İlk Yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
İlk yardım dersi videolu eğitim

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. <a href="https://www.forumotomobil.com/forum/register/?PHPSESSID=1c1d707a462bd797bc12c2286e199052"><b>Kayıt Ol</b></a>&nbsp;yada&nbsp;<a href="https://www.forumotomobil.com/forum/login/?PHPSESSID=1c1d707a462bd797bc12c2286e199052"><b>Giriş Yap</b></a>

Yara kısaca farklı sebeplerle, deri ve deri altı dokusu bütünlüğünün bozulması olayıdır.Yara çeşitlerini temel olarak 3 grupta toplayabiliriz, bunlar; kesik yaralar, delik yaralar ve ezik yaralardır.
1-Kesik yaralar: Kesici bir cidimde meydana gelen yaralanmadır.Kesik yaralarda kan damarları, sinirler, kaslar kesilebilir.Bu nedenle bu yaraların vücut eksenine yönü çok önemlidir.
-Kesik yaralar sarılırken, iki kenarı birbirine yaklaştırarak sarılır.
2-Delik yaralar: Sert ve sivri bir cismin direkt olarak saplanması sonucu oluşan yara tipidir.
-Bu yaralamada: Kaslar, damarlar, sinirler, kalp gibi organlar yaralanmış olabileceğinden bu yaralanmada vücut eksenine göre yönü önemlidir.
-Saplanan cisim yerinde duruyorsa, çıkarılmaz, etrafı desteklenir ve öylece sevk edilir.
-Görünüşte delik yaralar tehlikelidir.Ancak göğüse giren hava akciğeri söndürebilir.Bu durumda yaranın ağzı temiz sargı beziyle kapatılarak göğüse hava girmesi engellenmelidir.
3-Ezik Yaralar: Sert ve künt bir cisim darbesi sonucunda oluşan yara çeşididir.Belirtisi şişlik ve morarmadır.
-Trafik kazası sonucu en çok ezik yaralar oluşmaktadır.
-Ezik yaralar tedavi eilmezse tetanozu ve gazlı gangrene sebep olabilirler.
-Kapalı göğüs yaralanmasında, akciğerlerde harabiyet varsa; ağızdan açık renkli köpüklü kan gelir.
-Kapalı karın yaralanmasında iç kanamaya bağlı olarak, karında sertlik görülür.Bu durumda karın bölgesine soğuk tatbik edilir.
Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?
1-Yarayı enfeksiyondan korumak için antiseptik solüsyonla yıkanması ve sarılması gerekir.
2-Varsa kanama ve şok önlenir.
Unutmayınız! Açık yaralarda tentürdiyot, alkol ve pamuk kullanılmaz.
3-Yaralı bölgeyi istirahate almak gerekir.
4-Yaralıyı uygun pozisyonda sevk etmek.
5-Kopan organın nakledilmesi:
-Yaranın üzeri sıkıca kapatılır ve kanama önlenir.
-Kopan organın enfekte olmasını önlemek için organ antiseptik solüsyonla yoksa temiz suyla yıkanır.
-Kopan organ varsa organ nakil torbalarına yoksa temiz plastik bir torbaya konulur.Bu torba da içinde bul olan başka bir plastik torbaya konur.
-Yaralı en kısa zamanda sağlık kuruluşuna sevk edilirse, kopan uzuv yerine dikilebilir. ( En geç 6-8 saate kadar )

Şok: Kan dolaşımı yetersizliği nedeniyle doku ve organlara (özellikle beyine) yeterli miktarda kan gitmemesi socunu vücutta hayatli faaliyetlerde azalmadır.
Şokun Nedenleri
1-Aşırı kanamalar(trafik kazalarında görülen en sık neden)
2-Kalp yetmezliği
3-Yaralanmalar, yanıklar
4-Ağrı, korku
5-Zehirlenmeler, gıda, ilaç alerjisi
6-Bazı enfeksiyon hastalıklar
7-Kan şekerinin azalması ya da artması
8-Ağır ishaller

Şokun Belirtileri
1-Vücut ısısında azalma
2-Soluk deri rengi
3-Soğuk terleme
4-Nabız sayısında artma – zayıflama
5-Solunum sayısında artma zayıflama
6-Halsizlik, huzursuzluk, şuur kaybı, bayılma.
Şokta İlk Yardım Uygulaması Nasıl Yapılır?
1-Kanama varsa derhal durdurulur.
2-Hasta şok pozisyonuna getirilir.

Şok pozisyonu: Hasta sırt üstü düz zemine yatırılır.Her iki bacak 30-40 cm yukarı kaldırılır.Bu pozisyonun sayesinde beyine giden kan miktarı artar ve hastanın şuuru açılır.

3-Vücut ısısı korunur.Bu amaçla hastanın üzeri örtülür.
4-Hastayla konuşularak şuurunun açık kalması sağlanır ve kendisine güven telkin edilir.
5-Hastaneye sevk edilir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bilinç kontrolü, Hastaya soru sorun!
Nefes kontrolü, nefes almıyorsa mutlaka suni tenefüf ve kalp masajına hemen başlanır.

Hastanın kalbi durduktan sonra ilk 4 dakikada yapılan kalp masajı yaşama dönüşe yardımcı olur.

10 dakika durmuş kalp beyne zarar verir.

Eğer kalp 12 dakika durmuş işe hasta ölüm tehlikesi ile karşı karşıyadır.

ilk 4 dakika içinde kalp çalıştıysa, (masaj ile) hasta yakın takip edilmeli, kalp durdukça yeniden masaja geçilmelidir.

Her yıl binlerce insanımızı ilk yardım yapılmadığı için kaybetmekteyiz.

Lütfen ilk yardım konusuna özen gösterelim.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Bende yeni gördüm bu konuyu +1 de benden  :iyi:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Bende yeni gördüm bu konuyu +1 de benden  :iyi:

teşekkürler :D

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Kısa ve öz video eklenmiştir..
lk yardım nasıl yapılır? Herkes bildiğini söyler ama kaza sonrası izlediğimiz manzaralar malum..
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. <a href="https://www.forumotomobil.com/forum/register/?PHPSESSID=1c1d707a462bd797bc12c2286e199052"><b>Kayıt Ol</b></a>&nbsp;yada&nbsp;<a href="https://www.forumotomobil.com/forum/login/?PHPSESSID=1c1d707a462bd797bc12c2286e199052"><b>Giriş Yap</b></a>

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Görsel anlatım daha faydalı olmuş Hüseyin. İyi düşünmüşsün. Ayrıca ekleme için teşekkürler.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Kısa ve öz video eklenmiştir..
lk yardım nasıl yapılır? Herkes bildiğini söyler ama kaza sonrası izlediğimiz manzaralar malum..

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33