Mersin nasıldır? Mersin Seyahati, izlenimler ve fotoğraflar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
2017 Yılının Ağustos ayına denk gelen bu yılki gezimizde, Şereflikoçhisar Tuz Gölü mevkisinden, Aksaray, Pozantı, Tarsus, Mezitli, Erdemli ve Silifke'den geçiş yaparak bir seyahat gerçekleştireceğiz. Göksu nehrine ve civarındaki Arkum'da rotamızda. Eğer Allah nasip ederse, bahsettiğim bölgelerdeki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Eğer fırsatım olursa, Hasanaliler bölgesindeki Cennet-Cehennem ve Astım mağaralarını da ziyaret etmek istiyorum ama dediğim gibi fırsat olursa. Söz vermiyorum. Silifke kalesi ve Kız Kalesi'de planlarım arasında. Gezilecek yer çok olduğu için zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şimdilik bu kadar. Seyahat bittiğinde sizinle görüşlerimi paylaşacağım.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
iyi tatiller mirim. rota 10 numara. silifkede denize girin mutlaka çarşaf gibi suyu ve kalabalık pek yok. cennet cehennem bir harika. ayrıca cennet cehennem dönüşü sahil yoluna çıkmadan önce sağda kafeler var. birine girip buz gibi arjantin bardakta ayranlarınızı yudumlayın.tavsiyemdir. Erdemlide bir köye gitmiştik adını hatırlamıyorum.suyun içine ahşap restoran yapmışlar.nefis alabalığı vardı. hatırlarsam yazarım adını.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
İnşallah diyelim. Antik kalıntılarda var ama bu programı gidince gözden geçireceğim. Şu anda sanal bilgiyle aşinayım. Daha önce Silifke'ye, Erdemli ve Tarsus'a gittim ama günübirlik. Bu sefer süre uzun. İnşallah güzel olacak.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
iyi tatiller mirim. rota 10 numara. silifkede denize girin mutlaka çarşaf gibi suyu ve kalabalık pek yok. cennet cehennem bir harika. ayrıca cennet cehennem dönüşü sahil yoluna çıkmadan önce sağda kafeler var. birine girip buz gibi arjantin bardakta ayranlarınızı yudumlayın.tavsiyemdir. Erdemlide bir köye gitmiştik adını hatırlamıyorum.suyun içine ahşap restoran yapmışlar.nefis alabalığı vardı. hatırlarsam yazarım adını.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bu akşam itibariyle Mersin'e giriş yaptık. Aksaray, Niğde, Adana Pozantı, Tarsus istikametinden Silifke'ye ulaştık. Anavatan Adana'ya dönüşte tekrar uğrayacağım.

Şu anda hava sıcaklığı tahminen 30 derece civarı. Nem hat safhada.

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
anavatan adana derken !?

nem bitiriyor insanı. bizim gibi karasal iklime alışkın bir bünye maalsef neme dayanamıyor. 10 yıldır adanaya gider gelirim hala alışamadım. ama kebabı var o kebabı ..herşeye değer.. 

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Anavatan çünkü büyükanne Adana eşrafından ;) nem konusuna gelince, mükemmel nem var :D adamı deli eder. O derece :)

bugün turistik geziye Cennet, Cehennem mağaraları ve Astım mağaralarına giderek devam ettim. Detaylı fotoğrafları memlekete dönünce atarım.

Bu mağaralar bir harika. Yukarıda çıplak dursan üşümezsin ama aşağıda kazak giymek lazım. O derece soğuk.

Yer altı sularının sesini bizzat duydum. Çok etkileyici.

anavatan adana derken !?

nem bitiriyor insanı. bizim gibi karasal iklime alışkın bir bünye maalsef neme dayanamıyor. 10 yıldır adanaya gider gelirim hala alışamadım. ama kebabı var o kebabı ..herşeye değer..

