Araç değer kaybı

arpadan · 23 · 10590

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
  • Ad Soyad: tugrul
  • Marka: fiat
  • Model: punto
  • Model Yılı: 2007
  • Yakıt Tipi: Benzin
Merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce başımdan hafif hasarlı bir kaza geçti.
Neticesinde 5760 lira hasar kaydı oluştu. Kusurun tamamı karşı tarafta idi.
Ne kadar yetkili serviste yapılsa da bu tutar açıkcası bana yüksek geldi.
Aracı da satarken illaki bu tutar göze batacak.
Bu doğrultuda araçta oluşan değer kaybını nasıl tanzim edebilirim acaba?

İnternette danışmanlık tarzı siteler var.
bunlardan birine açıklayıcı mail attım, isteğe göre mailimi ve cevaplarını paylaşabilirim.

Bu arada eklemem gereken en önemli husus ise mahkeme mahkeme uğraşacak durumum hiç yok.
Bu işin içinden en az uğraşı ve bürokrasi ile çıkabilen var mıdır?
Örneğin "al abi sana kefalet veriyorum bu işi çöz, tutarın şu kadarını al " gibi.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
  • Ad Soyad: Önder Y.
  • Marka: Mercedes
  • Model: Klasik
  • Model Yılı: 1987
  • Yakıt Tipi: Benzin+LPG
Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilmektedir. Kayıt Ol yada Giriş Yap
Arac yeni ise değer kaybı Davası acabilir Aracın kaybettiği Değeri Karşı taraftan alırsınız.

Sent from my iPad using Tapatalk

Bilgilendirme için teşekkürler. +1

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Arac yeni ise değer kaybı Davası acabilir Aracın kaybettiği Değeri Karşı taraftan alırsınız.

Sent from my iPad using Tapatalk

Bilgilendirme için teşekkürler. +1
Bi buro ile gorusmekteyim. Tahmini olarak 5700 liralık hasardan elime net 1500 lira geçecek gibi görünüyor . yalnız işlemler 8 ayı bulabilirmis. Yine bilgilendirme gececegim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı gokhaning

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Benim de merak ettiğim bir konu bu. Yaklaşık üç hafta önce ben de bir kaza geçirdim ve 5500 tl masrafla aracım tamir edildi. Karşı taraf yüzde yüz kusurlu olduğu için Masrafın tamamı onun sigortasından karşılandı. Aracı ben satın aldım ve kullanıyorum fakat araç sahibi hollanda da, 2016 ağustosunda Türkiye ye gelecek, o vakte kadar aracı üstüme alma imkanım yok. Bu yüzden de değer kaybı davası açamıyorum, bu davayı 2016 yılında açabilir miyim? Yoksa 1 yıl geçti açamazsın mı derler? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
Benim de merak ettiğim bir konu bu. Yaklaşık üç hafta önce ben de bir kaza geçirdim ve 5500 tl masrafla aracım tamir edildi. Karşı taraf yüzde yüz kusurlu olduğu için Masrafın tamamı onun sigortasından karşılandı. Aracı ben satın aldım ve kullanıyorum fakat araç sahibi hollanda da, 2016 ağustosunda Türkiye ye gelecek, o vakte kadar aracı üstüme alma imkanım yok. Bu yüzden de değer kaybı davası açamıyorum, bu davayı 2016 yılında açabilir miyim? Yoksa 1 yıl geçti açamazsın mı derler? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Merhaba, hoşgeldiniz.

Tanışma bölümünde kendinizi tanıtmışmıydınız :)

Sorunuzun cevabı; zaman aşımı süresi 2 yıldır, kaza tarihinden itibaren iki yıl içinde dava açabilirsiniz.
Takipte kalmanızı tavsiye ederim, diğer üyelerin de merakını gidermesi ve faydalı olması açısından her gelişme hakkında bilgilendirme geçeceğim.

Çevrimdışı gokhaning

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

Merhaba, hoşgeldiniz.

Tanışma bölümünde kendinizi tanıtmışmıydınız :)

Sorunuzun cevabı; zaman aşımı süresi 2 yıldır, kaza tarihinden itibaren iki yıl içinde dava açabilirsiniz.
Takipte kalmanızı tavsiye ederim, diğer üyelerin de merakını gidermesi ve faydalı olması açısından her gelişme hakkında bilgilendirme geçeceğim.
Malesef tanıtmamışım kendimi

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
bilgilendirme; bugün notere gidip avukatlık vekaletnamesini vereceğim (80 lira civarı masraf olacak).
davayı kazanırsam-ki eksper avukat kazanmayacağı davaya girmez sonuçta kaybederse bütün masraflar kendisinden çıkıyor siz bişey ödemiyorsunuz- diyor elime tahmini 1500 civarı para geçecek gibi duruyor.
açıkcası havadan para diye bakıyorum, arabanın sağına soluna harcarım.
8 ay sürebilirmiş dava.
bu süre içerisinde akıllarında bir soru olan varsa sorabilir seve seve yardımcı olurum.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
senin cebinden birşey çıkmasında. +1500TL önemli değil. biliyorsun burası Türkiye. Daha dün haberlerde vardı, vatandaşın birine 4000TL elektrik faturası gelmiş. Adam itiraz etmiş mahkemelik olmuş. 6 Yıl faturayı iptal ettirmek için uğraşmış. Tabi yanlış hesap bağdattan döner, mahkeme adamın faturasını 490 TL ye düşürmüş ama elektrik idareside sahte evrak düzenlemiş. ne itici bir durum halbuki, adamın oturduğu eve ticari işletme ruhsatı çıkartılmış. yani anlayacağın adam 6 sene masraf yapmış davayı kazanmak için. oda tamamen haklı olduğu halde... ne diyelim hakkında hayırlısı olsun.

