X5 B53 süspansiyon seviye sensör voltajı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: Hüseyin TÜRK
  • Marka: BMW
  • Model: X5 (B53)
  • Model Yılı: 2002
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Çok değerli ustalarım
Öncelikle kendimi tanıtayım ben John Deere traktörlerinin yetkili servisiyim.
BMW X5 B53 aracım var ve devamlı Suspansiyon inactive hatası veriyor, airmatic indirme kaldırma düğmesi çalışmıyor ve yolda giderken direksiyon sağa sola gidiyor. Sorunu kimse çözemedi. Delphi arıza tanı servisi ile araca bağlandığımda tanımsız arıza kodu veriyor fakat bilgisayardan süspansiyon elamanlarını çalıştırabiliyorum bazen kendi kendinede çalışabiliyor. Bu konuda yaptığım incelemelerde seviye sensör voltajlarının birbirleriyle uyuşmadığını gördüm. Sanıyorumki direksiyonun sağa sola dalmasının sebebide budur. Fakat sensörleri voltajlarının ne olması gerektiğini bilmediğim için müdahale edemiyorum. Araçta bulunan 4 adet seviye sensörünün voltajnı bilen varsa söyleyebilirse çok memnun olurum.
Saygılar.....

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Hüseyin aileye hoşgeldin. Bahsettiğin sensör hakkında biraz araştırma yaptım.

2002 Model BMW X (B53) İçin kullanılan bu sensörün

Adı : BMW X5 Suspension Ride Height Sensor Part
Parça kodu : 94-90011 AN
Tamir için OEM parça kodu #: 37 14 6 784 697, 37146784697

Bu kartın (bobinin) görseli

Ürün ile alakalı olarak voltaj açıklamalarını yabancı kaynaklı spec'lerden okuduğumda şöyle bir bilgi çıkıyor, tabi doğruluğunu araştırmanızda yarar var, ECU ile bağlantısı olan Ride Height Sensor mekanik tepkilere elekronik olarak ayarlanabilen voltaj özelliğine sahiptir. Aracın konforlu sürüş için ihtiyacı olan optimum yükseklik, ECU'ya iletilen mekanik bilginin alınması ile yükseklik ayarı yapılır.

Buradan anladığım kadarı ile, araç yükseklik ayarı yapılırken voltaj değişken olarak gönderilmekte. Yani ECU ne gönderiyorsa o. Fakat sizin sorununuzu sensör değişimi çözer mi bilmem. Aracın süspansiyon ayarını yapan ECU devrelerinin ciddi bir kontrolden geçirilmesi önemli. Fırsatınız olur mu bilmiyorum ama en doğru çözümü BMW yetkili servisinin sunacağı aşikar.

Bu konuda inceleme yaparken, aynı sorunla karşı karşıya olan ve aynı sensörün kullanıldığı farlı modellere de rastladım. Sanıyorum kronik bir hata. Umarım en ekonomik biçimde çözüme ulaştırırsınız.

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Elektronik bir arzaya benziyor.

Sahibinden daha akıllı Zenfone5 ile gönderdi.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

Çevrimdışı Arda Çeliktenli

• FO-Usta Üye
  • *
    • Puan +29/-0
  • Forum Otomobil
    • FORUMOTOMOBİL
  • Ad Soyad: Arda Çeliktenli
  • Marka: Opel
  • Model: Corsa Swing
  • Model Yılı: 2000
  • Yakıt Tipi: Benzin
ne kadar elektronik o kadar sıkıntı
OPEL ''Wir Leben Autos''

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Sayın adminim sensör bu doğrudur.
senseör ecu ya bir voltaj göndermeli ki ecu sensörün gönderdiği voltaja göre konumu tespit etsin süspansiyonu kontrol etsin. Bu sensörü taktıktan sonra örnek veriyorum lastikler komple havadayken 4.5 v voltaj göndermesi gerekir diye bir değeri olmadı gerekli ama bu değere ulaşamadım.
Bir konu daha var araçta bulunan sensörlerden ön sol ve arka sağ sensörlerin voltaj değerleri - olarak gösteriliyor fakat sensör elle hareket ettirildiğinde çalışıyor sensörün bağlantı braketlerinde veya sensörün brakete bağlanmasında sorun olabilirmi?

