İlginç uğultu VİDEO kaydı yaptım.

hga · 28 · 8677

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: hasan efe
  • Marka: opel
  • Model: İnsignia
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Benzin
Merhaba beyler. Öncelikle iyi bayramlar dilerim.  Mevcut aracımla alakalı ilginç bir tespitim var. Alakadar forumun aktifliği çok zayıf olduğundan ve kafii fikiri verebilecek arkadaşların denk gelme olaslığı zayıf olmasından ötürü fikirlerinize ihtiyacım olabilir.

Öncelikle lastiklerden geldiğini düşündüğüm uğultunun bu gün boşa kalan vaktimde, biraz üzerine giderek araştırınca lastik olmadığına kesinlikle kanaat getirmiş bulunuyorum.  Fakat tecrübelerime dayanarak bile olsa sesi yorumlayamadım. Tespitlerim üzerine şaşkınlık içindeyim.

Kayıt bu:
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. <a href="https://www.forumotomobil.com/forum/register/?PHPSESSID=tfe0057s0tutepda3mgsl2ubk1"><b>Kayıt Ol</b></a>&nbsp;yada&nbsp;<a href="https://www.forumotomobil.com/forum/login/?PHPSESSID=tfe0057s0tutepda3mgsl2ubk1"><b>Giriş Yap</b></a>

Uğultu, aslında  tüm hızlarda ince kısık şekilnde var. Lakin en belirgin ve şiddetli olduğu durum 2500 devir bandı.
Eklediğim videoda;
Hız ve vites farketmeksizin 2500 devirde duyulan uğultu geliyor.

Tespitlerim;

* Seyir halinde 1 - 2 - 3 - 4. Viteslerin 2500 devir bandına geldiğinde uğultu   veriyor.

* Aynı zamadan yeterli hızdayken vitesi boşa aldığımda deviri nazikçe 2500' e getirdiğimde de uğultu aynen geliyor.

* Bir önceki tespitimde dayanarak boşta yani araç viteste olsun olmasın bile 2500' de gelen uğultu, araç durduğunda, veya rölantide  asla uğultu vermiyor. Burası tüm teorilerimi alıp götürdü.  Dururken, tüm devirlerde hiç bir şekilde uğultu yok.

Sorularım;

Şanzıman olsa, seyir halinde boşa alıp manuel olarak 2500 devirde neden uğultu versin ?

Motorda olsa,  Rölantide de yapması gerekmez mi ?

Turboda olsa yüke binerken yapıyor desek, seyir halinde boşa aldığımda yapmaması gerekirdi. ?

Volan olsa, rölantide de yapması gerekir di ?

Egzos sistemi olsa rölanti de /  duruyorken yapması gerekmez mi ?

Biryerlerde kaçak olsa yüke binince yapıyor olsa  Seyir halinde ve aracı boşa aldığımda, yükü aldığımda yapmaması gerekmezmiydi ? Yada, duruyorken rölantide de yapması gerekliydi ?

Direksion pompası, şarj dinamosu, klima kompresörü, Triger, V kayışı rulmanları  vs.vs,  rölantide veya seyir halinde farketmeksizin
bunlardan birisi bozuk olsa ses yapması lazımdı. ?

Kısaca bu işin içinden düşünerek çıkamadım. Fikirlere baya baya ihtiyacım var :)

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
MErhaba. Uyarınıza teşekkür ederim.

Uğultu, net bir şekilde 2500 devirde var. 2600 veya 2400 lere indiğimde uğultu kayboluyor. Kulaklıkla dinlemeniz mümkünse daha net duyabilirsiniz sanırım.  Az önce şanzımancı ustamla da görüştüm. Tespitlerim doğrultusunda fikir yürütemedi. Bİr çok sonuç birbiri ile çelişmekte :( 1 haftadır var. HErhangibir şey yapmadım. Önceleri lastik zannederek değişik basınç ve çaprazlama değişiklikler le gidermeye çalıştım. Yağ su tuz hepsi kontrol edildi.
Alt takıma defalarca bakıldı. Zırıldayan yada çarpan birşey yok.
Ayrıca, tespitlerim zaten bütün teorileri neredeyse çürütüyor. Garip bir durum.

Çevrimdışı gokhankaradas

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: gökhan karadaş
  • Marka: fiat
  • Model: marea hlx
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
madem izmirdesiniz bi alfa servisi var orda ege alfaydı sanırım oraya gitmenizi tavsiye ederim aynı arabalar sonuçta  ;) ;)

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Daha öncesine göre belirgin tek şey uğultu.
Az evel şanzımancı ustamla görüşüp durumu anlattım. Şaşkındı. HEr fikir çıkmaz sokağa denk düşüyor.
Hızlıca sert bir yerden geçtiğimi hatırlamıyorum.   Bunu sorunca, allıma motor takozu geldi. Belki zedelenmiş olabilir bilemedim.

