VW Polo - Buçuktan Golf

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
İsmail Terzi yorumuyla VW Polo : B Buçuktan Golf

Lansmanlarda kullandığım araçların notlarını, lansmanın teri soğumadan yazma adetim vardır, bilirsiniz. Ne var ki Polo’nun İzmir’de düzenlenen lansmanından sonra memleketimizin canını yakan Soma faciası nedeniyle elim klavyeye bir türlü varmadı. Bu yüzden, sabırla Polo notlarını bekleyen okurlarımın affına sığınarak başlamak isterim.

Nefis bir İzmir sabahında, kulağımda bu tınılarla başladım o güne.

Hava alanında araçlarımızı teslim aldık ve yeni Polo’nun en ucuz versiyonunun (1 litre, 75 bg, Trendline) yolcu koltuğunda yerimi aldım. Direksiyonda ise evo’dan Bahadır Bektaş… Herkese bir otomobil düşmediği için eküri ruhunu yaşatmak zorunda kalsak da, halimden oldukça memnun biçimde, başladım otomobili dinlemeye. İşte yolcu koltuğundan notlarım;

1 litrelik motorun sesi müthiş ki bana Smart Roadster’de kullanılan 0.9 litrelik üniteyi hatırlattı. Aletin sesi 4000 rpm’den sonra öyle tatlı bir tınıya bürünüyor ki, insan sahiden keyif alıyor. Downsizing modasının bu tarz nimetlerini görmek gerçekten güzel…

NVH düzeyi saygıyı hak ediyor. Şöyle izah etmeme izin verin: Yeni Polo o kadar sessiz, pürüzsüz ve akıcı yürüyor ki, bu haliyle bana abisine ‘müdür’, ‘başgan’ yahut ‘hacı’ diye hitap etmekten çekinmeyen zıpır kardeşleri hatırlattı. Aracın rafinelik seviyesiyle B segmentinde açık biçimde ilk sırada olduğunu belirteyim.

Gelelim minik motorun performansına. Öncelikli beklentiniz ‘iyi kaçan’ bir Polo ise, yanlış motorla ilgileniyorsunuz demektir zira 1 litrelik ünite şehir içi kullanımlarında gayet yeterli olsa da, uzun yolda (özellikle sollamalarda) sabır gerektiriyor. Aracın direksiyonuna geçtiğimde motoru şöyle bir zorladım ama ikinci viteste hıçkırık kıvamında bir patinajdan fazlasına nefesi yetmedi…

Hem aracın sunumu, hem de öğle yemeği için Urla Şarapçılık’ın tesislerinde toplandık. Yediğim içtiğim bende, toplantı notları aşağıda;

Yeni Polo’nun nesi yeni?

Otomobilin gövdesinde kolay kolay fark edilmeyecek kadar nazik bir makyaj söz konusu. Ön panjur, alt aydınlatma grubu (sis farı, gündüz farı ve statik dönüş aydınlatması içeriyor) ve hafifçe elden geçirilen stoplar hariç, eskisiyle neredeyse aynı görünen bir Polo’dan söz ediyoruz. Bu arada aydınlatma demişken, B segmentinde, opsiyonel de olsa, LED farlar sunan bir otomobil var artık.

Yeni Polo, gövdesindeki görsel detay değişimiyle ‘makyaj nedir, nasıl olmalıdır?’ sorusuna çok sıkı bir cevap veriyor. (Bu cümleyi lansmandan aylar önce twitter hesabımdan paylaşmıştım; yanılmadığımı görmek güzel)

İçeride ise Golf’e ‘hacım’ diye hitap eden direksiyon ve dokunmatik multimedya ünitesi ‘yeni’. Kabin genel anlamda eskisinden çok farklı olmasa da, minik değişimlerle ‘tozu alınmış ev’ hissiyatını yaratmayı başarıyor.

Değişimin büyüğü ise sizin de bildiğiniz gibi kaputun altında… Yepisyeni motor gamını aşağıdan görebilirsiniz;

Çok tartışılan kısma, nimetin külfetine, geldik. Siz önce aracın fiyatlarına aşağıdan bir bakın, yorumu sonra yapalım…

İlk gördüğünüzde muhtemelen siz de böyle bir tepki verdiniz. Ne var ki, güncel piyasa koşullarında ESP’yi bütün donanımlarında standart olarak sunan bir otomobil için bu fiyatlar çok pahalı değil. Rakiplerin fiyatlarına falan da bir göz gezdirirseniz, dellenip isyan çıkarmanız muhtemeldir. Piyasa piyasa değil…

Urla’dan şehir merkezindeki otelimize giden yolda Bahadır’la koltukları değiştik. Baz donanımlı aracın direksiyon başından notları ise şöyle;

Olgun otomobil hissiyatı komik derecede yüksek…

Polo sportiflik konusunda halen aynı düşüncede… Yani bir Fiesta kadar sportif olmadığı aşikar fakat, az önce de dediğim gibi, insana B segmentinden daha fazlasını hissettirmeyi çok iyi biliyor.

Vergilerin ve kurun fenalarda olduğu bir ülkede, C segmentine parası yetmez olanlara göz kırpıyor yeni minik…

En ucuzunu kullandım, OK.

Herkes Kordon’da yürüyüşe çıkmışken, en pahalı benzinli versiyonu da kullanmak ve birkaç fotoğraf çekmek fena olmaz diye düşünüp üstte fotoğrafını gördüğünüz gırtlağına kadar dolu Polo ile yollara düştüm.

Açıkçası söyleyecek çok fazla şeyim yok. DSG ile birlikte çalışan 1.2 TSI’ın performansı çok çok yeterli. Bu motorla şehir içinde 7 litre tüketmek için cimrileşmenize gerek yok.

İç mekan ise elinize cuk diye oturuyor. Her şey, tıpkı diğer VW modellerinde olduğu gibi, ‘orada’.

Cam tavan büyük güzellik, paranız yetiyorsa boş geçmeyin.

B segmentine 50’li rakamlara alıştıysanız, şunu söyleyeyim: Parasının hakkını veriyor (yazarken içim bir tuhaf oldu).

Güzel memleketimizin otomobil vergilendirme sistemi, ciğerli bir makineye sahip olma ümitlerimi güneşle birlikte suya batırırken, ben test aracımdan çoktan ayrılmış, Kordon’da bir bankta oturuyordum…

Bir başka mevzu: Volkswagenim

Nedir bu olay?

Artık aşağıdaki hizmetlerden yararlanabileceğiniz online bir Volkswagen platformu var! Üstelik etkinliklere başvurmak yahut online alışveriş yapmak için VW sahibi olmanız gerekmiyor.

Sürekli olarak gelişen Volkswagenim sayfasından uzun vadede ilgi çekici projeler çıkacaktır. Takip etmeye değer.

İsmail Terzi objektifinden fotoğraflar

Çevrimdışı Erkan Güner

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +24/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: Erkan Güner
  • Marka: Gelecekte VOLVO
  • Model: Şuan Yaya
  • Model Yılı: 0000
bunun beyazları kaç paradır. 40 milyaravarmı
Eracı Erkan

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
bunun beyazları kaç paradır. 40 milyaravarmı

Valla beyazı siyahı arasında rakamlar fazla oynamaz ama 2014 model 1,2 TDi Trendline olanlar bugün 42.000 TL gibi rakamlardan başlıyor.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Hatta al sana beyaz bir Polo 2. el ilanı
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33