arabamın yakıtını nasıl düşürürüm?sizce normal mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kriko

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: kadir savuncu
  • Marka: audi
  • Model: a3 sportback
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Tipi: Benzin
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar aracım audi a3 2010 manuel benzinlidir.Aracımın fabrika yakıt değerleri şehir içi 9,5 şehir dışı ise 5,4 tür.Fakat tabi ki her araç gibi fabrika verilerinin üstünde yakıt harcamaktadır.Kışın 12-13 aralığında yazın ise 10 civarına düşmektedir.Benim kullanımım ise şehir içine ait kullanımdır malumunuz istda yaşayanlar bilir kısa mesafede sürekli dur kalk yaparak ilerliyorum ve 50 nin üstüne nadir çıkabiliyorum.5 kmlik yolum var her gün araç ısınmadan varıyorum gideceğim yere.Her neyse sonuç olarak yakıt değerleri ve kullanım şekli bu yönde.Sizce yakıtı düşürmek için neler yapmalı ya da normal mi bu kullanım.Geçenlerde  dizelini kullanan birinin değerlerine baktım 100 liralık dizelle 150 km yol yapmış.Bu kıyasa göre bana fazla gelmedi benim aracın yaktığı ama sizin yorumlarınızı da merak ediyorum.Teşekkürler... :islik: :kaptan:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Normal hava şartlarına göre yakıt tüketimi aslında ideal görünüyor. Kış mevsiminde her araç fazla yakıt tüketir. (Elektrikliler hariç) Aracın yakıt tüketimine etki eden birçok unsur var. Mesela ilk sırada yakıt kalitesi gelir. Hava filtresi, eskimiş motor yağı, bakımsız kalmış şanzıman, agresif araç kullanımı, eski lastikler, baskı balata (manuel şanzıman için), iyi ateşleme yapmayan bujiler, iyi soğumayan yada yeteri kadar ısınmayan motor vs. vs.

Örneğin bende 1.5dci dizel araç var. 1,500 kg boş ağırlığı. 4 Yolcu olduğunda 80x4=320 kg daha ilave edince 1800 kilonun üzerinde bir yükü götürmek zorunda kalan motor, 55 litre dizel yakıtla ortalama olarak (Hava şartları bahar,yaz aylarında) 900-1.000 km yol katediyor. Bugün motorin 6,57₺ yani 1 depo ortalama 350₺-370₺ civarında yakıt alıyor. 370₺ / 900km = 0,41 kuruş / km

Yani yakıt pahalı, yol şartları çok kötü, aşırı trafik, bozuk yollar, birde üzerine bakımsız araç unsuru da eklenirse... Durum hiç aydınlık görünmüyor maalesef. Hesabı kendin yap. Ama bana soracak olursan aracının yakıtı günümüz koşullarına göre ortalama değerde yakıt harcıyor. Kışın 55lt/900 km benim araçta 55lt/680km ye düşüyor. Dizel soğuğu sevmez.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar aracım audi a3 2010 manuel benzinlidir.Aracımın fabrika yakıt değerleri şehir içi 9,5 şehir dışı ise 5,4 tür.Fakat tabi ki her araç gibi fabrika verilerinin üstünde yakıt harcamaktadır.Kışın 12-13 aralığında yazın ise 10 civarına düşmektedir.Benim kullanımım ise şehir içine ait kullanımdır malumunuz istda yaşayanlar bilir kısa mesafede sürekli dur kalk yaparak ilerliyorum ve 50 nin üstüne nadir çıkabiliyorum.5 kmlik yolum var her gün araç ısınmadan varıyorum gideceğim yere.Her neyse sonuç olarak yakıt değerleri ve kullanım şekli bu yönde.Sizce yakıtı düşürmek için neler yapmalı ya da normal mi bu kullanım.Geçenlerde  dizelini kullanan birinin değerlerine baktım 100 liralık dizelle 150 km yol yapmış.Bu kıyasa göre bana fazla gelmedi benim aracın yaktığı ama sizin yorumlarınızı da merak ediyorum.Teşekkürler... :islik: :kaptan:

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33