Daha yenice bir arkadaşla tespite çıktık. Açıkçası beraber kafaları yedik. :(

Rölantideyken 2500' de yapsa diyeceğim ki, triger ve V kayışı + ona bağlı olan üniteler. Ama yok. Rölantide 2500' de veya herhangibir devirde tık yok. SAdece   malum uğultunun çok kısılmış hali sürekli geliyor.
Misal,  2500' deki uğultuyı Volume 10 dersek, rölanti 800 devirde  volume 1 - 2  geliyor. Belli ediyor kendini yani.
Kalkışlarda 1 - viteste 2500' e geldiği anlarda anlık geçtiği için anlık olarak uğultu   gelip gidiyor.

Testimizde, şehir içi 50' civarı hızlanıp boşa attık. Ve deviri 2500' e getirdik malum ses / uğultu yine geldi.
Burada, boşa atarak denemek sanırım şanzıman olmadığı anlamını taşımakta.

Enjektör, vs vs parçalardan olsa rölantide araç dururken de 2500' devirde de uğultunun yapması gerekirdi.

AÇıkçası baya tuhaflaştık.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Diğer forumumuzdan bilgili bir abimizden aldığım cevap:

2500 Devir Max. Tork Bandı Olması Gerekir. Yürürken Yapıyor Olması Programdan Kaynaklı Olabilir. Senörlerden Aldığı Bilgiye Göre Durduğu Yerde Gereksiz Yükleme Yapmıyor Olabilir. Mazot Pompasına Benzettim Ben.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Teşekkür ederim.
Yalnız, şanzımanda / kulakta olsa aracı boşa alıp 2500' e boştayken çıkarttığımda gelmemesi lazım sesin.  Ama boştayken de geliyor. ( araç yürüyorken )
Hadi, şanzıman bölümü / kuğalından geliyor desek, bu seferde araç durur halde rölantideyken 2500' e çıkarttığımda bu sefer uğultunun gelmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Yine de baktıracağım tabi. Tatil olmasa hemen yarın neticelendiririm :(  Dyno cihazına çıkartıp kaputu açıp ilgili devirlerde aracı ustayla dinleyeceğiz sonra.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Servisin buna normal birşey yok diyeceğini sezinliyorum.
Hepsinde var deyip geçiştirecekler.

Çevrimdışı gokhankaradas

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: gökhan karadaş
  • Marka: fiat
  • Model: marea hlx
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Servisin buna normal birşey yok diyeceğini sezinliyorum.
Hepsinde var deyip geçiştirecekler.
ege alfada murat değirmenciyi bulun :D

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Dediklerinizi dikkate alacağım arkadaşlar. Teşekkür ederim.
İzmir alfacı ustamızı bulacağım.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
AÇıkçası bayram günü bu kadar aktif bir forumu bulduktan sonra, benim gibi kıl tüy birinin burayı terketmesi pek olası görünmemekte. :) emin olun.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Merhaba.

Bir başka arkadaşla konuyu tartıştık.  Yorumu; prizdirek bilyası oldu. 
kilit soru şu;  boşa aldığımızda prizdirek bilyası harekt halindeyken dönüyormu ? Yoksa oda grup bilyası gibi duruyormu ?  Buna emin olamadık.

Hareket halinde boşa alıp yürürken 2500 devirde sesin gelmesini buna bağlamaya çalıştık.
Eğer, prizdirek bilyasıda dönmüoyrsa o zaman yine çıkmaz sokağa saplandık.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Asıl kilit nokta, hareket halinde N ye alıp sesin gelmesi.   Bu durumda, N konumu debriaja basmak olarak tanımlayabilirmiyiz ?   selectronic şanzımanın çalışma prensibi bu şekildeyse prizdirek değil sanırım o zaman.

Çevrimdışı hga

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Otomatik, veya yarı otomatik şanzımanda '' N '' konumunda dahi prizdirek bilyasının motorla beraber döndüğü bilgisini net bir şekilde ustamdan aldım.  Bu durumda, şanzıman ile alakalı bir ses olmadığı sonucuna varıyorum.

Tabi böylelikle kafa karışıklığı daha da yükseldi.

Çevrimdışı Creative

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: novice mechanic
  • Marka: -
  • Model: -
  • Model Yılı: -
  • Yakıt Tipi: Motorin
Uğultuyu araç yürür halde iken yapıyorsa büyük ihtimal teker bilyalarındandır.Ustaya baktırmanı öneririm bilyaları.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33