Uygulamalar ve Bilgi Paylaşımı > Teknik&Mekanik Problemler ve Çözümler
Megane 2 termostat yuvası yenilendi
(1/4) > >>
FO-Admin:
Aracımızın termostat yuvasını yeniledik. 190TL + 50 TL işçilik ile 240TL liraya maloldu. Megane 2 'lerde termostat yuvası plastik. Termostat bu plastik manifoltun içine presli olduğu için komple değişiyor.

Bununla ilgili olarak yaşanan sorun ise bu manifoltun içinde 2 kanal bulunmakta. Aslında komplike bir parça, bünyesinde hararet müşürü de var. Bu sebeple önemli bir parça. Bu parçada bulunan 2 kanalın birinden motor yağı, diğerinden soğutma suyu geçiyor. Bir nevi eşanjörde denebilir.

Bu parçanın, alt kısmında su ve yağ kallarını birbirinden ayıran silikon contası var. Bu conta özelliğini yitirince veya bu manifolt yani termostat yuvası zamanla gönyesiz hale gelince, yüksek basınçlı yağı, suya karıştırıyor. Buda soğutma suyunu kirletiyor.

Bugün termostat yuvasını açtırdım. Bakıldı ve gönyesiz olduğu görüldü. Silikon contası ömrünü tamamlamış. Yenilendi ve soğutma suyu komple boşaltıldı. Yerine saf su konuldu. Yaz sezonu boyunca uzun yolculuk olmadığı sürece su kalacak. Su tesisatında bulunan tortuyu komple temizlemeyi hedefliyoruz. Eylül ayında kirli su boşaltılıp antifiriz konacak. Ama ben rahat durmam, kendim ara ara temizlerim.

Velhasılı bu durumu da Allah'ın izniyle çözümledik. Bu hadise başına gelen olursa soruları alabilirim. Sökmesi takması temizliği ve kontrolü dahil 2,5 saat süren basit bir işlem.

Tapatalk

izmir42:
Hayırlısı olsun

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinan__:
Hayırlısı olsun abi. İnşallah tamamen temizlenir de biter baş ağrısı
FO-Admin:
Eyvallah Hüseyin.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş YapHayırlısı olsun

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

--- Alıntı sonu ---
Sağol Mehmet. Bakıma 3000km kaldı. Triger yeni değişti demişti aldığım adam ama ben yinede yenisini taktıracağım. Baskı balata kontrol edildi, sıkıntı yok. Termostat işini de çözdük evelAllah. Şimdi kökten sağlam bir bakım.

Castrol'den yeni bir arkadaşım oldu. Yağ analiz uzmanı. Motor yağı ve fren yağını ona özel olarak yaptıracağım.

Fren balataları yeni zaten, disklerin durumu çok iyi. Akabinde yağ, hava ve polen filtresi değişimi yapılacak.  Ramazan'dan sonra ortalama 700-1300 lira arası tepeden tırnağa bakım masrafı çıkacak gibi.

Şu anda mekanik yada elektronik sıkıntı da yok. Pc bağlantısı yaptılar, sorun olarak far ile ilgili bir hata çıktı. Onuda sildiler. Tahminen park ampulü olabilir. Biri yanmıyordu kendim değiştirdim.

Jant işini öteledim, önce can sonra canan ;) yakıt tüketimi de 7,6 lt/100km. Lpg henüz yok :) belki seneye nasip olursa.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş YapMaşallah gelde böyle adamın arabasını alma

E5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

--- Alıntı sonu ---
Aynen Sinan :) bizim tamirci nokta atışı yaptı. Bazı yamyamlar var şimdi onları burada deşifre etmeyeyim :) para koparmak için adamın birisi fren merkezini değiştirmek gerek dedi :D yani inanılmaz bir dolandırıcılık furyası dönüyor. Zaten eski silikon keçenin kaçıran yerleri belli. O iş tamam. Ama buradan sevgili ve çok muhterem(!) fransız üreticiye avuç dolusu sevgiler :D siz anlayın gerisini. Sırf para kazanmak için resmen labirent yapmış. Ne diyelim hesaplı ekonomik araba işte, o yüzden ses etmiyorum :) bu tip bir yenileme Mercedes yada VW'de olsaydı kaça patlardı bilinmez. Ortadirek arabası işte :) işimizi fazlasıyla görüyor. Maşallah diyelim.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş YapHayırlısı olsun abi. İnşallah tamamen temizlenir de biter baş ağrısı

--- Alıntı sonu ---

Tapatalk

sinan__:
Aynen öyle abi ortadirek arabası işte. Başka marka olsa dediğin gibi bu masraflar kaça katlanırdı Allah bilir.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

--- Alıntı sonu ---
Aynen Sinan :) bizim tamirci nokta atışı yaptı. Bazı yamyamlar var şimdi onları burada deşifre etmeyeyim :) para koparmak için adamın birisi fren merkezini değiştirmek gerek dedi :D yani inanılmaz bir dolandırıcılık furyası dönüyor. Zaten eski silikon keçenin kaçıran yerleri belli. O iş tamam. Ama buradan sevgili ve çok muhterem(!) fransız üreticiye avuç dolusu sevgiler :D siz anlayın gerisini. Sırf para kazanmak için resmen labirent yapmış. Ne diyelim hesaplı ekonomik araba işte, o yüzden ses etmiyorum :) bu tip bir yenileme Mercedes yada VW'de olsaydı kaça patlardı bilinmez. Ortadirek arabası işte :) işimizi fazlasıyla görüyor. Maşallah diyelim.
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş YapHayırlısı olsun abi. İnşallah tamamen temizlenir de biter baş ağrısı

--- Alıntı sonu ---
Navigasyon
Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 

Tam sürüme git