Merkezi Kilit Ve Kilometre Saati

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı egultekin

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Erkan Gültekin
  • Marka: Ford
  • Model: Fusion
  • Model Yılı: 2005
  • Yakıt Tipi: Motorin
2005 Ford Fusion Tdci aracımda bir kaç sorunum var.

1 - Uzaktan kumanda ile kapıları açtığımda sinyal lambaları yanıp sönüyor ama kilitlediğimde sinyal lambaları yanıp sönmüyor. Araçta çift kilitleme özelliği var, ikinci kez bastığımda sinyaller yine yanmıyor.

2 - Şoför kapısındaki kapı açma kolu ile tüm kapıları kilitleyebiliyordum. Ama bir kaç gündür kapıları kilitlemiyor ancak hepsini teke tek kilitlersem açıyor.

3 - Kilometre saati araç hareket halindeyken birden sıfıra düşüyor aynı zamanda toplam kilometre göstergesi - - - - - - işareti gösteriyor. Birkaç dakika sonra normale dönüyor.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
Erkan bey kendinizi tanıtan bir konu açarmısınız..
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
2005 Ford Fusion Tdci aracımda bir kaç sorunum var.

1 - Uzaktan kumanda ile kapıları açtığımda sinyal lambaları yanıp sönüyor ama kilitlediğimde sinyal lambaları yanıp sönmüyor. Araçta çift kilitleme özelliği var, ikinci kez bastığımda sinyaller yine yanmıyor.

C: Sizin aracınızın aynı modelinde, açma kapama işleminde kapatma tuşuna bastığınızda dediğiniz sinyal işlemini yapan araca rastladınız mı? Bunu şunun için soruyorum, moderatörlerimizden sayın Emrah beyde Honda Civic var. Bu bir donanım özelliği gibi. Yani şöyle söyleyeyim belkide sizin araçta hiç yok. Ama önce sinyal işlemini yapıyorduda şimdi yapmıyorsa, öncelikle merkezi kilit sisteminin modülünün bağlantılarını kontrol edin. Bağlantılarda sıkıntı yoksa, büyük ihtimalle modülden kaynaklanan bir sorun gibi görünüyor. Ama söylediğim gibi öncelikle benzer bir araçla karşılaştırma yapın. Onda var sizinkinde yoksa müdahale edin.

2 - Şoför kapısındaki kapı açma kolu ile tüm kapıları kilitleyebiliyordum. Ama bir kaç gündür kapıları kilitlemiyor ancak hepsini teke tek kilitlersem açıyor.

C: Bu durum şoför kapısındaki tetikle alakalı. Kapı içine doğru bastığınızda orada bir siviç sayesinde diğer kapıları kumanda edebiliyorsunuz. Kapı pandizotunu söküp o sivici kontrol etmeniz gerekiyor. Forumda örnek kapı pandizot sökülme işlemleri var. Üç aşağı beş yukarı bu işlem bütün araçlarda anlatılan biçimdedir. Bahsettiğim konuyu bulmak için sağ üstte arama konsolunu kullanabilirsiniz.

3 - Kilometre saati araç hareket halindeyken birden sıfıra düşüyor aynı zamanda toplam kilometre göstergesi - - - - - - işareti gösteriyor. Birkaç dakika sonra normale dönüyor.

C: Bu durum kilometre saatini çeviren mekanik tel ile alakalı olabilir. (!) Göstergenin iç mekanizmasını tam bilmediğimi belirtmek isterim. Yani elektronik sayacın ölçüm yapmasını sağlayan çelik bir tel, araç hızlanmasına bağlı olarak odometer içerisindeki minik dişlileri çevirerek sürat kadranını hareket ettiren bir parça. Bu tekerlerin dönüşünü algılayan ve sürat hesabı yapan sisteme bağlı. Tahmin ediyorum bu kilometre telinin bağlı olduğu çark içerisinde boşa dönüyor ve yol bilgisayarıda bunu "-----" olarak gösteriyor. Odometer'i söküp bakmanız gerekli.

Sorularınıza yarımda olsa yanıt vermeye çalıştım. Forumda Ford Fiesta, Focus ve Fusion kullanan dostlarımız var. Büyük ihtimalle kendileri daha doyurucu ve çözüme yönelik bilgi vereceklerdir.

Sizden küçük bir rica, forumumuzun tanışma bölümüne kısaca kendinizi tanıtan bir konu açarsanız hem sizi tanımış oluruz, hemde diğer arkadaşlar size hoşgeldin demiş olma fırsatını yakalar.

Çevrimdışı egultekin

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Öncelikler ilginize teşekkür ederim.

Birinci konu için sinyaller daha önceden çalışıyordu. Şu anda arada sırada yine çalışıyor. Sorunu bulamadım.

İkinci konu şoför kapısındaki merkezi kilit de yine bazen çalışıyor. Tahminin sol arka kapıdaki iç kol biraz gevşemiş gibi. Dördünü birden kilitleyemediği için olabilir mi diye düşünmüyorum.

Üçüncü konu hız saatinin bazen giderken sıfıra düşmesi ise araştırmalarıma göre hız sensörü arızası yani şanzımandan aracın hızını kadrana ileten parça olabilir deniyor.

Farklı düşüncesi veya bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
ilk ikisi kolay çözülecek gibi ama gösterge olayı sanki biraz maliyetli çözülür gibi hissediyorum

Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Öncelikler ilginize teşekkür ederim.

Birinci konu için sinyaller daha önceden çalışıyordu. Şu anda arada sırada yine çalışıyor. Sorunu bulamadım.

İkinci konu şoför kapısındaki merkezi kilit de yine bazen çalışıyor. Tahminin sol arka kapıdaki iç kol biraz gevşemiş gibi. Dördünü birden kilitleyemediği için olabilir mi diye düşünmüyorum.

Üçüncü konu hız saatinin bazen giderken sıfıra düşmesi ise araştırmalarıma göre hız sensörü arızası yani şanzımandan aracın hızını kadrana ileten parça olabilir deniyor.

Farklı düşüncesi veya bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı egultekin

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Üçüncü konu için hız sensörü temizlenince düzelir deniyor veya değişmesi gerekiyormuş. Araştırdım fiyat 200 tl civarında. Akünün bitme sinyali olabileceğide deniyor. Bana fazla inandırıcı gelmedi. Hız sensörü resmini ekliyorum. Araçta nerde oldupunu bilen varsa bir foto ekleyebilirmi. Kendim temizleyebilirsem temizlerim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Lokasyonu aşağıdaki fotoğrafta var. Veichle Speed Sensor (VSS) olarak gösterilen yer.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33