Yardımmmmm !

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Merhaba!
Dün aracı yıkatıp biraz turlamak istedim. otobana çıktım hız yapmak için, aracım enterasan bir şekilde ileri geri savrulup tekliyormuş gibi oldu. yani devir 3 çizelgesine yaklaşıp motoru biraz zorlayınca bu oldu. en son 5. vitese taktım 110 km hıza gelınce yıne bunu yaptı arabaya kenaraya cekıp bekledım o esnada asagıda fotodakını gordum. aks körüğü falan mıdır nedir bu. sabah ıse gelınce de aynı sarsılma devam ettı :( aksam ıs cıkısı sanayıye mı gotursem daha yenı vızeden cıktı bıseyı yoktuuu :aglak:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
Öncelikle geçmiş olsun, kaportadaki siyah lekeler yağ izi mi yoksa zift izi mi? Eğer yağ izi ise tahmininiz doğru olabilir aks başlıklarını muhafaza eden körükler baya baya patlamış.

Şimdi aracın teklemesi konusunda birçok sebep olabilir. Anlamak için aracı incelemek lazım,

Aks körüğü veya ask başlıkları ile alakalı bir sorun ise muhtemel belirtiler : Gaza bastıkça ön takımdan gelen "tak" "tak" "tak" diye mekanik vuruntu sesleri olur. Bazende dönüşlerde direksiyonu tam tur sol veya sağa çevirdiğinizde gaza basar basmaz bu takırtıyı duyarsınız. Sebebi aks başlarının sıyırmış olmasıdır. Yolda bırakır değişmesi gerekir.

Aracın teklemesinde en yaygın görünen hadise kirli yakıt hadisesidir.

Teklemenin başka bir sebebi ateşleme sorunudur. Bujiler ömrünü tamamlamışsa ateşleme sağlıklı olmaz, yakıt geç tutuşur veya çiğ kalır. Buda aracın teklemesine neden olur.

Diğer yandan buji kablolarının yerinden çıkmış olması... Bir yada iki kablo çıkmışsa o pistonlar ateşlenmediği için vuruntu yapar. Devirde sorunlar çıkar.

Başka bir tekleme sebebi ise baskı balatasının ömrünü doldurmuş olması. Genellikle sizin söylediğiniz gibi 3500-4000 devirlerde araç motoru çığlık çığlığa bağırır ama araç istenilen ivmeyi kazanmaz.

Başka bir sebepte, aracınızın katalitik konvertörü tıkalı olabilir. Buda aracın atık gaz çıkışını kapatır ve ciddi anlamda perpormans kaybı ve motor hararetinin yükselmesi vuku bulur.

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
baskı balata geçen ay değişti. fakat iki hafta önce araba yolda giderken birden gaz çizelgesinin ışıklarını kapatıyordu ve araba stop ediyordu. bunu gaz da da benzinde de yaptı. sanki kontak kapatmış gibi. ardından hiç çalışmadı. marş sesi geliyor ama araba çalışmıyordu. ben arabayı o sekılde bırakıp basından ayrıldım cekıcı sanayıye goturdu. beynıne bakmıslar bırde benzınle ılgılı bır elektrıksel parcayı degıstırmısler. ama yıne de su son yazdıgınız uc madde de vuku bulmus gıbı aracta, kadın olunca ne yazıkkı ısımız tam gorulmuyor sanayıde. aksam yıne gıtmek farz oldu. bu arada zıft mı yag mı onun ayrımına varamadan yıkadım orayı..  :aptal: :aglak:

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
baskı balata geçen ay değişti. fakat iki hafta önce araba yolda giderken birden gaz çizelgesinin ışıklarını kapatıyordu ve araba stop ediyordu. bunu gaz da da benzinde de yaptı. sanki kontak kapatmış gibi. ardından hiç çalışmadı. marş sesi geliyor ama araba çalışmıyordu. ben arabayı o sekılde bırakıp basından ayrıldım cekıcı sanayıye goturdu. beynıne bakmıslar bırde benzınle ılgılı bır elektrıksel parcayı degıstırmısler. ama yıne de su son yazdıgınız uc madde de vuku bulmus gıbı aracta, kadın olunca ne yazıkkı ısımız tam gorulmuyor sanayıde. aksam yıne gıtmek farz oldu. bu arada zıft mı yag mı onun ayrımına varamadan yıkadım orayı..  :aptal: :aglak:

Zift sert bir kimyasaldır. Kaportadan çıkarmak kolay değildir. Yanınızda ıslak mendil varsa birkaç benekli noktayı silin. Kolay çıkıyorsa bilin ki yağ kalıntısıdır. Ama çıkmıyorsa zift olma ihtimali yüksek. Malum hava ısındı ve asfalt yollar şu anda zift kusuyor. Aracın yalpalamasıda sıvılaşmış zift tabasından da olabilir.