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Mersin malumunuz üzere Akdeniz bölgesinde bulunan, coğrafi yapısı, iklimi ve doğasıyla tam bir Akdeniz şehridir. Karasal iklimde koca bir yılı geçirip, Mersin'de tatil yapanlar bu duyguyu hemen hatırlayacaktır. Nem, sıcak ve otururken bile buram buram ter dökmek durumunun meydana geldiği şehrimiz. Ben Tarsus, Erdemli, Susanoğlu ve Taşucu'na kadar olan bölge ile Silifke'nin Kuzey kısmı olan (Mut tarafı) Uzuncaburç bölgelerini gezme fırsatım oldu. Tabi bunların arasında Kızkalesi, Narlıkuyu, Cennet mağarası, Cehennem çukuru, Uzuncaburç, Olba, Olba kaya mezarları, Şarap imalathaneleri, Zeytinyağı imalathaneleri ve Silifke'nin Zeytinlikleri, Üzüm bağları, Limon, Portakal, Nar ve Avokado ağaçlarına kadar birçok meyveyi de dalında görme fırsatını da yakaladım.

Bu gezide beni en çok etkileyen tarihi kalıntıların olduğu Olba ve Uzuncaburç bölgeleriydi. Elbette Cennet-Cehennem ve Astım mağaraları da çok etkileyiciydi. Fakat içlerinde en etkileyicisi Uzuncaburç ve Olba oldu.

Fotoğrağlarını paylaşacağım ama ön bilgi olarak bunlardan bahsedeceğim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
UZUNCABURÇ SİLİFKE MERSİN

Silifke'nin yaklaşık 35-40 km. kuzeyinde bulunan Uzuncaburç Köyü'nün kapladığı sit alanının ismidir, Hellenistik Çağda Olba'nın (Ura) ibadet yeridir. Bugün Ura olarak tanınan Olba kenti, Uzuncaburç'un 4 km. doğusunda önemli bir yerleşim yeri olup, halkın ibadet ettiği Zeus Tapınağı Uzuncaburç'ta yer almaktaydı.

Ancak Romalılar yöreye egemen olduktan sonra M.S 1. yüzyılın sonlarına doğru Zeus Tapınağı'nın bulunduğu yere özel önem vererek, burasını Olba'dan ayırıp Diakaiseria adıyla bağımsız bir site haline getirmişlerdir.

Nitekim burada Zeus Tapınağı ile kent burcu dışında kalan bütün mimari yapılar, Roma dönemine aittir. Bizans döneminde de burası yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Uzuncaburç'a ismini veren, bu bölgede bulunan ve hiç harç yada yapıştırıcı balçık kullanılmadan sadece blok taşlardan yığılarak yapılmış yüksek bir bina bulunmaktadır. Bu binanın içinde katlar ve katlar arasında bölmeler yeralmaktadır. Döneminde burası kentin yöneticileri tarafından kullanılan bir devlet binasıymış. Aynı zamanda hazinenin de bulunduğu ana bina. Ayrıca saldırı ve tehlike zamanlarında bu bina bir sığınak olarak kullanılmış.

Antik çağda etrafı surlarla çevrilmiş Olba üzerinde taş döşemeli bir yolla Kızkalesi'ne (Korykos) bağlı olan Diokaiseria tapınak ve diğer kalıntıları ile yörenin en önemli yapılarındandır.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Paylaşım için teşekkürler. harika yerler mutlaka görmek gerek. Sayende bizlerde bilgilendik. inşallah bende bir adana seyahatinde fırsat bulup gezerim. Memleketin her yeri görmeye değer

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Ekleyeceğim fotoğraflar var daha. Biliyorsun fırsat bulamadım doğru düzgün.

Paylaşım için teşekkürler. harika yerler mutlaka görmek gerek. Sayende bizlerde bilgilendik. inşallah bende bir adana seyahatinde fırsat bulup gezerim. Memleketin her yeri görmeye değer

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Damda yatmakta cesaret işi. Sivri sinek saldırısına maruz kalmadın mı?

Bu Yaz bende Mersine gitmiştim. Gayet benlik bir yer ancak nemi ve sıcağı hariç 3 gün damda Yattım ama yine huzura varamadım....

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
IŞIKKALE / SİLİFKE / MERSİN

Silifke ilçesi Karadedeli Köyünün kuzeyinde bulunmaktadır. Karakabaklı harabelerine 2 km uzaklıktadır. Işıkkale iyi durumdaki çok sayıda farklı plan tiplerine sahip evleri, üzeri örtülü su sarnıçları, şarap ve zeytinyağı yapımı için kullanılan ikili presleriyle dikkat çekici bir yerleşim yeridir.  Bu bölgede şarap ve zeytinyağı üretimi için inşa edilmiş irili ufaklı taş yapılar bulunmakta. Uzuncaburç'a giderken Işıkkale'den geçiliyor. Aynı zamanda bu bölgeye yakın çok güzel mesire yerleri de var. Doğası çok güzel. Kaktüsler, limon ağaçları, zeytinlikler, üzüm bağları, portakal ve nar ağaçlarını görmek mümkün.