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Sayın adminim sensör bu doğrudur.
senseör ecu ya bir voltaj göndermeli ki ecu sensörün gönderdiği voltaja göre konumu tespit etsin süspansiyonu kontrol etsin. Bu sensörü taktıktan sonra örnek veriyorum lastikler komple havadayken 4.5 v voltaj göndermesi gerekir diye bir değeri olmadı gerekli ama bu değere ulaşamadım.
Bir konu daha var araçta bulunan sensörlerden ön sol ve arka sağ sensörlerin voltaj değerleri - olarak gösteriliyor fakat sensör elle hareket ettirildiğinde çalışıyor sensörün bağlantı braketlerinde veya sensörün brakete bağlanmasında sorun olabilirmi?

Kontrol etmekte yarar var. Tahminler ve yazılı araştırmalarla anlaşılabilecek ne varsa bakmak lazım. Biraz vakit alır bu iş. Bmw yetkili servisine gidip check-up yaptırdınız mı? En azından arızalı sensör varmı? Varsa hangisi? Ecu'damı sıkıntı var görmek gerek. Yabancı bir kaynakta ecu'nun değiştirilmesiyle sorunun çözüleceği yazılıydı ama bunlar masraflı işler. Bana sorarsanız hata kodlarını bmw nin orijinal yazılımı ile kontrol ettirmekte fayda var.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Bmw yazılımını bulamadım burda serviside yok ben nevşehir de yaşıyorum burası küçük bir yer ve imkanlar kısıtlı

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bmw yazılımını bulamadım burda serviside yok ben nevşehir de yaşıyorum burası küçük bir yer ve imkanlar kısıtlı

Ankara'ya gelmeniz mümkün mü? Bu şekilde aracı kullanmakta riskli aslında.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Evet aracı bu şekilde kullanamıyorum doğru düzgün hem yolda sağa sola dalıyor hemde farlar ayarsız. Şu anda gelemem dediğim gibi ben traktör servisiyim ve işlerimiz çok yoğun ama işler hafifleyince mecbur gelecem ankaraya siz ankaradamısınız?

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Evet aracı bu şekilde kullanamıyorum doğru düzgün hem yolda sağa sola dalıyor hemde farlar ayarsız. Şu anda gelemem dediğim gibi ben traktör servisiyim ve işlerimiz çok yoğun ama işler hafifleyince mecbur gelecem ankaraya siz ankaradamısınız?

Gelince haber verin, fırsatım olursa yetkili servise birlikte gideriz. Benim aklıma bir fikir geldi, genellikle ebay yada aliexpress te satılan test cihazları var, fiyatları biraz yüksek riske girmeye değer mi? düşünmek lazım, güncel yazılımlı test cihazı alıp, testi kendinizde yapabilirsiniz. Zaten servis tecrübenizde var, arızayı tespit edip, parça onarımı yada değişimini düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Adminim linklerde bişeylerden bahsediyor ama içinden çıkamadım bi inceleyin derim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Self leveling suspension inactive uyarısı alıyormuş, bunun üzerine sol ön amortisör ve airbag sarmalı değiştirilmiş gibi anlıyorum. Sizin araçta böyle bir uyarı varmı?

Adminim linklerde bişeylerden bahsediyor ama içinden çıkamadım bi inceleyin derim.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Aynı uyarı var fakat sensörleri el ile hareket ettirdiğimde voltaj değerleri değişiyor ama dediğim gibi ön sol ve arka sağ sensörlerin değerleri - gözüküyor. Bana göre bobinler çalışıyor ama ya bir kalibrasyon yapılması gerekiyor yada montaj hatası var.

Çevrimdışı huseyinturk

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Birde anladığım kadarıyla sensör 4.5v ile 5 v arasında voltaj vermesi gerekiyor diyor doğrumudur?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33