2500 devirdeki kesik kesik inleme

hga · 7 · 2732

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: hasan efe
  • Marka: opel
  • Model: İnsignia
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Benzin
Bir önceki konu başlığımda dert yandığım uğultuyu bastıran bir başka sorunu farkettim. Hadi önceki anlık gelip geçiyor kabul edebilirim de şimdi bune ? :ciglik:

Şehirler arası yol alırken farkettim. 120 KM/hız' a ulaştığım sorada devir saati tam olarak 2500 RPM'de.
Bildiğiniz motor sesinin kesik kesik geldiğini farkettim.  '' IN-INN-INN-IN-INNN-.....'' şeklinde.  Klasik motor sesi gelir malumunuz. Bunun kesik kesik olduğunu düşünün.... Titreşimsel bir durum gibi.

Benzer sorun,
Önceki aracımda da vardı. Kesik kesik değil de düz sabit bir innleme şeklinde ve hep aynı devir bandında yapıyordu.
Vites farketmiyordu.  Boşta ve rölantide 2500' devirde de aynı innleme veriyordu eski aracımda.. Sorunu vites tellerinin kasaya girdiği yerin yalıtımında bulduk. Biraz sünger, titreşimi aldı ve sorun düzelmişti. Kendim bulmuştum..

Fakat, şuan araç otomatik ve vites telleri yok :)  Kasaya giren boru, veya şanzımana deyen bir şey varmı bilmiyorum.
Öncekine göre tek fark neredeyse  inlemenin kesik kesik oluşu ve boşta 2500' de herhangibir sorunun olmaması.
Yük altında yani şanzıman devrede iken belirginleşiyor. Her viteste yapıyor. Vites farketmeden 2500' devirde.
Şanzımana veya motor aksamına deyen bir nesnenin olduğunu düşünüyorum.

Eğer bulamazsam, önceki konu başlığımdaki uğultu nedeni ile bu sesin kaynaklarının şanzıman olabileceği yönünde düşüneceğim. 

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Gerçekten can sıkıcı. Millet nasıl araba kullanıyor anlamak mümkün değil. Heleki bizim gibi pimpirikli olunca gerçekten 2. el araba iş değil Hasan. Motor hacmine bakmaksızın bir dahaki sefere sıfır araç almak lazım.

Burada bi eleman sıfır Corolla aldı. Pek samimiyetim yok birkaç gün önce park ederken gördüm, yanaştı çıktı falan derken sağ ön tekerden takır takır ses geldi. Neyse bu arabadan indi, dedimki sağ ön tekerden ses geliyor farkındamısın? Ne sesi ben bişey duymuyorum dedi geçti gitti :D :D :D aks kafaları muhtemelen. Gelde bu adamın arabasını al şimdi...

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Bir önceki konu başlığımda dert yandığım uğultuyu bastıran bir başka sorunu farkettim. Hadi önceki anlık gelip geçiyor kabul edebilirim de şimdi bune ? :ciglik:

Şehirler arası yol alırken farkettim. 120 KM/hız' a ulaştığım sorada devir saati tam olarak 2500 RPM'de.
Bildiğiniz motor sesinin kesik kesik geldiğini farkettim.  '' IN-INN-INN-IN-INNN-.....'' şeklinde.  Klasik motor sesi gelir malumunuz. Bunun kesik kesik olduğunu düşünün.... Titreşimsel bir durum gibi.

Benzer sorun,
Önceki aracımda da vardı. Kesik kesik değil de düz sabit bir innleme şeklinde ve hep aynı devir bandında yapıyordu.
Vites farketmiyordu.  Boşta ve rölantide 2500' devirde de aynı innleme veriyordu eski aracımda.. Sorunu vites tellerinin kasaya girdiği yerin yalıtımında bulduk. Biraz sünger, titreşimi aldı ve sorun düzelmişti. Kendim bulmuştum..

Fakat, şuan araç otomatik ve vites telleri yok :)  Kasaya giren boru, veya şanzımana deyen bir şey varmı bilmiyorum.
Öncekine göre tek fark neredeyse  inlemenin kesik kesik oluşu ve boşta 2500' de herhangibir sorunun olmaması.
Yük altında yani şanzıman devrede iken belirginleşiyor. Her viteste yapıyor. Vites farketmeden 2500' devirde.
Şanzımana veya motor aksamına deyen bir nesnenin olduğunu düşünüyorum.

Eğer bulamazsam, önceki konu başlığımdaki uğultu nedeni ile bu sesin kaynaklarının şanzıman olabileceği yönünde düşüneceğim. 

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Öyle olmak lazım. Gamsızlık iyi bişi bu araç işlerinde. Az bilmek mutluluk....

Aracı aldığım kişi ilk sahibi. Beyamca. Aldığı gün kılıf takmış koltuklara. Araba sıfır neredeyse. Yani onla alakalı olacağını asla asla zannetmem.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Öyle bir ihtimal yok. Rölantide devirlenmesi gayet düzgün. prformans veya motordan direkt gelen garip bir ses vs yok.
Yakıtı, yağı, suyu düzgün.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Mekanik bir sorun var ama bunu nasıl çözeceksin inan bende merakla takip ediyorum. İnşallah fazla masraf çıkarmaz.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
ÇOOOK GARİP BİR DURUM OLDU.

Olay biraz değişti. Ses inilti inleme yok oldu. Sonra bir baktım, devir saati 2200 lerde...

Yani 120 / 2500 devir ile giden araç    120 / 2200' devir de gitmeyebaşladı.  133 / 2500 devir olmaya başladı.

Her iki durumda da ses kalmadı. Yaw inilti bir kenara, araç artık daha düşük devirde aynı hızı almaya başladı ve sorun yok oldu. Ne iş bu ???

Önceki sahibi çok sakin kullanmışmış. Ben henüz 1000 km dir kullanmadım bile.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bana sorarsan bunun mevsimsel  hava sıcaklığı ile doğrudan ilgisi var gibi. Tabi tedbiri elden bırakmamak en doğrusu. Sanki bu işi dondurucu soğukta yapıyor gibi. Hava sıcaklığını takip et istersen. Bende de şöyle bir durum var, önceki arabadan da biliyorum, hava soğuduğunda debriyaj bilyasından ilk çalıştırmada ve hareket esnasında 3-5 vites değişiminde mekanik bir cırlama sesi geliyor. Fakat 3-5 vites değiştirdikten sonra ortadan kayboluyor. Bende senin gibi buna takmıştım kafayı. Ustaya gidene kadar ses kaybolduğu için birşeyde ispat edemedim.  En son arabayı sabah ustanın dükkanın yakınına bıraktım, akşam çıkışta ustayı aldım yanıma bastım debriyaja :D cırladı :D usta bu debriyaj bilyası demişti. :D :D :D soğuktan ötüyor ama değiştirmekte yarar var dedi. :)

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
ÇOOOK GARİP BİR DURUM OLDU.

Olay biraz değişti. Ses inilti inleme yok oldu. Sonra bir baktım, devir saati 2200 lerde...

Yani 120 / 2500 devir ile giden araç    120 / 2200' devir de gitmeyebaşladı.  133 / 2500 devir olmaya başladı.

Her iki durumda da ses kalmadı. Yaw inilti bir kenara, araç artık daha düşük devirde aynı hızı almaya başladı ve sorun yok oldu. Ne iş bu ???

Önceki sahibi çok sakin kullanmışmış. Ben henüz 1000 km dir kullanmadım bile.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33