Millenium Kasa Led Tavan Aydınlatması |Beyaz|

Ziyaretçi · 38 · 14456

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
  • Bazıları hızı seçer, siz yaşamayı seçin...
  • Marka: Citroen C4 Grand Picasso
  • Model: 1.6 HDI Dynamic
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Tipi: Motorin
Merhabalar... Arabamdaki birçok led aydınlatmadan ilki... Yapım aşaması sırasında forum kullanımım olmadığı için hiç fotoğraf çekmemiştim... Fotoğraf eksiğimi yazılı anlatım ile tamamlamaya çalışacağım artık :D  İşte başlıyoruz.... 

Öncelikle aydınlatmamızın kapağını ince bit bıçak yada demir parçası ile işaretli yerden çok hafifçe kastırarak açıyoruz... 

Ardından yuvarlak ile işaretli olan vidaları arabanın bijon anahtarının yanında verilen açık ağızlı anahtar ile söküyoruz... Yıldız tornavida ile de sökebiliriz ancak bu vidaları baya sıkıştırmış oluyorlar çoğunlukla bu yüzden yıldız anahtarın gücü yetmeyebiliyor... 

Bu vidaları çıkardıktan sonra hafifçe önde doğru çekip sonra aşağı çekerek tavan lambamızı yerinden çıkarmış oluyoruz... Düğmenin hemen arkasındaki kabloyu üzerindeki pime basarak rahatlıkla çıkartabilirsiniz...  Çıkarttıktan sonra artık tavan lambamız elimizde... Şimdilik tüm işimiz lambanın camıyla... Bu yüzden gri kasa kısmını bir köşeye koyabiliriz...  Öncelikle sert bir karton parçası buluyoruz... Cam büyüklüğünde... Ben çocuk puzzle larının arkasındaki kartonu kullanmayı tercih ettim... Yeterince sert ve kolay şekil aldığı için... Şimdi camımızı o karton parçasının üzerine koyup etrafını çiziyoruz... Çizdiğimiz yerleri makas ya da maket bıçağı yardımıyla kesiyoruz... Kesim işlemi bittikten sonra en önemli şey olan el beceriniz devreye giriyor... Yine makas ya da maket bıçağıyla kartonun kenarlarını camın içine sığacak biçimde traşlıyoruz... Size tavsiyem maket bıçağı kullanmanız... Çünkü makasa göre çok daha hızlı, kolay ve düzgün şekil verebilirsiniz... Kartonumuzu kestikten sonra ölçüp biçmeye başlıyoruz artık...  Şerit led lerimiz en az 3 tanede bir kesilebiliyor... Ben 3*4 tane şerit led kullandım... Aslında 4 tane olarakta kesebilirdim... Fakat bu şekilde çok fazla fire vereceğim için 4 parça kesip onları hizalamanın daha iyi bir fikir olacağını düşündüm... Şekilde kırmızı ile işaretli her 3 lük bir led şeridi... 

Bunları karton üzerinde güzelce hizalıyoruz... Eğer ki yapamayan ve detaylı bilgi isteyen arkadaşım olursa elimden geldiğince detaya inerim...  Burada dikkat edeceğimiz nokta led lerimizi hemen sabitlemeyeceğiz... Yalnızca hizalama yapıp uç noktalarına kablo lehimleyeceğimiz için uç kısmının denk geldiği karton üzerinde delik açmak için hizalama yapıyoruz... Deliklerimizide açtıktan sonra alışılagelmiş şerit led kullanımının dışına çıkarak led şeridi tersten lehimleyeceğiz... Bunun için led şeridin arkasındaki çift taraflı banttan çok kısa bir parçasını kaldıracağız... Ön yüzeyle arka yüzeye lehim yapmak arasında hiçbir fark yok... Tıpkı ön yüzeyde olduğu gibi arka yüzeyde de lehim yapmak için yuvarlak iletkenler var... Ön taraftan tek farkı ise üzerinde bant bulunması... Bantın koruyucusunu açtıktan sonra yapışmış olan bantı makas bıçak maket bıçağı gibi sivri bir cisimle kazıyoruz... Ardından kablolarımızı lehimliyoruz iletken noktalarımıza... Ve deldiğimiz deliklerden kabloları geçirerek led lerimizi sabitliyoruz...  Bu tip led kabloları için en ideal kablo tüm bilgisayarcılar da bulabileceğiniz ethernet kablosu... Bir kablonun içinde 8 tane tel bulunur... Bunalardan herhangi ikisini bu devrede kullanabilirsiniz... 
  Tamam aydınlatma güzel... Ama bize birde görsellik lazım... O kartonu o şekilde camın içine sabitlerseniz iğrenç bir görüntü çıkacaktır ortaya... Bunu önlemek için bulduğum çözüm ise şimdi geliyor...  Kağıt... Herhangi bir kağıt... Ben A4 kullandım biraz daha kalın olduğu için...  Şimdi led lerimizi karton üzerine sabitledikten sonra A4 kağıdımızı yaptığımız led lerin üstüne koyuyoruz. Elimizle kuvvetlice bastırarak led lerin izlerinin kağıt üzerine çıkmasını sağlıyoruz... Ve... Kağıdı kaldırdıktan sonra deliklerimizi açmamız gerekiyor... Bunun için hâlâ fişten çekmemiş olduğumuz lehim havyamızı kullanacağız... Çıkan izleri dikkatlice havya ile deliyoruz... Ve ardından karton üzerine ideal miktarda uhu sürerek hazırladığımız kağıdı dikkatlice yerleştiriyoruz... delikler led ler hizasında olduğu için tüm devre gizlenirken yalnızca led lerimiz ön planda kalıyor...

