda Cosmo far ve sökülen parçalar.

Çakma farımızın kargoda gelirken kırıldığını düşündüğüm mercek kasasının sabit ayagı kasa tarafından kırılmış parçası.Bu sabitleme kısmında kullanılan vida sıkıldığı plastiğin kasa ile birleşim kısmına sınırda bir boyutta kullanılmış.Buda plastiğin kalitesiz olmasından dolayı diye düşündüğüm mercek agırlığına orantılı kasıntı ile kırılmış olacağı.Orijinal cosmo fardaki aynı yere takılmış vida ile bu fardaki vida boyutu farkı.Vida bu uzunlukta olsa idi kırılması bence mümkün değildi.Uzun vida için delik azıcık daha genişletildi ve bu uzun vidaları 2 fardada taktım.

Çakma farın yükseklik motorunun takılacak olan ayak kısmı ve tesisatı

Orijinal halojen far yükseklik motoru ve Cosmo motorundaki aparatın montesi ile görünüm.Silikonu destek amaçlı kullandım.Aparat tuturma tırnakları arasında hafif boşluk vardı.

Balast orijinal yerleşim yeri kullanılarak Hella balast monte edildi.Orijinal Hella balast boyutu 1cm kadar daha küçükmüş.Tesisat soketindeki pin uçlarında xenon - ucu yeri değişti.Düzeltmeler yapıldı ve soket arkasından silikonla izole destegi yapıldı.

Sinyal iç çapına göre her farda 8 power led ile yapılan sinyal.

Orijinal Cosmo farın çerçevesi zımparalanıp siyaha boyandı.

Farlar toplandı ve son haline kavuştu.

Farlar sanırım vakitsizlikten dolayı araca daha monte edilmedi.Resimler gelince bilahire ekleyeceğim.

Bayburt'tan arkadaşımızın Comfortline aracının farları yerine Highline modelin eski tip Valeo bi-xenon modelli olan çıkma farları alındı.Valeo bi-xenon merceklerin reflektör kısımları karartmaya başladığı için yeni tip Hella bi-xenon mercek takılmasına karar verildi.Comfort halojen farın orijinal tesisat için soketi bir arkadaşımızdan temin ettikten sonra far için yükseklik motoru arayışınıda  çok uzun sürmeden hallettik.Farda tadilat işlemleri oyalayıcı oldu.Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda bitirmek kısmet oldu.

Halojen far soket tesisatı ve yükseklik motoru.

Soket takıldıktan sonra silikon destegi ile izalasyon sağlandı.

Eski ve yeni mercek.

Mercek şapkalı hali.

Park bölümü çap olarak çok geniş fakat iç genişlik öyle değil miş.Bir kaç fikirler üzerinde düşündük taşındık vazgeçtik orijinal kalsın dedik.

Afl sistem kutusunun boş kalan kısıma metalden yapılan ilaveye silikonla izalasyonu yapıldı.Delik kalan kısımdan akü + kablosu ve yön farının sinyal tetik kablosu çıkarıldı.

Bosch gen5 balast orijinal balast yuvasına yerleştirildi ve silikon izalesi yapıldı.

Manuel ayar kısımlarındki kilitlenmeler yani içine çamur girmiş ve kurumuş buda ayar yapılma aşamasında kırılmalara yol açmış kitlenmiş.Sağlamları ile değiştirildi.

Kapanış aşamaları.

Duvar resmi.

Eski far ile.

Yeni far ile.

Arıza ışığı için modul yapıldı fakat ohm degeri biraz daha altta olması gerektiğini anladık bunun için bilahire direnç eklemesi yapılacak.Şu anki hali ile sellektör yapılınca kısa far tetiği anlık olarak açılıp kapanıyor.Başkada sıkıntısı yok kullanılıyor sadece hafiften far ayarı yapılacak o kadar.
[email protected] Ankara

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
Ankara'dan arkadaşımızın Leon 2 model aracının orijinal farlarına yeni tip Hella bi-xenon Gen5 balast 4300k Osram ve Passat mercek şapkasının krom hali olarak montajı yapıldı.Orijinal merce görünümü bence çok çirkindi buna uygun bişilerde elimde vardı fakat yakışıklı gelmedi Passat şapkası çok yakışıklı göründü.Ayrıca kenar boşluğu en iyi gizleyen 2.ci şapka idi.Diğeri Bmw geniş şapka idi oda çok topak göründü arkadaşımızda begenmedi zaten.Passat şapkalı olarak montajını,araç üzerine tesisat montajını Rabbimin zini ile geçtiğimiz aylarda yapmak kısmet oldu.

Farların açılmış hali.

Mercek şapkası için denemeler.

