araç içi kamera hakkında yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mdikmen

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: muammer dikmen
  • Marka: mini cooper
  • Model: jhon cooper works country
  • Model Yılı: 2014
  • Yakıt Tipi: Benzin
evet yeni bir fikir yeni bir zikirle karşınızdayım :)

araç içi kamera sistemi kurmayı düşünüyorum. normal kayıt cihazlarından farklı olarak düşündüğüm sistem hakkında bilgileri vereyim.

1. aracın 4köşesine( tamponunda) yerleştirilecek 170 derece görüş açılı kamera ile aracı her yönden kaydedecek
2. kuvvetli bir kapasitör sayesinde 7/24 kayıt yapacak
3. video out put ile araç içi lcd ekrandan rahatça izlenebilecek
4. lcd sadece standby tuşu ile gösterim yapabilecek diğer durumlarda kapalı olacak. geriye dönük kayıtlar bu lcdden izlenebilecek.

sistem gereksinimleri hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.

4 kanal dvr cihazları var piyasada. fakat çok büyükler boyut olarak. geriye dönük kayıtları izlemek için ya büyük bir kumanda ya da mouse seçenekleri var. daha ufak boyutlu bir önerisi olan var mıdır?

dvr cihazı üzerinde kameralar için 4 pinli giriş yerleri var. fakat gördüğüm tüm kameraların girişi AV tarzında. bunu dönüştürücüler var mı?

dvr cıhazları üzerinde gps ve 3g(sim kart) bölümleri var. bunlar için ayrıca ek aparatlar mı lazım?

tahmini olarak kapasitör - dvr cihazı - lcd arasındaki bağlantıları nasıl yapmalıyım?

stabil bir bağlantı yapmadan tamponu delmek istemiyorum. gerekli malzemeler hakkında bilgisi olan. bağlantı şeması hakkında bilgisi olan bu konu hakkında olumlu olumsuz fikri olan herkese ihtiyacım var.
mesela aşağıdaki dvr cihazı 1.2 kg. tahmini olarak 30x25x15 cm boyutlarında

örnek bir ürün olarak

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap

araç içi kamera sistemi kurmayı düşünüyorum. normal kayıt cihazlarından farklı olarak düşündüğüm sistem hakkında bilgileri vereyim.

1. aracın 4köşesine( tamponunda) yerleştirilecek 170 derece görüş açılı kamera ile aracı her yönden kaydedecek
4. lcd sadece standby tuşu ile gösterim yapabilecek diğer durumlarda kapalı olacak. geriye dönük kayıtlar bu lcdden izlenebilecek.

4 kanal dvr cihazları var piyasada. fakat çok büyükler boyut olarak. geriye dönük kayıtları izlemek için ya büyük bir kumanda ya da mouse seçenekleri var. daha ufak boyutlu bir önerisi olan var mıdır?

dvr cihazı üzerinde kameralar için 4 pinli giriş yerleri var. fakat gördüğüm tüm kameraların girişi AV tarzında. bunu dönüştürücüler var mı?

dvr cıhazları üzerinde gps ve 3g(sim kart) bölümleri var. bunlar için ayrıca ek aparatlar mı lazım?

tahmini olarak kapasitör - dvr cihazı - lcd arasındaki bağlantıları nasıl yapmalıyım?

stabil bir bağlantı yapmadan tamponu delmek istemiyorum. gerekli malzemeler hakkında bilgisi olan. bağlantı şeması hakkında bilgisi olan bu konu hakkında olumlu olumsuz fikri olan herkese ihtiyacım var.

örnek bir ürün olarak
Merhaba foruma bugun uye oldugum icin biraz konuyu hortlatmak gibi olacak meslegim oldugu icin cevaplamak istedim belki sistemi kurmussunuzdur ilk once araca alacaginiz dvr cihazi araclarlar icin uretilmis olan modellerden olmali,normal isyerleri icin kullaninan dvrlardan farki arac seyir halindeyken dvr  titresim ve sarsintiya mağruz kalir ve icine goruntuleri kaydetmek icin takacaginiz harddisk hassas oldugu icin zarar gormemesini saglar 2. ise eger aracininizi bir baskasi kullaniyor ve kontrol etmek istiyorsunuz 3g ile baglanti kurup dvrin uygun cms yazilimi ile pc ve telefonunuzdan izleye bilirsiniz.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Murat kardeşim sana +1 puan gönderdim :) teşekkürler.

Çevrimdışı mdikmen

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil

örnek bir ürün olarak
Merhaba foruma bugun uye oldugum icin biraz konuyu hortlatmak gibi olacak meslegim oldugu icin cevaplamak istedim belki sistemi kurmussunuzdur ilk once araca alacaginiz dvr cihazi araclarlar icin uretilmis olan modellerden olmali,normal isyerleri icin kullaninan dvrlardan farki arac seyir halindeyken dvr  titresim ve sarsintiya mağruz kalir ve icine goruntuleri kaydetmek icin takacaginiz harddisk hassas oldugu icin zarar gormemesini saglar 2. ise eger aracininizi bir baskasi kullaniyor ve kontrol etmek istiyorsunuz 3g ile baglanti kurup dvrin uygun cms yazilimi ile pc ve telefonunuzdan izleye bilirsiniz.

