Aracımın başına gelen esrarengiz olay

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes_14

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Enes ASMA
  • Marka: Opel
  • Model: Astra H
  • Model Yılı: 2012
  • Yakıt Tipi: Motorin
Merhabalar herkese, dün akşam başıma gelen, anlam veremediğim üzücü olay hakkında fikirlerinizi duymak istiyorum.

2012 model Opel astra H essentia aracımı 1 buçuk sene önce satın aldım. 1 buçuk senede hiç bir sefer park ettikten sonra el frenini inik bırakmadım ve her seferinde araçtan inmeden 2. kez kontrol ederim. İşten eve dönüp aracımı her zamanki (hafif eğimli) yere park ettim ve evime girdim. Aradan 10 dakika gibi bir zaman geçtikten sonra dışarıdan sesler duydum, pencereden baktığımda aracımın geri geri hareket edip bahçe duvarına çarptığını gördüm. Aracımın yanına gittiğimde el freni tamamen inik vaziyetteydi. Sonrasında el freni kontrol ettim ve normal çalışıyordu. Bugün de aracımı yetkili servise kontrole götürdüm ve el freninde bir sorun olmadığını söylediler.

Eğer ben el frenini inik bıraktıysam (çektiğimden eminim) araç eğimli yolda 10 dakika hareketsiz bekleyebilir miydi?

Eğer el frenini çektiysem aracımın yanına gittiğimde el freni nasıl tamamen inik halde olabilir? Sonuna kadar çektiğim için ben bile zorlanıyorum indirmeye aracımı her çalıştırdığımda.

Fikirlerinize ihtiyacım var. İyi günler.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Garip bir durum aynı araç bende de var ama başıma böyle dur gelmedi. El freninde sorun olduğunu sanmıyorum.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Aracın ön tarafında ezilme, (ittirmeye bağlı) bükülme veya darbe izi varmıydı?

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı enes_14

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Hayır ittirmeye bağlı bir iz yoktu. aracıyla yoldan geçen görgü şahidi birden hareketlendiğini içinde şoför olduğunu sandığını söyledi.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Hayır ittirmeye bağlı bir iz yoktu. aracıyla yoldan geçen görgü şahidi birden hareketlendiğini içinde şoför olduğunu sandığını söyledi.
Servis hatayı ustlenmemek istemiş olabilir mi ?

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı enes_14

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Kontrolü yapan ustaya olaydan bahsetmedim. Ön fren balataları azalmıştı aracımın zaten, balataları değiştirtmeye geldiğimi söyledim, bir de el fren sisteminin tamamını kontrol etmelerini istedim.

Çevrimdışı enes_14

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

park ettiğim yeri siyah ile duvara çarptığı yeri kırmızıyla işaretledim. Kaldırımdan inip karşı kaldırıma çıkıp duvara çarptı. Aracımda küçük 2 çizik dışında bir şey yok, fakat duvar baya eğildi ve ağaç tutuyor şu an duvarı. Ağaç olmasa duvarla birlikte 1 metre aşağı düşecek aracım ve Çok şükür insan veya başka araç geçmedi o anda.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Çok ilginç. El frenini kontrol ettiler sorun yok diyorlar. Aklıma başka birşey gelmiyor. Esrarengiz bir olay. Hani diyeceğim ki,fren halatı koptu...kopsa usta neden kopmuş demesin? Öyle ya değiştirip para alacak. Birde 10 dk sonra olması tuhaf. Siz yinede arabayı viteste bırakın. Nolur nolmaz.

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
el freni mekanizması manuel bir tertibat olduğu için ya çekilidir ya çekili değildir. çektikten sonra bırakması imkansız çünkü bir kere sıkışırsa kendi kendine nasıl çözülsün.mandala basmadan bırakmaz gevşemez.imkansız yani. ha şöyle olur. el freni bakımsız ve ayarsızdır, teli gevşemiştir. siz sonuna kadar çeksenizde ucundan tutuyordur. hafif bir baskıda tel bırakmış olabilir. yada 2. senaryo "dabbe-3 harfliler-semum-siccin" gibi filmler geliyor aklıma :(

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Fren telinin ucunda presli metal bir parça var, yuvasından sıyrıldıysa kaçırır. El freni çekili olsa bile. Ama usta el freni sağlam demiş. Burada tek alternatif kalıyor, el freni iyi çekilmemiş olabilir. Bir süre tuttu, sonra kaçırdı.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33