bilgilendirme; bugün notere gidip avukatlık vekaletnamesini vereceğim (80 lira civarı masraf olacak).
davayı kazanırsam-ki eksper avukat kazanmayacağı davaya girmez sonuçta kaybederse bütün masraflar kendisinden çıkıyor siz bişey ödemiyorsunuz- diyor elime tahmini 1500 civarı para geçecek gibi duruyor.
8 ay sürebilirmiş dava.
bu süre içerisinde akıllarında bir soru olan varsa sorabilir seve seve yardımcı olurum.

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil
senin cebinden birşey çıkmasında. +1500TL önemli değil. biliyorsun burası Türkiye. Daha dün haberlerde vardı, vatandaşın birine 4000TL elektrik faturası gelmiş. Adam itiraz etmiş mahkemelik olmuş. 6 Yıl faturayı iptal ettirmek için uğraşmış. Tabi yanlış hesap bağdattan döner, mahkeme adamın faturasını 490 TL ye düşürmüş ama elektrik idareside sahte evrak düzenlemiş. ne itici bir durum halbuki, adamın oturduğu eve ticari işletme ruhsatı çıkartılmış. yani anlayacağın adam 6 sene masraf yapmış davayı kazanmak için. oda tamamen haklı olduğu halde... ne diyelim hakkında hayırlısı olsun.

8 ay sürebilirmiş dava.

evet abi haklısın. aslında çok da yoruma açık bir mevzu yok. avukatlık sözleşmesinde adam belirtmiş (iki taraf da ıslak imzalayacak) kazanırsam ben toplam kazancından yüzde yirmi alırım, kaybedersem senden beş kuruş almam diye.
bu arada kazanırsa bütün dava masraflarını karşı taraftan alıyormuş.

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil
Sonuç üç aşağı 5 yukarı belli o zaman. 1500 lira 8 ay sonra cepte

Çevrimdışı Hamit

• FO-Süper üye
  • *
    • Puan +210/-0
  • Forum Otomobil
  • Marka: Ford
  • Model: Focus
  • Model Yılı: 2008
aklıma takılan avkat 300 lira için 8 ay uğrasırmı hiç...

Çevrimdışı Emrahpmk

• FO-Kıdemli Üye
  • *
    • Puan +40/-0
  • Forum Hyundai
  • Ad Soyad: emrah pamuk
  • Marka: kia
  • Model: sorento prestige
  • Model Yılı: 2009
  • Yakıt Tipi: Motorin
şimdi konu güzel olmuş. tabi değer kaybı olayı bugünlerde meşhur oldu bu kredi kullanım ücretlerinin geri alınması gibi. 5500 lira değer kaybına 1500 tl alacak olman çok kötü. sonuçta araba çok değer kaybediyor. benim araçta da 4000 lira hasar kaydı var. bunun sadece 350 lirası benim arabamda gerisi diğer arabalar. sonuç hepsi bende de onda da yazıyor.

avukat olayına geleyim. 8 ay için 300 tl alacak demişsiniz. aslında bakıldığında o şekilde değil. 300 tl avukatın senden alacağı avanta parası. kişi 8 aylık avukatlık ücretini mahkeme giderleri altında karşı taraftan alacağı için avukat için sıkıntı yok. onun alacağı para hsyk nın belirlemiş olduğu brüt avukat ücreti artı 300 tldir. nerden biliyorsun derseniz bir çok benzer tazminat davasında bulundum. hem davalı hemde davacı oldum...

hayırlısı olsun.
yetmedi biraz daha büyüsün kia sorento
oyuncaklar büyüdü 1.4 tsi passat
peugeot bipper tepeeee yeni oyuncağım...
206 roland garros yeşil kurbağa ilk göz ağrım

Çevrimdışı FO-Admin

• Admin
  • *
    • Puan +615/-17
  • ForumOtomobil
    • ForumOtomobil

sorular çoğaldı :)

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

hocam sorunun cevabı birçok yönden çok basit: birincisi sadece benim işle uğraşmayacak, benim dava gibi birçok davaya baktığını düşünelim
ikincisi 8 ay bilfiil sadece bu işe zaman harcamayacak sonuçta uzun olan mahkeme prosedürleri, kağıt /yazı işleri

Çevrimdışı arpadan

• Yeni Üye
  • *
    • Puan +0/-0
  • Forum Otomobil

sorular çoğaldı :)

abi şimdi bekle, bi sekiz ay sonra falan şayet elime para geçerse amme hizmeti adı altında bi +10'unu alırım :)

geçmezse de okuyanlar ders alır :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33