Konut sigortası bilgi edinme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Sorum Erdinç bey'e, bilgisi olan arkadaşlarda yanıtlarsa sevinirim.

Konut sigortası kapsamında yapılabilecek en makul sigortalama işlemi nasıl yapılmalıdır? Kapsamı ne olmalı ve poliçe tutarının en makul fiyatı ne olmalıdır?

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
  • Arbalet Sigorta Arac. Hizm. Ltd. Şti.
  • Ad Soyad: Erdinç Aydın
  • Marka: Fiat
  • Model: Punto 1.3 Multijet
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Hocam Konut Sigortasını şöyle izah edeyim ;

Konut Sigortası evimize gelebilecek risklere karşı bizim kendimizi güvence altına almamızı yarayan sigorta poliçesidir.
Bir de DASK var, Dask ise zorunlu olarak yaptırmamız gerekiyor fakat bunun bilincine daha varamadık ülke olarak.

DASK = Trafik Sigortası
Konut Sigortası = Kasko gibi düşünebilirsiniz..

Konut Sigortası zaten öyle çok pahalı bir sigorta değil.

Sigortacıya vereceğiniz bilgilere göre , yani ;
Eşya Bedeliniz, Bina bedeliniz, onun dışında eklemek istediğiniz ( değerli eşya, altın, tarihi eser v.s. ) gibi değerler fiyata doğrudan etki etmektedir.

Ben kendi evim için 100 TL ödüyorum.
Ayrıca Evimi su bastığında, kapıda kaldığımda, evimde cam kırıldığında vs. sigorta evimin bütün zararlarını karşılıyor.

Kapsam olarak, zaten standarttır.
Onun dışında Mesela bazı sigorta şirketleri, evde bulunan Altınları karşılamayız der, bazıları ise kapalı bir kasada olması kaydı ile karşılarız der..Yani bu ve bu gibi ince ayrıntıların bilgisini acentenizden almanız gerekmektedir.Aksi halde canınız yanabilir.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Doyurucu bilgi oldu gerçekten. Geçtiğimiz aylarda forumdan bir arkadaşımızın evi soyuldu, altınlar ve bilgisayarı çalındı, evi sigortalıydı fakat sizin dediğiniz gibi altın beyanında bulunmadıkları için ödeme yapmamışlar.

Peki Erdinç bey, 100TL/yıl, Dask'ım var, bu anlamda 100TL/yıl olan sigorta poliçesi kapsamı nedir? Zahmet olmazsa bilgilendirir misin?

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Doyurucu bilgi oldu gerçekten. Geçtiğimiz aylarda forumdan bir arkadaşımızın evi soyuldu, altınlar ve bilgisayarı çalındı, evi sigortalıydı fakat sizin dediğiniz gibi altın beyanında bulunmadıkları için ödeme yapmamışlar.

Peki Erdinç bey, 100TL/yıl, Dask'ım var, bu anlamda 100TL/yıl olan sigorta poliçesi kapsamı nedir? Zahmet olmazsa bilgilendirir misin?

Şimdi hocam 100 tl'lik konut sigortası standart olarak şunları kapsar diyemeyiz.
Evimizin bulunduğu İle, İlçeye, hatta bazen mahalleye göre bile fiyatlar değişiyor.
Çünkü her ilin ilçenin deprem çarpanı farklı yani deprem riski farklı, Sel riski farklı, farklı olur..
Mesela ahşap bir ev daha yüksek bir meblağ tutacaktır.Çünkü yanma riski veya çökme riski çok fazla.
En sağlıklı bilgiyi, bilgileri (açık adres, istenen teminatlar) verildikten sonra alabiliriz.

Ancak benim kendi sigortam üzerinden açıklamam gerekirse ;
20.000 TL'ye kadar Eşyalarımı,
80.000 TL'ye kadar Evimi ( DASK'ın Teminat altına aldığı Kısım + 80.000 TL )
5.000 TL Dekorasyon Teminatı ( Örnek ; Parke )
20.000 TL Komşuluk Mali Mesuliyet Teminatı ( herangi bir yangın, patlama vs. durumunda komşularımıza verilen zararın temin edilmesi teminatı )
10.000 TL Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Teminatı ( örnek veriyorum adamın arabası bizim dairemizin altında yangın cıktı herifin arabasında hasar oluştu.10.000 TL'sini karşılıyor poliçe )
Su basması, Hava Taşıtları Çarpması, Kara Taşıtları Çarpması, Hırsızlık, Cam Kırılması gibi gibi..

Birde Şunu söyleyeyim mesela DASK poliçesini yapıyoruz ama çoğu insan bilmiyor.
DASK poliçesi binanın sadece Kaba kısmını karşılar..

Şöyle açıklayayım ;

Oturduğunuz dairenin Dask sigortasını yaptırdınız.Dairenizin değeri 150.000 TL.
Deprem oldu Daireniz yıkıldı.Dask size 150.000 TL vermiyor.Daire yapılırken ne kadar masraf edildiyse onun parasını tespit edip o şekilde bir ödeme yapıyor.