Yardım alamadigim için inanin tek adım atamadim.  Kime bahsettiysem ne gerek var dedi başından savdi.  Otobuslere takılan (şehir içi belediye otobüslerinde var) cihazlardan gördüm. Fakat hiçbiri hakkında bilgi edinemedim.  Ayrıca tahmini olarak ne kadar enerji tükettiği konusunda bir fikrim yok. Ek akü (beynim sulanmis yukarda kapasitör yazmışım) ile ne kadar kayıt yapabilecegimde önemli.  7/24 kayıt istememin nedeni sabah kalktigimda her defasında ayrı bir çizik ile karşılaşıyor olmam. Ayrıca hareket halindeyken de allah korusun kaza anında kayıt yapabilmesi.  Geri görüş kamerası olarak kullanabilmek v.s. her sorduğum kişiye bu kadar fazla soru yönlendirdiği m için geneli kaçıyor kısacası:))

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
Aracinizin modeli nedir ve surekli (hergun) araci kullaniyormusunuz ?
1.kullanacaginiz cihaz mobil dvr olmasi gerek acmak gerekirse mobil cihazin hangi ozellikleri olmasi gerek
a-) eger surekli kayit ozelliginin olmasini istiyorsaniz harddisk takila bilen modellerden olmasi gerek buda cihazin boyutunu etkiliyor tabiki sd karta kayit yapanlar daha kucuk
B-) mobil dvr cihazlarin genelinde 1 adet av cikisi bulunur bu cikisi uygun av girisi olan monitorde kullana biliesiniz arac ici tv monitorlerde genellikle bulunur fakat geri geri park yaparken dvrda bulunan 4 kamerada ekrana gelir ve bu geri park icin kullanisli olmaz fakat bunu baska bi yol ile cozulur olmicak birsey degil
C-) dvr cihazi surekli kayit yapmasini istemissiniz bunun icin ilave akuye ihtiyaciniz olacak cunku dvr cihazi ayri bir akim cekecek +4 adet kamera baglicam demissiniz bu 4 adet kamera akim cekecek yanlis hatirlamiyorsam
guc (watt)=akim (amper) x gerilim (volt)
Bu formulden alacaganiz cihazlarin akuden cekecegi akimi bulabilirsiniz
Ornek dvr cihazimiz 14 watt guc cektigini biliyorsunuz ozelliklerinde yazar gerilimimiz zaten belli akumuz 12v 72 amper aku
Cihazin cekecegi amperi bulalim guc(14 watt )=akim (x amper) x gerilim (12 volt )
 Amperi bulmamiz icin guc(watt)/gerilim (volt) yapariz
Amper=14 watt/12 volt
Amper= 2 amper
Dvr cihazi ortalama saatte 2 amper cektigini bulduk
7/24 kayit demissiniz
24×2=48 amper dvrin tek basina akuden cekecegi gunluk amper
Bunlara arti olarak kameralarida hesaplayip
Bulmamiz gerekli

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Maşallah Murat. Cevheri döktürmüşsün. Helal

Asus Zenfone5 ile Tapatalk kullanarak gönderildi.

Çevrimdışı mdikmen

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
Aracinizin modeli nedir ve surekli (hergun) araci kullaniyormusunuz ?
1.kullanacaginiz cihaz mobil dvr olmasi gerek acmak gerekirse mobil cihazin hangi ozellikleri olmasi gerek
a-) eger surekli kayit ozelliginin olmasini istiyorsaniz harddisk takila bilen modellerden olmasi gerek buda cihazin boyutunu etkiliyor tabiki sd karta kayit yapanlar daha kucuk
B-) mobil dvr cihazlarin genelinde 1 adet av cikisi bulunur bu cikisi uygun av girisi olan monitorde kullana biliesiniz arac ici tv monitorlerde genellikle bulunur fakat geri geri park yaparken dvrda bulunan 4 kamerada ekrana gelir ve bu geri park icin kullanisli olmaz fakat bunu baska bi yol ile cozulur olmicak birsey degil
C-) dvr cihazi surekli kayit yapmasini istemissiniz bunun icin ilave akuye ihtiyaciniz olacak cunku dvr cihazi ayri bir akim cekecek +4 adet kamera baglicam demissiniz bu 4 adet kamera akim cekecek yanlis hatirlamiyorsam
guc (watt)=akim (amper) x gerilim (volt)
Bu formulden alacaganiz cihazlarin akuden cekecegi akimi bulabilirsiniz
Ornek dvr cihazimiz 14 watt guc cektigini biliyorsunuz ozelliklerinde yazar gerilimimiz zaten belli akumuz 12v 72 amper aku
Cihazin cekecegi amperi bulalim guc(14 watt )=akim (x amper) x gerilim (12 volt )
 Amperi bulmamiz icin guc(watt)/gerilim (volt) yapariz
Amper=14 watt/12 volt
Amper= 2 amper
Dvr cihazi ortalama saatte 2 amper cektigini bulduk
7/24 kayit demissiniz
24×2=48 amper dvrin tek basina akuden cekecegi gunluk amper
Bunlara arti olarak kameralarida hesaplayip
Bulmamiz gerekli