Hele ki yazın giderseniz sardunyaların görüntüsü, sanki burada büyük bir ressam varmış ta, tuvali Işıkkaleymiş gibi :) O kadar güzel. Kırmızı ve pembe tonlarda binlerce sardunyayı izlerken huzur buluyor insan. Ve bir okadar da sessiz sakin ve ıssız. Bunlarda çektiğim fotoğraflar. Karşınızda Işıkkale

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
cennet cennet..maşallah. Resimlerde gözüken kaktüsün bi meyvesi var. dikenli incir diye bilinir. efsane güzeldir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
OLBA ANTİK KENTİ / KAYA MEZARLARI / KRAL MEZARLARI / SİLİFKE / MERSİN

Antik Roma ve Bizans dönemine ait, Olba Antik Kentinin yakınında bulunan, Uzuncaburç içinden geçerek ulaşabileceğiniz Kaya Mezarları gerçekten çok ilginç. Kayaların içine oyulmuş lahit mezarlar, üzerleri kapaklı ve birçoğu sanıyorum define avcıları tarafından tahrip edilmiş mezarlar bulunmakta. Hatta rehberimiz bir mezarın içindeki kemikleri gösterdi. Oradaki atmosfer gerçekten tüyler ürpertici. Kayalıkların içinde cesetlerin olduğunu bilmek insanı ürkütüyor. Burayı ziyaretimiz esnasında keçi çobanı bir kadınla tanıştım. Keçiler kaya mezarlarının arasında otluyordu :) Sordum, buralarda keçi otlatmak yasak değil mi diye. Cevap asrın cevabıydı :D Bunlar kurt değil abi kemik yemez :D :D :D :D Yurdum insanı her zaman hazır cevap :D İşte bunlarda Olba Antik Kenti, Anıtsal Kaya mezarlığı fotoğrafları.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
UZUNCABURÇ ZEUS OLBIOS TAPINAĞI / HELENİSTİK DÖNEM / SİLİFKE / MERSİN

Burası Uzuncaburç yerleşkesinde bulunan Zeus Olbios Tapınağı. Yani o dönemde kullanılan kutsal bir kilise. Bu yerleşke içerisinde birde tanrı odası denilen, şans tapınağı bulunmakta. Aynı zamanda amfi tiyatro ve irili ufaklı taş konutlar mevcut. Burada Olba'dan gelen temiz içme suyuda bulunmakta. Lakin bu su öyle borulama sistemiyle değil, bildiğiniz taştan yapılmış su kanalları ile bu bölgeye aktarılıyor. Hala bu su kullanılmakta fakat taş ile değil artık borularla geliyor. Şans tapınağı denilen tanrı odasının önündeki sütunlar Mısır'dan getirilmiş. Bu sütunlar Mısır'dan Uzuncaburç'un Zeus tapınağına hediye olarak gelmiş ve rivayete göre Zeus'un güzel kızı için en güzel ve değerli taşlardan yapılmış. Rehberin anlatmasına göre 16 ton ağırlığındaymış. Yani taaa Mısır'dan buraya nasıl getirildiği konusunda oturup düşünmedim değil.

Buranın 4 kapısı var. Kuzey, Güney, Doğu ve Batı. Bu kapılar birleştirildiğinde haç işareti ortaya çıkıyor. Ve bu yapılar hala dik ve yapısını korumuş. Burası bir ticaret merkezi olduğu için, yolcuların ve askerlerin bu bölgeye geldiklerinde amfi tiyatroda neler izledikleri, kiliselerde nasıl ibadet ettikleri konusunda insan gerçekten düşünüyor. Mersin'de en çok ilgimi çeken yerlerden birisi oldu. Burası gerçekten harika bir yapıya sahip. Bazı sütunlar zamana ve doğaya yenik düşmüş. Aslına uygun restore edilmesi gerekiyor. Amfi tiyatrodaki antik kazılar hala devam ediyor. Silifke'ye gelirseniz burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İşte bunlarda kamerama takılanlar....

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33