Dairenin boş halini düşünün İnşaat halini, boyasız, bomboş bir şekilde daireyi yeniden yapmanız için ne kadar para gerekliyse DASK poliçesi size bu parayı temin eder..eğer 150.000 TL'lik dairenizin bütün parasını almak isterseniz hem DASK hem Konut poliçesi yaptırmalısınız. Bu durumda DASK'ın karşılayacağı bedel + Konut poliçesinde belirttiğiniz Bina Bedeli size ödenecektir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Açıklama güzel olmuş bizi aydınlattığınız için teşekkürler  :)

Rica ederim elimizden geldiğince her zaman.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Gerçekten çok iyi anlatmışsın. Bak ben bu Dask'tan şüpeleniyordum zaten. 40 TL ye yaptırdığım sigorta bana nasıl daire ücretini ödemeyi kabul ediyor diye işkilleniyordum.

O zaman şöyle diyebilir miyiz? Dask tek başına yeterli bir sigorta değil, konut sigortası ile birlikte, deprem sonucu yaşanacak kaybın %80 gibi bir kısmını karşılayacağı için mağduriyet azalacaktır. Tabi Allah muhtaç etmesin...

Siz hangi sigorta acentasına bağlısınız? Firma hangisi?

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
Hocam benim çalıştığım acente de  ,

Anadolu Sigorta, Ak Sigorta, Güneş Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta, Halk Sigorta, Demir Sigorta, Ray sigorta, Türk Nippon Sigorta şirketleri mevcut.
Bunun dışında gerekli olduğu yerlerde Allianz ve Axa için de teklif verebiliyoruz.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
İhtiyaç hasıl olduğunda, Allah vermesin, en sorunsuz ve hızlı ödeme yapan firma hangisidir peki?

Hocam benim çalıştığım acente de  ,

Anadolu Sigorta, Ak Sigorta, Güneş Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta, Halk Sigorta, Demir Sigorta, Ray sigorta, Türk Nippon Sigorta şirketleri mevcut.
Bunun dışında gerekli olduğu yerlerde Allianz ve Axa için de teklif verebiliyoruz.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
bu guzel bilgiler icin tesekkurler. bende her sene dask ve sigorta yaptirmak zorundayim. banka istiyor cunku

Y.e.p.'s special phone huawei

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
Bütün prosedürler tam ise hepsi aynı 30 ila 45 gün arasında ödemenizi yapıyorlar.
Tabi bazı şirketler ödeme yapmamak için kılı kırk yararken bazıları hiç problem çıkartmadan ödemenizi yapıyor bence önemli olan bu husus..Mesela ben ankara sigorta ile çalıştım hayatımda böyle bir şirket bir daha görmedim  :) :)

Aslında bu konu çok göreceli...Yani Sigorta şirketlerinin personelleri herkese farklı davrandığından ben Ankara Sigortadan nefret ederken Bazı arkadaşlar Ankara sigortayı en iyisi olarak görüyor..

Sıralayacak olursak Bana göre ;

Anadolu Sigorta , Halk Sigorta , Güneş Sigorta , Mapfre Sigorta , Groupama Sigorta diye gider..

Bunların dışında Axa ve Allianz da iyi firmalar.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Erdinç özel mesajla bana telefon numaranı gönderebilir misin? Şimdi değil ama 2 ay sonra ödemelerim azalıyor inşallah. O zaman bu konut sigortasını yaptıracağım. Madem öyle, sende bizi bilgilendirdin, bu işi seninle çözelim yapalım sigortamızı. Kafamızda soru işareti kalmasın.  :iyi:

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
tabi ki hocam.
pm atıyorum.

elimden geldiğince yardımcı olacağım şüphen olmasın  :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Tamamdır Erdinç ben aldım numaraları kaydettim.

tabi ki hocam.
pm atıyorum.

elimden geldiğince yardımcı olacağım şüphen olmasın  :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Aynen Mustafa. Bu açıklamaların net olarak yazılması beni de şaşırttı. Bilindik sigortacı imajına Erdinç bey çizik attı resmen. Helal olsun diyorum +1 puan

Erdinç bilgilendirme için teşekkürler.  Kafa bulandırmayan sigortacı bulmak bu zamanda oldukça zor :)

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı RickPierOneiL

• Tanışma Üyeliği
  • *
    • Puan +5/-0
Ülkemizde ki sigortacılar bile sigortacılığı bilmiyorlar ki size net bilgi verebilsinler..
Şu dask mevzusunu 10 tane sigortacıya sorun 9 tanesi bilmez. :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Çok haklısın, son poliçemin parasını ödediğim halde sistemde göremedim. 2 gün sonra aradım acenteyi ve sordum, parasını ödedim ama sistemde görünmüyor dedim :) cevaba bakın, "haaaa ben sisteme giriş yapmayı unutmuşum kusura bakmayın" Hele Eureko sigortanın önünden bile geçmem bir daha. Yine Dask, tam 3 ay sonra kontrol ettim, baktım ki poliçe geçersiz. Aradım, parasını ödemediğiniz için aktif değil dedi, kredi kartı slibi ve kaşeli poliçeyle gittim. Baktılar. Hata bizdeymiş dediler. Düşünün ben 3 ay sonra tesadüfen baktım. Bakmayan kimbilir kaç insan vardır.

Ülkemizde ki sigortacılar bile sigortacılığı bilmiyorlar ki size net bilgi verebilsinler..
Şu dask mevzusunu 10 tane sigortacıya sorun 9 tanesi bilmez. :)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33