Karşı tarafın orjinal parça isteği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Numan Telli

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Numan Telli
  • Marka: Renaut
  • Model: Clio
  • Model Yılı: 2004
  • Yakıt Tipi: Benzin
Herkese Merhaba,

Bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Bir ay once bir kaza yaptım, kırmızı ışıkta bekleyen bir araca arkadan çarptım yani suçlu benim.  Karşı tarafın hasarını benim trafik sigortam karşılıyor. Karşı taraf orjinal parça ile tamirat yapılmasını istiyor ama benim trafik sigortam orjinal parça değil yan sanayi parça ile karşılama yapabiliyor. Yine de karşı taraf orjinal parça kullandırarak tamiratı gerçekleştiriyor.  Hasarın tamamını karşılamadığı için benim trafik sigortama dava açacak.  Davayı kazanamayıp parayı alamazsa bana dava açıp bu farkı benden isteyecek. 

Böyle birşey mümkün müdür?  Bu farkı ben ödemek zorunda kalır mıyım ?

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Siz yasalar önünde zaten suçlu bulunuyorsunuz. Yani arkadan çarptığınız için. Bir vatandaş olarak aracınıza zorunlu trafik sigortanızı da yaptırmışsınız. Netice olarak siz sigortalı araca biniyorsunuz ve tutanağı tutup, acenteye vermişsiniz, onarım da yapılmış. Fakat dava edipte sizden orijinal parça parasını tahsil etmeye kalkışırsa buna emsal davalara bakılması gerekir. Çünkü ülkemizde aynı davaya 2 farklı karar çıkabiliyor. İşin doğrusu bence davacı ettiği masrafla kalır. Çünkü sigorta acentesi kolay lokma değildir. Ama size orijinal parça farkı için değil de, araç değer kaybı ile ilgili dava gelebilir. Bu durumda bekleyip görmekten başka çareniz yok şimdilik. Geçmiş olsun.

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Herkese Merhaba,

Bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Bir ay once bir kaza yaptım, kırmızı ışıkta bekleyen bir araca arkadan çarptım yani suçlu benim.  Karşı tarafın hasarını benim trafik sigortam karşılıyor. Karşı taraf orjinal parça ile tamirat yapılmasını istiyor ama benim trafik sigortam orjinal parça değil yan sanayi parça ile karşılama yapabiliyor. Yine de karşı taraf orjinal parça kullandırarak tamiratı gerçekleştiriyor.  Hasarın tamamını karşılamadığı için benim trafik sigortama dava açacak.  Davayı kazanamayıp parayı alamazsa bana dava açıp bu farkı benden isteyecek. 

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Siz yasalar önünde zaten suçlu bulunuyorsunuz. Yani arkadan çarptığınız için. Bir vatandaş olarak aracınıza zorunlu trafik sigortanızı da yaptırmışsınız. Netice olarak siz sigortalı araca biniyorsunuz ve tutanağı tutup, acenteye vermişsiniz, onarım da yapılmış. Fakat dava edipte sizden orijinal parça parasını tahsil etmeye kalkışırsa buna emsal davalara bakılması gerekir. Çünkü ülkemizde aynı davaya 2 farklı karar çıkabiliyor. İşin doğrusu bence davacı ettiği masrafla kalır. Çünkü sigorta acentesi kolay lokma değildir. Ama size orijinal parça farkı için değil de, araç değer kaybı ile ilgili dava gelebilir. Bu durumda bekleyip görmekten başka çareniz yok şimdilik. Geçmiş olsun.

Herkese Merhaba,

Vermeyin. Kısaca beklemekte kalın büyük ihtimal alamaz farkı.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Numan Telli

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Numan Telli
  • Marka: Renaut
  • Model: Clio
  • Model Yılı: 2004
  • Yakıt Tipi: Benzin
Merhabalar,

Teşekkür ederim yorumlarınız için, henüz ses soluk yok karşı taraftan, bakalım beklemedeyim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Dava edilirse, sizde karşı dava açarsınız ama iş o seviyeye gelmez. Çünkü burada sizde kaza mağdurusunuz. Nereden bileceksiniz sigortanın orijinal mi? yoksa yan sanayi yedek parça kullandığını? Kısaca bence siz olayın dışındasınız.

Merhabalar,

Teşekkür ederim yorumlarınız için, henüz ses soluk yok karşı taraftan, bakalım beklemedeyim.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33