Cevap çok sağlam olmuş.  Öncelikle teşekkür ederim. Araç Fiat Palio.  Ortalama haftada 400 km yol yapıyor. Anlatımıniz sonucunda çoğu şey aklımda oturdu. Hesap konusunda bir sorum olacak. 14/12 hesabında 2amper nasıl bulundu orada ayrı bir işlem mi yaptınız o kısmı çözemedim.
Geri görüş için 3 ve 4 numara kameraları ekranda aktif yapmayı düşünmüştüm.  Eğer olmazsa on arka sağ ön çamurlu sol arka camurluk olarakta dizebilirim kameraları. Sadece arka kamera görüntüde kalacak şekilde bırakırım. 
Ayrıca aküyu sarj dinamosuna nasıl baglayacagimda önemli onuda bilmiyorum:)

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
Hesap konusunda 1 bilinmeyenli denklemlerden ornek vereyim
Bilinmeyenimiz x diyelim
X=2×4 kac eder
Cevap 8 yani x miz 8
Peki bu sefer
Cevap belli olsun carpanlardan biri bilinmeyen olsun
8=X × 4
X bulmak icin ne yapamamiz  gerekli
Islemin sonucu belli 8
4 ne ile carparsak 8 eder tabiki 2 ile degilmi basit bir islem aklimizdan hemen yapabiliriz
Peki bunu matematiksel islem kullanarak nasil yapariz  carpankardan biri beli oldugu icin yani 4 u sonuc ile bolersek 8'i X mizi buluruz
8=X × 4
X= 8/4
X=2

Baska bir ornek

56=X × 8
X=56/8
X=7
 Kisacasi matemetik carpmanin saglamasi neydi bolme
 FORMUL bu Kusura bakma biraz matematik dersi gibi oldu ama
Aku yu ayni takviye yapacakmis gibi uygun bir yere uygun kablo çekerek baglaya bilirsiniz

Çevrimdışı mdikmen

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
Hesap konusunda 1 bilinmeyenli denklemlerden ornek vereyim
Bilinmeyenimiz x diyelim
X=2×4 kac eder
Cevap 8 yani x miz 8
Peki bu sefer
Cevap belli olsun carpanlardan biri bilinmeyen olsun
8=X × 4
X bulmak icin ne yapamamiz  gerekli
Islemin sonucu belli 8
4 ne ile carparsak 8 eder tabiki 2 ile degilmi basit bir islem aklimizdan hemen yapabiliriz
Peki bunu matematiksel islem kullanarak nasil yapariz  carpankardan biri beli oldugu icin yani 4 u sonuc ile bolersek 8'i X mizi buluruz
8=X × 4
X= 8/4
X=2

Baska bir ornek

56=X × 8
X=56/8
X=7
 Kisacasi matemetik carpmanin saglamasi neydi bolme
 FORMUL bu Kusura bakma biraz matematik dersi gibi oldu ama
Aku yu ayni takviye yapacakmis gibi uygun bir yere uygun kablo çekerek baglaya bilirsiniz

:))))) hocam aynı denklemle ne kadar denediysem de 14ü 12ye bölünce 2 bulamadım.  Hep 1.16 çıkıyor bir el atın :))

Isin şakası tabiki. Sağolun ben sizin demek istediğinizi doğru anlamışım.
Akü konusuna gelince seri? Paralel?
Ayrıca takviye akuyle ana akü güç tüketimi sırasında aynı anda mi bosalir? 

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
Akuleri paralel baglamak zorundayız arac içerisindeki çalışan cihazlar 12 volt ile çalıyor çünkü

Çevrimdışı nmurat26

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +2/-0
  • Forum Otomobil
Akulerin Boşalma süreleri birbirine yakın olur ayni anda biter diyelim

Çevrimdışı mdikmen

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +3/-0
  • Forum Otomobil
Akulerin Boşalma süreleri birbirine yakın olur ayni anda biter diyelim

Bu kötü işte arabanın aküsü zayifladiginda hiç fark etmeden yolda kalabilir.  Araya tek taraflı geçiş sağlayacak bir diyot kullanmak şart.  Dediginiz gibi watt değerlerini bulduktan sonra eğer 1 hafta idare edebilecek bir sistem kurabilirsem uygulamaya başlayabilirim.  Tekrardan teşekkür ederim aydinlattiginiz için.  HDD destekli bir DVR cihazı uyumlu 4 kamera mini bir lcd ek bir akü ile bu olayın altından kalkar inşallah burada yayınlarım. 

Çevrimdışı ekwebtasarim

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
    • Ankara Web Tasarım
  • Ad Soyad: engin kara
  • Marka: Ford
  • Model: Focus Ghia
  • Model Yılı: 1999
Güzel Anlatım Olmuş Teşekkurler

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33