Sizin yapacağınız, ustaya götürüp bu teklemenin nedenine göre onarımını istemek olacak. İzmir'den arkadaşımız forum moderatörü Hüseyin bey var. Onun tanıdığı oto tamircileri var. Kendisiyle iletişim kurup, yardım isteyebilirsiniz. Durumunuz nedir bilmiyorum ama birlikte gitmenizin mahsuru yoksa sanayiye birlikte gidebilirsiniz. (Bayan olmanın dezavantajını ötelemek adına)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Motor teklemesi diyince aklıma hep afr dengesizliği gelir uğur abi heleki 2500-3000 devir civarında.
Senin belirtmediğin bi ihtimalde budur bence fakir yada zengin karışım (ısi sensörü)

K00U cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mümkündür, daha öncede beyin sorunu yaşamış araç. Tekrar teste girmesi gerek. Hata kodlarından bakılır.

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Bugun sanayiye gittim, o siyahliklar ziftmis :) Fakat arabanin tekleme yapmasi, benzinde ve gaz da 2-3 devirden yukariya gitmemesine beyinden birincil yakit arizasi gosterdi arac. En son usta arabayi kaldirip egzosa giden yere bakti. Fosil kalintilari gibi taslasmis parcalar dokuldu yere :) o hava cikisini temizledi. Simdi 7 devre kadar cikip bagiriyor, yarislara katilma karari aldim :)

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Bugun sanayiye gittim, o siyahliklar ziftmis :) Fakat arabanin tekleme yapmasi, benzinde ve gaz da 2-3 devirden yukariya gitmemesine beyinden birincil yakit arizasi gosterdi arac. En son usta arabayi kaldirip egzosa giden yere bakti. Fosil kalintilari gibi taslasmis parcalar dokuldu yere :) o hava cikisini temizledi. Simdi 7 devre kadar cikip bagiriyor, yarislara katilma karari aldim :)

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun. Kaça maloldu? Gerçi basit bir işlem görmüş ama olsun siz yinede yazın

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Valla laptopu taktı arızaya baktı, sonra kaldırdı fotodakı gıbı altı soktu o  bolgeyı temızledı fotodakı gıbı asagıya bunlar dustu. sonra tekrar baktılar beyındekı arızayı sıldiler. motordan bıraz duman cıkıyordu 1 lt yag takvıyesı yaptılar, 2.5 lt soguk kola + 70 tl ıstedı :) lastıklerı de şişirdiler :) ama ıkı saat arızanın dılını cozmeye calıstılar en son oraya da bakalım deyınce buldular :)

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Katalizörü iptal etmişler... o döküntüler seramik parçaları... geçmiş olsun. Yenisini sordunuz mu? Takriben 700-800TL civarında olması lazım.

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
yenı bısey takmadı ya, sadece onu temızledı yenıden altı taktı. fıltre gıbı bısey varmıs galıba bak bu zamanla boyle tıkanıyor dedı. ufak gozenıklı parcalar vardı, o gozenekler tıkanmıs hava gecırmemıs onlarda taşlaşmış iyice. yerıne bısey takmadı :(

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
yenı bısey takmadı ya, sadece onu temızledı yenıden altı taktı. fıltre gıbı bısey varmıs galıba bak bu zamanla boyle tıkanıyor dedı. ufak gozenıklı parcalar vardı, o gozenekler tıkanmıs hava gecırmemıs onlarda taşlaşmış iyice. yerıne bısey takmadı :(

o parçalar ya katalizöre ait yada egzoz susturucu olabilir. Allah Allah yerine birşey takmadıysa sesli çalışır araç. Varmı öyle bir durum?

Çevrimdışı izmir42

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +313/-5
  • Ad Soyad: Hüseyin KUZUCU
  • Marka: Opel
  • Model: Astra J 1.3 SPORT
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Tipi: Motorin
Sorunun çözüldüğüne sevindim..

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

o parçalar ya katalizöre ait yada egzoz susturucu olabilir. Allah Allah yerine birşey takmadıysa sesli çalışır araç. Varmı öyle bir durum?

Hava fıltresı gıbı bısey mı acaba o? tuh ya nasıl da sormadım zamanla yakıtla bırlıkte tıkanmıs bu dedı.

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Sorunun çözüldüğüne sevindim..

cok tskkurler pek emın degılım bence yıne bıey cıkartıcak malımı bılıyorum :)

Çevrimdışı Fatma3535

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

0 ses var arabada eskısı gıbı randumanlı calısıyor.
İnşaAllah komple katalizör boşaltmamislardir :)

K00U cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33