Mercek montajından sonra kapak sabitlendi.Üst açık kalan kısıma metal parça ilavesi mecburen oldu ve siyaha boyandı.Orijinal Cupra fardada buna benzeyen bir yapı gördüm.

Araç üzerinde resim şimdilik bunlar mevcut.Montajını kendim yaptığım için resim çekebildim.

Ankara'dan arkadaşımızın Audi A4 aracı için almış olduğu huradaya yakın denilebilecek hale getirilmiş ve kullanıma sunulmuş B5 farları için arkadaşımızın kendisinin temin ettiği yeni tip Hella bi-xenon ve kendisinde olan Osram d2s xenon takımı kullanılarak fakat xenon ampuller d2s çin malı.Xenon ampulün birisi gayet güzel odaklama yapıyor ve çizgi oldukça güzel ama diğeri ne yaptıysam odaklamayı yaptıramadım V şeklinde bir çizgi alıyorum.Orijinal çevirici ve ampul ile sorun yok.Araca montajdan sonrada durum net ortada idi.Ayrıca ampul tutucularda yan sanayi.Ampul tutucu yada ampulde sorun mevcut.Vakit yoktu test edemedim.

Boyut olarak Hella mercek orijinal mercek takma yerine sıkıntılı tadilat şart.Uzun hüzme kısmınada milimetrik boyutta oturuyor.Sağ sol oynama şansı yok denecek kadar az.

Ampul değişimini arkadaşa bıraktım.

3 mercekli halde yani orijinal Valeo mercek fevkalaede şekilde reflektör kararması olduğu için uzun hüzmede kullanıma uygun hale getirdim ama beni fena uğraştırsada yeterli aydınlatma sunacak şekilde H1 ampul düzenegine uygun hale getirdim.Uzun hüzme kısmına Hella merceği taktım.Latitude olması lazım mercek iç şapkasını kullandım.Krom hataları vardı ama arkadaşımızdan onay alarak ve insiyatif kullanarak taktım.Sinyal kısmına Mondeo mercek bölümü takıldı sinyal ledi yapıldı.Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda montajınıda kendim yaparak araç üzerinden akşam resimlerinide çektim.

Farların açılmış hali.

Mercek montajı ve şapka sabitlenmesi sonrası durum.

Çerçeve orijinalde tabanı siyah olunca boyamaya gerek kalmadı.Sinyal bölümündeki çizgili kısımın arasında kalan krom görünümde güzel bir ton oluşturdu.

Orijinal Valeo d2s merceğinin ampul oturan kısmına H1 ampul kılıfı uygulandı vida ile sabitlendi ve silikon destegi uygulandı aslında gerek yoktu ama metal oynamsın istedim.

Duvar resmi bu şekilde.Bu mercekte perde iptali yaptım önce fakat d2s ampulle bile istenilen uzun hüzme yansımasını alamadım.Sonra perdeyi tekrar taktım ve ortasını egdim.Sonuç bu şekilde oldu.

Kapanmış halleri.

Araç üzerinden görünümler.

Sol fardaki üstte yazdığım hata ile duvar çizgisi.

[email protected] Ankara

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987

Çevrimdışı oktay toker

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +13/-0
  • Forum Otomobil
Geçtiğimiz aylarda ve sanırım 3 ay olacak Malatya ilimizden bir arkadaşımızın Punto aracı için tarafımdan haricen çıkma far alındı,yeni tip Hella bi-xenon,Gen5 balast,4300k xenon,Bmw yuvarlak Angel halka ve orijinal Bmw kaş çubugu eklemesi,sinyal kısmınada mercek ile power led sinyal montajı yapıldı.Grımtırak olan çerçeve dereceli mat siyah boyaya boyandı.Bmw mercek şapkası takıldı. Rabbimin izni ile bitirildi ve kullanılıyor.

Toplanmış hali.

Yanarken görünümler.

Araç üzerinden görünümler.

Geçtiğimiz aylarda ve sanırım 3 ay olacak Tekirdağ ilimizden arkadaşımızın Corolla aracı için sıfır Depo marka haricen farlar alındı.Hella bi-xenon,Gen5 balast,4300k xenon,elde yaptığım mercek şapkası,Passat gündüz farı kesilerek montajı yapıldı,power led sinyal eklendi. Rabbimin izni ile bitirildi ve kullanılıyor.

İç çerçeve dereceli Mat siyaha boyandı.Sinyal bölümü krom bırakıldı.Çerçevenin üst köşelerindeki köşeye 3 er tane Bmw stil köşe park ledi yerleştirildi.

Farların toplanmış hali.

Yanış halleri.

Araç üzerinden görünüm halleri.

Duvar resmi.

[email protected] Ankara

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33