Ardından arka taraftaki kablo karmaşasını önlemek, kısa devre olmasını engellemek amacıyla arka tarafa da bir kağıt yapıştıracağız... Bu kağıdın üstünde de bir tane delik olacak... Bu delik sayesinde kapağımızdaki led leri kablo yardımıyla gövdeye bağlayacağız...

Bu delikten kablomuzu çıkardıktan sonra sıra kartonumuzu camın içerisine yerleştirmeye geldi... Kartonu dikkatlice fazla ezmeden camın içerisine oturtuyoruz...
Ardından gövde bağlantımıza geliyor sıra... Eğer ki kabloyu 15-20 cm civarında bırakırsanız gövde bağlantısı yapmanız, gövdeyi tavana sabitlemeniz kolay olacaktır...
Şimdi öncelikle eski ampulümüzü çıkartıyoruz... Gövdenin arkasını çevirdiğimizde işaretlediğim yerlerde iki adet vida göreceksiniz... + - ye dikkat ederek bağlantımızı yapıyoruz... Bağlantı tamamlandıktan sonra gövdemizi tavana, camımızı ise gövdemize sabitliyoruz...

Bu gündüz led döşenmiş aydınlatmamızın görünüşü...

Bu ise gece yandığındaki görüntüsü...

Ve aydınlatmamızın gücü :D

Hayırlı olsun artık düğmesi özelliğini yitirmemiş, son derece iyi aydınlatan bir tavan aydınlatmanız var... :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7

Çevrimdışı halidgulgun

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +26/-0
  • Forum Hyundai
    • okulum
  • Ad Soyad: Halid G.
  • Marka: Hyundai
  • Model: Accent Era
  • Model Yılı: 2008
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Teşekkürler abi... :)

kıymetli dostum acaba bu dediğini era içinde yapabilir miyiz?
Öğretmenlerin değeri elbet bir gün anlaşılacaktır!

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Tabikide... Hiçbir fark yok arada... Era larda da mantık aynı... Adımları bire bir uygulayarak yapabilirsiniz...

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Eline sağlık Turaç iyi güzel beceriyorsun yapıyorsun resimliyorsun  birde üşenmeden resimlerde ok,yön kablo işaretlemeleri yapıyorsun ya Helal olsun sana  :D :D :D

Bizim uygulama resimlerini de sana gönderelim işaretlemeleri bi zahmet yap siteye sen yükle  :D :D :D

Bana uyar abi :D seve seve...

Çevrimdışı halidgulgun

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +26/-0
  • Forum Hyundai
    • okulum
Tabikide... Hiçbir fark yok arada... Era larda da mantık aynı... Adımları bire bir uygulayarak yapabilirsiniz...
.  Çokk teşekkür ederimm

Çevrimdışı atlantis

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +10/-4
    • Truva Linux
  • Ad Soyad: Onur Özdemir
  • Marka: Honda
  • Model: Jazz
  • Model Yılı: 2003
Eline sağlık. Güzel çalışma. Arabanın özellikle iç aydınlatmalarının led olması lazım. Sarı ışık çok gıcık duruyor. Bişi göremiyorsunuz.
Truva Linux - Türkiye'nin Linux Dağıtımı

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
halid hocam yapilir. Bizim emre Elantra'ya yapmisti. era'yada olur bence.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
onur, sari isik konusunda katiliyorum sana. Ic aydinlatmalar bencede beyaz olmali.

Çevrimdışı Y.E.P.

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +373/-7
Aynen öyle... Sofit lambadan buna geçince insan yıllarca eziyet çektiğini anlıyor...
Teşekkürler atlantis... :)

Çevrimdışı D@rk34

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +62/-2
  • Ad Soyad: Tansu
  • Model: Accent
  • Model Yılı: 2006
Bugün Aracıma Bu işlemi uyguladım çokta güzel oldu teşekkürler  :) :) :)

Çevrimdışı halidgulgun

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +26/-0
  • Forum Hyundai
    • okulum
bende bugun tum gun onunla uğraştım sigorta yaktım falan ama bagaja da tavana da uyguladım led aydınlatmayı :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Yaptiginiz Uygulamalar hayirli olsun :D

Fotograflarini cekip forumda paylasabilirmisiniz?

Çevrimdışı D@rk34

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +62/-2
  • Ad Soyad: Tansu
  • Model: Accent
  • Model Yılı: 2006
Saolasın Abi burda yağmur yağıyor şimdi dinsin de inip bagaja bakcam  arkadaş gibi bagaja da uyguladıktan sonra resimleri sizlerle paylaşmaya çalışıcam. Teşekkürler.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33